Fotovoltaika

Na fotovoltaiku nemusíte čekat třičtvrtě roku. Menší firmy nabízí instalaci i do 4 měsíců. Pozor si ale dejte na marketing některých společností

Na fotovoltaiku nemusíte čekat třičtvrtě roku. Menší firmy nabízí instalaci i do 4 měsíců. Pozor si ale dejte na marketing některých společností
Foto: Shutterstock

Fotovoltaika je v současnosti velmi žhavé téma. A není divu. Mít vlastní fotovoltaickou elektrárnu znamená sice poměrně nezanedbatelnou prvotní investici v řádech stovek tisíc korun, čemuž se nevyhne nikdo, ale v konečném důsledku je to cesta, jak se odpoutat od absolutní závislosti na distribuci elektřiny a poměrně nejistých cen elektřiny.

V současnosti možná platí určité úlevy v podobě zastropování cen, ale myslet si, že ceny elektřiny budou dotované od státu donekonečna, je nereálné. Navíc, investice do FVE se bezpečně vrátí v průměru do 6 až 8 let.

Se solárním boomem vznikly tisíce nových firem, řada z nich ale slibuje nesplnitelné

Kvalitu je nutné si pohlídat. Jak si ale pohlídat solidnost a kvalitu instalační firmy? Velmi napoví reference spokojených zákazníků. V dnešní době máme možnost získat tyto informace prostřednictvím serverů jako Facebook, Firmy.cz nebo Google recenze v rámci Google map v podstatě na pár kliků!

Když už se rozhodnete instalační firmu oslovit, i samotný rozhovor se zástupci instalační firmy napoví. Mluvíte-li s obchodníkem, který naslibuje hory doly a jeho jedinou motivací je získat váš podpis na smlouvě, raději zbystřete. I přes to, že díky štědrým dotacím na fotovoltaiku prostřednictvím programu Nová zelená úsporám jste schopni získat na fotovoltaický systém i více než 50% dotaci od státu, stále se jedná o investici v řádech několika stovek tisíc korun, proto si dobře rozmyslete, s kým do toho půjdete.

Jsou i firmy, které slibují nabídku do 1 minuty. No. Vytvořit nabídku na míru vašeho domu do 1 minuty i s ohledem na to, jak ve své domácnosti fungujete, to zavání balíčkovým řešením a nikoliv individuálním přístupem, který by zrovna instalace fotovoltaiky rozhodně zasluhovala.

Zdroj foto: vyhledávání Google

Jak může instalační firma do minuty vědět, zda nemáte třeba plochou střechu, která obyčejně zasluhuje jiný přístup než častější sedlová střecha? Či zda nepotřebujete vyrábět elektřinu nejvíce v ranních hodinách (máte-li v domácnosti i svou dílnu, ve které pracujete od božího rána do brzkého odpoledne), a tak přímou výrobu elektřiny ze slunce hezky pěkně spotřebujete ve své dílně ideálně tak, že si panely necháte alespoň částečně umístit na východní stranu nemovitosti. A zjistí tohle firma, která vám poskytne nabídku do minuty? Těžko.

Některé firmy se chlubí dalším zajímavým časovým údajem: „Pokud dnes podepíšete smlouvu a složíte zálohu, máte solární panely na střeše do 30 dní a již tuto zimu můžete významně ušetřit náklady na energie“ (zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/komercni-clanky-fotovoltaika-uz-za-30-dnu-na-vasem-dome-jde-to-40406467).

To zní samozřejmě líbivě, jen bohužel zapomínají dodat, že vyřízení připojení nového zdroje do distribuční sítě trvá zhruba 2 až 3 měsíce (zdroj EGD, CEZ, PRE). A mluvíme-li o nárustu poptávky po fotovoltaice v posledním roce, zákonitě rostou nároky i na pracovníky distribučních společností, což také zrovna nepřispívá rychlému vyřízení.

