Partnerské příspěvky

Solární přístřešky na auto? Fotovoltaika zajistí rychlou návratnost investice a dostane se i na domácnosti, které instalační firmy jinak odmítají

Solární přístřešky na auto? Fotovoltaika zajistí rychlou návratnost investice a dostane se i na domácnosti, které instalační firmy jinak odmítají
Foto: Hobbytec

Čas od času se médii prožene zpráva o zajímavých projektech na poli fotovoltaiky, které se staví různě po světě. Ať už jsou to flexibilní tisknutelné fotovoltaické panely nebo unikátní projekt „megalomanského“ zastřešení vodních kanálů v Kalifornii. Málokdy se ale dočteme o reálných projektech či produktech, které by byly připraveny pro české domácnosti. Dnes to chceme změnit.

Zahraniční společnosti začaly nabízet nový zajímavý produkt – fotovoltaické zastřešení pro auta a tento trend se pomaličku dostává i k nám. První firmy totiž začínají cílit na tento typ produktů i v České republice.

Na internetu lze tyto produkty a služby dohledat už i českých společností, jmenovitě například Smíchov Expo Shop, GridParity, Moby, KuPr system nebo HOBBYTEC. Nejdále je zdá se společnosti HOBBYTEC, která vznikla v roce 2015 a dnes se svými produkty expanduje do i Evropy.

Pořízení solárního zastřešení pro auto je praktický doplněk pro rodinný dům. Přístřešek pro auto jednak chrání vozidlo a zároveň vytváří velmi zajímavý designový prvek.

Každá investovaná koruna se promítne v budoucí ceně nemovitosti a navíc vyrobená elektřina prostřednictvím fotovoltaických panelů umístěných v přístřešku zajistí navrácení celé investice v dohledné době, což se u klasických přístřešků říct nedá.

Proč investovat do solárního přístřešku pro auto?

V současné době jsou čekací doby na vlastní fotovoltaickou elektrárnu na rodinný dům minimálně půl roku! Pár týdnů nazpátek jsme popsali situaci s fotovoltaikou v ČR v rozhovoru s přední českou společností realizující fotovoltaické elektrárny na klíč, kde jsou naše slova potvrzena.

Instalační firmy instalují 3/4 roku staré zakázky (možná i starší) a na nové zájemce se dostane až za několik měsíců. Firmy si zákazníky v mnoha případech dokonce i vybírají. To nepřímo potvrdil i Ing. Miroslav Mikeš ze společnosti SEFY Czech Republic s.r.o.

Jenže ceny elektřiny atakující až nehorázné výše jsou problémem dneška a v blízké budoucnosti tomu nebude jinak. Vyřešit tento problém alespoň částečně s investicí do fotovoltaiky je možné, jenže firem je málo a jsou přehlceny, což potvrzují i jiná média týden co týden.

Fotovoltaika nemusí být jen na střechách rodinných domů

Alternativa, která nyní dalo by se říct vstupuje na český trh, jsou fotovoltaické přístřešky na auta, které nabízejí srovnatelný výkon s klasickými střešními fotovoltaickými elektrárnami, podobnou cenu, ale daleko rychlejší možnost realizace – od prvního kontaktu až po předání díla v horizontu 16 týdnů, což potvrzuje Miroslav Zelený ze společnosti HOBBYTEC, specializující se na výstavbu fotovoltaických zastřešení pro automobily.

Jak fungují solární přístřešky pro automobily?

Systém funguje jako samostatná jednotka – může k němu být instalovaná baterie pro ukládaní vyrobených přebytků (což se doporučuje) a dokonce i nabíjecí stanice pro elektromobily.

Pokud vlastníte elektromobil nebo o jeho koupi uvažujete, nechte si k venkovnímu zastřešení přidělat nabíjecí stanici, se kterou tak využijete přístřešek jako praktickou nabíječku na svůj vůz. A vůz nabíjíte čistě elektřinou ze slunce.

Na fotovoltaický přístřešek na auto lze napojit samozřejmě i dům. Tato malá elektrárna tak může fungovat de facto jako podpůrný zdroj elektrické energie pro celou domácnost, v závislosti na instalovaném výkonu dokonce i jako hlavní zdroj energie pro domácnost.

Prakticky se jedná například o zajištění vytápění, ohřev vody nebo i svícení. V případě nenadálého výpadku proudu může fungovat i jako záložní zdroj až po dobu několika hodin či desítek hodin – v závislosti na velikosti bateriového úložiště.

Pro koho je systém vhodný?

