Fotovoltaika v ČR

Připravované změny pro fotovoltaiku v ČR pro rok 2023. Daleko méně byrokracie a vyšší povolené výkony

Připravované změny pro fotovoltaiku v ČR pro rok 2023. Daleko méně byrokracie a vyšší povolené výkony
Foto: Depositphotos

Příští rok se ponese ve znamení hned dvou zásadních změn týkajících se solárních elektráren. 

První z nich umožní provozovat fotovoltaickou elektrárnu bez nutnosti licence až do výkonu 50 kWp. Jedná se o velmi signifikantní navýšení tohoto limitu, neboť v současném znění umožňuje český energetický zákon provozovat fotovoltaické elektrárny bez licence pouze do výkonu 10 kWp. Stejně tak s tím odpadne i povinnost si vyřizovat živnostenské oprávnění, která se s udělením licence vázala – dříve byli provozovatelé takovýchto zařízení právoplatnými podnikateli. 

Tato změna pro fotovoltaiky 2023 se tak postará o to, že domácnosti i firmy budou moci provozovat fotovoltaické elektrárny bez licence s až pětkrát vyšším výkonem než tomu bylo doposud. Co si od tohoto kroku vláda slibuje? Chce tím podpořit využívání obnovitelných zdrojů, což by mělo jednak pomoci snížit energetickou závislost na Rusku a jednak přispět k řešení současné nehezké energetické situace. 

Bezlicenční fotovoltaiky s vyšším výkonem a bez stavebního povolení

Tato novela energetického zákona by dále měla usnadnit život i stavebním úřadům. Vlastníci fotovoltaiky do 50 kWp totiž nebudou nově muset žádat o stavební povolení – to je dosud nutné u elektráren s výkonem vyšším než 20 kWp. Zkrátka za splnění podmínek, že fotovoltaika nebude zasahovat do nosné konstrukce a nebude měnit způsob užívání stavby a zároveň bude splňovat požadavky na bezpečnou instalaci, odpadne povinnost mít stavební povolení a umístění stavby ohlašovat stavebnímu úřadu.

Tato novela energetického zákona, jež se aktuálně nachází ve třetím čtení, se tedy postará o značné snížení administrativních požadavků pro soukromé i firemní samovýrobce obnovitelné energie.

Od kdy je počítáno s její platností? Místopředseda vlády ČR a ministr životního prostředí Marian Jurečka oznámil, že by nejpozději do začátku druhého čtvrtletí 2023 měla být uvedena do praxe.

Zefektivnění zpracování nevyužité solární energie

Druhá z novel si pak klade za cíl podpořit a zefektivnit komunitní energetiku. Jaké konkrétní novinky s sebou přináší? Dojde k zákonnému ukotvení takzvaných energetických společenství, která mezi sebou budou moci sdílet energii, kterou sami vyrobí.

Tato energetická společenství zabrání tomu, aby bylo nutné posílat přebytky vyrobené energie zpět do sítě –  díky nim bude možné veškerou vyrobenou energii sdílet mezi komunitními odběrnými místy.  

Stejně tak je nově definován i takzvaný aktivní zákazník vyrábějící si energii pomocí fotovoltaiky na vícero místech. I on bude moci nevyužité přebytky z jedné fotovoltaiky využít jinde, případně je sdílet s ostatními. 

I uvedení této novely do praxe by mělo nastat nejpozději do začátku druhého kvartálu příštího roku. Rozvoj komunitní energetiky je rovněž dalším z bodů, které by měly pomoci domácnostem, firmám i obcím s usnadněním výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

1 comment

  1. To je všechno hezké, ale jen do doby kdy Vám od správce sítě přijde zamítnutí připojení do sítě z důvodu vyčerpání přenosové kapacity, zejména transformátoru ke kterému jste připojený. Nyní docela častý případ na Jižní Moravě. Tož tak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 − 4 =

Partneři