Bez tohoto detailu lze sice FVE používat, ale jen ve zjednodušeném režimu. Případné přetoky do distribuce dodávat v tuto chvíli nemůžete (pouze tzv. technické mikropřetoky). Funguje to tak, že se na střídači (pokud to tedy umí) přetoky zcela zakáží a do distribuce nesmíte dodávat (ani „zdarma“), jinak vám hrozí pokuta od distributora!

Po instalaci fotovoltaické elektrárny je také nutné toto dílo zrevidovat revizním technikem (slušné instalační firmy toto zajistí). Dalším krokem je pak návštěva s technikem z distribuční společnosti, je totiž nutné vyměnit váš starý elektroměr za nový (za tzv. čtyřkvadrantový, který dokáže měřit i přetoky). Pozor, výměna neproběhne okamžitě. V praxi se čeká 30 až 90 dní v závislosti na kapacitách pracovníků distribuční sítě.

Pozor na líbivý marketing

Líbivý marketing některých instalačních firem okomentoval Miroslav Toušek ze společnosti Energie ze slunce s.r.o., který má bohaté zkušenosti s tímto byznysem již od roku 2017: „Ve druhém a třetím kvartále letošního roku jsme zaznamenali opravdu obrovskou poptávku po domácí fotovoltaické elektrárně, ceny elektřiny udělaly své. Situace ve světě rovněž. Místy se zdálo, že budeme muset některé zákazníky dokonce i odmítat z důvodu nedostatečných kapacit.“

Nyní se situace mění k lepšímu a trh se pomalu navrací do rovnováhy. „V posledních týdnech se poptávka stabilizovala a jsme znovu připraveni přijímat nové zakázky. Posílili jsme náš tým a hlavně jsme předzásobili naše sklady, což je rovněž velmi důležité. Nyní s jistotou dokážeme garantovat instalaci fotovoltaiky do 4 měsíců od podpisu smlouvy každému zákazníkovi.“ Dodává Toušek. Jsem přesvědčen, že chcete-li v tomto oboru dělat práci kvalitně a v rozumných objemech s ohledem na zdravý růst firmy, těžko lze nabídnout lepší termíny a rychlejší instalaci. Obzvlášť když některé kroky distributorů urychlit ani nelze.

Společnost SEFY Czech Republic s.r.o., která působí po celé ČR a na trhu je o něco déle a má za sebou také více instalací, garantuje dodání fotovoltaické elektrárny na klíč do 6 měsíců od podpisu smlouvy, jak potvrzuje jednatel společnost Ing. Miroslav Mikeš.

Stále se jedná o velmi přijatelný termín instalace, obzvlášť v porovnání s největšími firmami na trhu, které jedou často opravdu až na maximální objem podepsaných smluv a často nestíhají instalovat tak rychle, jak by si zákazníci představovali. „Dojde-li k problémům s dodavatelským řetězcem, jehož jsme byli svědky v minulých měsících, doba zprovoznění fotovoltaiky se konečnému zákazníkovi místy až brutálně prodlužuje. Záleží na tom, jak jsou instalační firmy předzásobeny ve svých skladech. V SEFY si zakládáme na férový přístup a rozhodně neslibujeme nereálné termíny instalací už ze zásady.“ Dodává Mikeš.

Ochromí situace v Číně opět instalace i v ČR?

Drtivá většina komponent, z nichž se skládá fotovoltaická elektrárna, pochází z Číny a jak asi víme, v Číně je nyní poměrně zajímavá situace s nulovou tolerancí covidu, která často vede k paralýze tamější společnosti prostřednictvím nekompromisních lock-downů.

Pokud bude následovat další krize dodavatelského řetězce, velkoobjemové instalační firmy budou tento problém pociťovat opět nejvíce a nemají-li obří skladové zásoby materiálu, znovu nebudou stíhat.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

95 − 94 =

Partneři