  • Pokud máte svou vlastní fotovoltaickou elektrárnu na svém domě a uvažujete-li o rozšíření elektrárny, ale na své střeše už nemáte žádné volné místo, pak pro Vás tato alternativa může být velmi zajímavá.
  • Pokud nad fotovoltaickou elektrárnou uvažujete, ale nemáte dostatek financí na realizaci střešní FVE tvořenou klasickými panely, přes to ale máte zájem ušetřit peníze za elektřinu, jejíž cena neustále roste, můžete zvolit variantu praktického přístřešku, který dokáže vyrábět podobně, jako malé rodinné domky, takže k určitým úsporám za elektřinu jednoznačně svou domácnost přivedete.
  • Máte zájem o vlastní FVE, ale instalační firmy jsou přehlceny a nejsou schopny vám nabídnout termín v dohledné době, pak můžete zkusit tuto alternativní elektrárnu, která dokáže zajistit srovnatelný objem energie pro Váš dům.
  • Není-li Vám umožněno připojit klasickou fotovoltaickou elektrárnu k distribuční soustavě z jakýchkoliv důvodů, můžete zvolit ostrovní variantu realizovanou prostřednictvím solárního přístřešku pro vozidla.

Jaká je návratnost investice solárních přístřešků pro vozidlo?

Výše investice zaleží na několika faktorech. Nejvíce záleží na instalovaném výkonu elektrárny, dále určitý faktor hraje i provedení samotného přístřešku. Firmy nabízejí nejčastěji tři varianty:

  1. Řešení ve formě dřevěného přístřešku – cena nižší, je však nutné počítat s pravidelným ošetřováním samotného dřeva, což může být komplikované zejména v prostorech pod panely.
  2. Realizace s ocelovými konstrukcemi – robustní a cenově nákladnější řešení, které nemusí všem vyhovovat, navíc instalace těžké ocelové konstrukce bude vyžadovat větší povrchové úpravy nutné k zajištění ukotvení díla. Designově to také nemusí každému vyhovovat.
  3. Designová hliníková konstrukce – lehká, snadná na montáž a přirozeně nabízí dlouhou výdrž bez jakékoliv údržby.

Výrobci udávají při současných cenách elektřiny návratnost investice do fotovoltaického přístřešku v horizontu 5 až 7 let. Je však nutné brát v potaz, že cena elektřiny bude do budoucna pravděpodobně růst, takže celková návratnost může být ještě rychlejší.

Pro fotovoltaické přístřešky na auto se navíc vztahuje státní dotace Nová zelená úsporám, díky které lze uspořit až 50 % z celkové ceny celého díla.

Porovnání ceny fotovoltaické elektrárny na rodinný dům a solárního přístřešku na auto

Srovnání cen předních českých společností realizující střešní fotovoltaické elektrárny a společnosti realizující fotovoltaické solární přístřešky pro auta:

Typ fotovoltaické elektrárnyHliníkový solární přístřešek na auto SOLAR ENERGO NEAPOL, HOBBYTEC.CZStřešní fotovoltaická elektrárna SEFY OPTIMALStřešní fotovoltaická elektrárna S-Power MIDIStřešní fotovoltaická elektrárna ČEZ
Výkon5,25 kWp5,4 kWp6,44 kWp6,37 kWp
Bateriové úložiště10,24 kWp9,6 kWh12 kWh9,6 kWh
Předpokládaná roční výroba5 až 5,4 MWh5,1 až 5,7 MWh6,3 až 6,5 MWh6,3 až 6,6 MWh
Celková cena656 450 Kč423 000 Kč505 000 Kč530 952 Kč
Výše dotace205 000 Kč195 000 Kč205 000 Kč204 000 Kč
Konečná cena450 451 Kč228 000 Kč300 000 Kč326 962 Kč

Jak je to se stavebním povolením?

Přístřešek pro auto (ať už fotovoltaický nebo jakýkoliv jiný) nebo pergola s velikostí do 25 m2 stavební povolení nepotřebuje, nutná je pouze ohláška na stavebním úřadě. Více informací se můžete dočíst na portále estav.cz.


Jakou cestou se vydáte vy? Máte svou fotovoltaickou elektrárnu nebo o ní teprve přemýšlíte? Uvažovali jste i o fotovoltaice ve formě zastřešeného stání pro svůj automobil? Dejte nám vědět svůj názor v komentářích.

Zdroje

  • Sefy-cr.cz
  • Cez.cz/cs/technologie/fotovoltaika
  • S-power.cz
  • Hobbytec.cz

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 7 = 1

Partneři