Fotovoltaika

Energetická krize zlepšuje návratnost fotovoltaiky o celé roky. Polská mediální společnost profituje z levné elektřiny díky fotovoltaice 

Energetická krize zlepšuje návratnost fotovoltaiky o celé roky. Polská mediální společnost profituje z levné elektřiny díky fotovoltaice 
Foto: Maciek Jazwiecki / Agencja Gazeta

Zvyšující se ceny elektřiny mají za následek kromě jiného i rostoucí poptávku po fotovoltaice, a to nejen ze strany domácností, ale i firem. Schvalovací procesy jsou však zdlouhavé a dodavatelé solárních technologií čelí nebývalému vytížení. Radovat se z úspor mohou nejvíce ti, kdo se rozhodli fotovoltaiku instalovat ještě před krizí a teď se jen spokojeně dívají, jak se přibližuje její návratnost.

Příkladem může být polská mediální společnost Agora. Střešní fotovoltaiku s instalovaným výkonem téměř 90 kWp si firma pořídila v roce 2020 pro své ústředí ve Varšavě. Původně vedení předpokládalo, že bude trvat zhruba osm let, než projekt dosáhne návratnosti. Při současných cenách energií se však tento milník přiblížil o celé dva roky, a zároveň společnost uvažuje i o rozšíření fotovoltaiky do dalších svých areálů. Šestiletá návratnost už je totiž velkým lákadlem.

První střešní solární systém pro ústředí Agory realizovala firma Bison Energy. Vzhledem k vysokým požadavkům na bezpečnost provozu byl nakonec zvolen britský dodavatel SolarEdge, jehož solární systémy umožňují snížit v době údržby napětí až na 1 V a rovněž disponují funkcí „rapid shutdown“, která celý systém vypne v případě požáru za necelých 30 vteřin.

Kromě toho se SolarEdge nebojí pochlubit i vysokou efektivitou ve ztížených podmínkách na částečně zastíněné střešní ploše. Systém tvoří 272 solárních modulů, které vyrábí průměrně 87 MW energie za hodinu. Díky tomu snižuje společnost Agora svoji uhlíkovou stopu přibližně o 86.000 kg oxidu uhličitého ročně.

Sestavit a uvést do provozu střešní fotovoltaiku v tomto rozsahu přitom trvalo týmu z Bison Energy pouhých sedm dnů, a tak je snad jen otázkou času, kdy se tímto efektivním, úsporným a ekologickým projektem inspirují i další evropské firmy.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + 3 =

Partneři