Větrná energie

Střešní větrné elektrárny: nový patent bude skvěle doplňovat fotovoltaiku, je navíc levnější a efektivnější

Střešní větrné elektrárny: nový patent bude skvěle doplňovat fotovoltaiku, je navíc levnější a efektivnější
Foto: Aeromine

Řešení obnovitelných zdrojů energie u komerčních objektů nebo obytných budov, které mohou využít jedině volný prostor na střeše, se již nebude omezovat pouze na instalaci solárních panelů. Společnost Aeromine Technologies totiž přišla s novou patentovanou technologií “bezlopatkových” větrných elektráren, které jsou kompaktní, cenově dostupné a přitom překvapivě efektivní.

Symbióza obnovitelných zdrojů umožní stoprocentní soběstačnost

Technologie střešní větrné elektrárny se spoléhá na malou horizontální turbínu, která je obklopena aerodynamickou konstrukcí usměrňující a umocňující proudění vzduchu. Díky tomu vyrábí elektřinu velmi efektivně i při mírném větru o rychlostech od 8 km/h, a na rozdíl od tradičních větrných turbín je tichá a na venek nehybná. 

Aeromine elektrárny jsou určené pro umístění při okraji střechy na té straně budovy, kam se opírá převládající směr větru. Zaberou přibližně 10 % střešní plochy, takže zbytek zůstává volný pro fotovoltaiku. Při správné symbióze obnovitelných zdrojů může budova dosáhnout i stoprocentní energetické soběstačnosti, protože střešní větrné elektrárny vyrábí proud i v noci a jejich výkon se zvyšuje při větrném počasí, kdy naopak fotovoltaika svou efektivitu ztrácí. Solární panely se přitom starají o pokrytí zvýšené spotřeby energie za denního provozu.

Jediná střešní větrná elektrárna Aeromine dokáže podle svých tvůrců vyrobit stejné množství elektřiny, jako 16 solárních panelů, a to za zhruba poloviční cenu. S využitím systému počítá společnost především na střechách velkých skladů a překladišť, továrních komplexů, obchodních center, bytových domů a kancelářských budov.

Nový patent se díky svým jedinečným vlastnostem může stát důležitou oporou střešní fotovoltaiky, aby dohromady vytvářely stoprocentně soběstačný systém pro získávání elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

14 comments

  1. Tady záleží jenom na rychlosti aby to vážně pomohlo lidem a taky tam nepíše o rodinných domcích.
    Tam si myslím by byl zájem obrovský, být nezávislí na energiích je sen asi každého člověka.

  2. Jak se to nenatáčí podle směru větru,tak je to na nic.Převládající směry lze jen odhadnout. Směr větru se mění i podle ročního období 😀

  3. Další naivní článek, ve kterém nadšení a touha vítězí nad fyzikou.
    Jak jsem si prohlédl video – je jasné, že turbínka má výkon tak 50-100W – tedy v praxi v podstatě k ničemu.
    A to se o zajímavá řešení zajímám profesionálně.
    První český filuta by to podstavil na otočný podstavec, aby optimalizoval úhel vstupu vzduchu do sacího hrdla. ( pokud fouká vítr. . . . a to je další veliký problém )
    Dokud nebude mít čtenář k dispozici tvrdá data : rychlost větru / výkon + cena – není o čem diskutovat. Patentů jsou miliony – ale jen některé mají skutečnou praktickou hodnotu.
    Takže paní Lánská – nadšení bych projevoval terpve až bude k dispozici více informací – a ty nejsou.
    Greta je taky nadšená. . . . otázkou ae zůstává : jak kdy a jak dlouho 🙂

  4. V Česku použitelné zřídka, pouze na většinou v nepřístupných lokalitách. Na výrobu na běžných rodinných domech ve vnitrozemí zapomeňte. Nevím kde se berou tyto zavádějící ,,ověřené,, informace. A to zde není ani údaj k ceně. V současné době i za tyto brutální ceny se jeví jako nejvýhodnější domácí zdroje (bez práce) kogenerační jednotky (i naftové za 45,-Kč/ l), kde vyrobíte 1kWh od 3-4,5o,-Kč v hrubém a nezmrznete v zimních měsících zejména v prosinci a lednu.

  5. No na „profíka“ mi připadá, že nejste ani schopen si vygooglovat zmíněnou firmu pro více info, jako např. že jejich technologii momentálně testuje BASF ve svém výrobním závodě v Michiganu.

  6. Náhodou… Teď je venku tma jak v rektu a na řece se nehne vlnka. Teď by byla ta turbína stejně výkonná jako ten nejlepší solární panel. (mimochodem, je půlnoc) Za půlku ceny, to se vyplatí.
    8m/s vítr tady foukal předevčírem v nárazech celkem 68minut. Záznam se mi po týdnu maže. Takže v provozu za posledních sedm dnů 68min.
    Tak snad to ten svět spasí.

  7. Většina z vás zapomínají myslet objektivně, píše se v článku o doplnění solární elektrárny, větrnou turbínou, Větrná turbína vyrobí sice 50-100W ale v letním období kdy fouká pouze mírný vítr, a to i v noci kdy solární panely vůbec nevyrábí, hlavní roli zastoupí hlavně v zimním období kdy se zvyšují poryvy větrů a solární panely nevyrábějí v podstatě ani přes den. Právě v tu chvíli má turbína daleko větší výkon a to 24h denně.

  8. Tenhle „patent“ jsem si chtěl před lety vyrobit ze sudu. Patentovat si mohou možná tak hotové řešení s převody a výrobní jednotkou.

    Pro chytraky výše:
    Nemusí se nic natáčet po větru, v podstatě dovnitř fouká stále, ať fouká odkudkoli. Efektivnější je s třema půlsudama, nekoukal jsem na video, tak nevím, jak je tahle řešena.
    Je to výborný doplněk k solárům, opravdu u nás moc nefouká, takže je nutné kombinovat, pak je to super.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 64 = 73

Partneři