Ekologie

Bhútán je první uhlíkově negativní zemí světa. Vítejte v nejzelenějším státě

Bhútán je první uhlíkově negativní zemí světa. Vítejte v nejzelenějším státě
Foto: Shutterstock

Zatímco v Evropě či v Americe je dosažení uhlíkové neutrality a negativity zbožným přáním, kterého se podaří dosáhnout nejdříve v horizontu několika příštích desetiletí, pokud tedy vůbec, na světě existuje už jedna země, která dokáže pohltit více oxidu uhličitého než sama vyprodukuje a může se tak honosit titulem prvního uhlíkově negativního státu světa. Řeč je o Bhútánském království ležícím v jižní Asii, které tomuto úspěchu vděčí zejména díky svému rozlehlému lesnímu porostu, který pokrývá přibližně 70 % rozlohy této země.

Bhútán tak lze považovat za nejzelenější a ekologicky nejčistší zemi na světě. A nejen to, jde dokonce i o nejšťastnější zemi světa! Co stojí za tímto obrovským úspěchem?

Velký kus práce v tomto odvedla bhútánská vláda, která již několik posledních desetiletí měří pokrok státu v jednotce nazvané “hrubé národní štěstí” a zároveň v této souvislosti klade i velký důraz na ochranu životního prostředí.

Inspirativní koncept, který klade důraz na přírodu a štěstí obyvatel

Bhútánská vláda se tedy nezaměřuje pouze na sledování ekonomických metrik typu HDP (hrubý domácí produkt), ale vnímá i skutečnost, že lidská společnost dokáže růst jenom tehdy, když je jí umožněn materiální a duchovní rozvoj zároveň. Zkrátka i díky místnímu náboženství je v této zemi ve východní části Himalájí kladen obrovský důraz na štěstí obyvatel a splynutí s přírodou. Avšak pochopitelně nelze přehlížet ani již zmíněný vliv lesů.

Ty totiž fungují jakožto přírodní zachycovač oxidu uhličitého (CO2) z atmosféry. Řečí čísel Bhútán vyprodukuje ročně 2,2 milionu tun CO2, avšak velké plochy bhútánských lesů mají potenciál zachytit téměř trojnásobek tohoto množství! Dokonce i tamější ústava stanovuje, že nejméně 60 % Bhútánu musí být pokryto lesy.

Jak dále docílil Bhútán uhlíkové negativity?

Všemu pochopitelně prospívá i skutečnost, že jde o malou zemi s 800 tisíci obyvateli, která navíc nemá prakticky žádný průmysl. Díky tomu je tudíž poptávka po energiích v této zemi mnohem nižší než v jiných státech. Bhútánská vláda bojuje i za snahu snížit množství CO2 produkovaného spalováním dřeva, proto dodává místním farmářům elektřinu zcela zdarma! Stejně tak dotuje i LED světla, jež jsou k životnímu prostředí šetrnější než jiné typy osvětlení.

Posledním dílem do pomyslné skládačky k cestě za uhlíkovou negativitou je skutečnost, že Bhútán dokáže efektivně využívat obnovitelné energie vyrobené z protékajících řek. Jenom díky tomu dokáže ušetřit produkci asi 6 milionů tun emisí CO2. Navzdory odhadům naznačujícím, že by se emise Bhútánu měly do roku 2040 téměř zdvojnásobit, tak i přesto zůstane tento stát uhlíkově negativní za předpokladu, že si udrží současnou úroveň lesního porostu.

Co způsobuje oxid uhličitý? A vydají se bhútánskou cestou všechny státy?

Oxid uhličitý (CO2) je nejběžnějším skleníkovým plynem produkovaným člověkem a zároveň je hlavním negativním faktorem přispívajícím ke změnám klimatu a životního prostředí. Zjednodušeně řečeno emise uhlíku jsou zachycovány v atmosféře, což následně způsobuje skleníkový efekt a růst teplot.

Nebezpečí uhlíkových emisí je kromě nárůstu teplot, s nimiž souvisí tání ledů a zvýšení hladiny moří, též i zvýšení pravděpodobnosti extrémních povětrnostních jevů či nedostatek vody.

Jakkoliv se může zdát přístup Bhútánu k této problematice příkladný, v současném světě bohužel rozhodně není aplikovatelný pro všechny státy naší planety. Je totiž potřeba brát v úvahu, že ne každá země na světě má tak snadný přístup k obnovitelným zdrojům jako právě tato jihoasijská zemička.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

52 − 49 =

Partneři