Cena fotovoltaiky na rodinný dům zajímá všechny zájemce o fotovoltaiku až jako první aspekt, který berou v potaz při rozhodování se o volbě společnosti, do které vloží svou důvěru. Cena fotovoltaiky se odvíjí od výkonu elektrárny, zvolených produktů (resp. značek, které instalační firma využívá) a také způsobu využívání přebytků energie.
Zda je přebytečně vyrobená elektřina směřována do bateriového úložiště, do ohřevu vody v bojleru (či do obojího), případně zda jsou přebytky ve formě přetoků směřovány jen do distribuční soustavy, hraje zásadní roli ve stanovení konečné ceny za fotovoltaiku pro váš dům.
Do dnešního článku jsme vybrali nabídku přední české společnosti SEFY Czech Republic s.r.o., která v roce 2023 získala prestižní ocenění portálu Refsite jako Nejlépe hodnocená instalační firma v oboru (zdroj: https://drive.google.com/file/d/1EmIrzz0L7SuN8gn2TGs-dG8U43gVvB9M/view).
Cena FVE 2024 od nejlépe hodnocené firmy v ČR – SEFY
Tip. Přemýšlíte, jakou elektrárnu zvolit? V České republice se v roce 2021 dle údajů Solární asociace nejčastěji instalovala fotovoltaická elektrárna o výkonu 5 kWp s ukládáním přebytků do bateriového úložiště. Možná právě podobné řešení bude pro Vás to pravé!
Jak vybrat správnou instalační firmu?
Při výběru instalační firmy ale dbejte na historii firmy, ale i na reference. Dobrým zdrojem jsou facebookové stránky společností, dále profil na Firmy.cz nebo profil firem na Google mapách. Nejlepší doporučení ale získáte od svých přátel, kteří možná už vlastní fotovoltaiku mají.
V Česku vznikl také zajímavý portál Refsite, který se specializuje na poskytování ověřených referencí fotovoltaických firem. A právě tento portál je zárukou ověřených referencí a pravdivého zákaznického pohledu na instalační firmu. Chcete-li vybrat pro svou instalaci prověřenou společnost, dbejte na ověřené reference.
Při výběru dodavatele fotovoltaiky hraje svou roli také čas
Jste-li v situaci, kdy se rozhodujete o investici v řádech stovek tisíc korun s vidinou ušetření financí za elektřinu, jejíž cena je v dnešní době cokoliv, jen ne předvídatelná, pak si určitě musíte dát dobrý pozor na dodavatele vašeho řešení. Zvolit velkou známou firmu bývá často sázka na jistotu, velká firma by nebyla tak velká, kdyby nedělala svou práci kvalitně, tolik selský rozum.
Nicméně u velkých firem je často problém s dostupností. S velkou poptávkou po fotovoltaice jsou největší české firmy zahlcené neustávajícím přívalem nových a nových zákazníků, což potvrzuje i nedávná reportáž ČT24.
Málokdo dokáže růst tak rychle, jak rychle se zvyšuje poptávka po vlastní fotovoltaice. U velkých firem přirozeně cítíme větší jistotu, často ale platíme o něco více, kdežto u menších firem můžeme očekávat krom nižších cen i rychlejší dodání i flexibilitu. A jsou-li reference v pořádku, pak není nutné mít jakékoliv obavy.
Často kladené otázky
Jaká je návratnost investice do fotovoltaické elektrárny?
Návratnost investice do FVE je v dnešních cenách elektřiny reálná v horizontu 6 let. I přes mírný nárůst ceny instalací FVE oproti minulým rokům je návratnost stále velmi rychlá.
Do celkové návratnosti ale vstupuje více faktorů. Výpočet návratnosti investice vychází z aktuální ceny elektřiny, ale nikdo nemůže vědět, jakou cenu elektřiny budeme platit za rok, za dva, za 5 let? Celková návratnost se tak může lišit. Obecně se ale pohybuje nejčastěji mezi 6 až 8 lety.
Jaká je životnost fotovoltaické elektrárny?
Životnost fotovoltaických panelů se udává mezi 25 a 30 lety. Nižší životnosti ale dosahují střídače a baterie, které jsou nedílnou součástí celého díla. U obou zařízení mluvíme o 10 až 15 letech.
Životnost celé fotovoltaické elektrárny tak vychází ze záruční doby, kterou udávají instalační firmy (resp. výrobci komponent). Ta se u panelů, baterií a střídačů pohybuje ve výše zmíněných hodnotách.
Lze fotovoltaiku namontovat na každou střechu?
Panely lze instalovat na sedlové i rovné střechy. V zásadě lze fotovoltaiku umístit na drtivou většinu střešních konstrukcí, problematické ale mohou být starší střechy, které například nesplňují bezpečnostní požadavky na nosnost. Je-li např. střešní konstrukce napadena chorobami typu dřevomorka či různými plísněmi, pak by instalace fotovoltaických panelů byla velmi riziková. Problematické jsou také křehké typy krytin, jako je eternit nebo cembrit.
Ideální sklon střechy je zhruba 35 stupňů, obecně ale není problém instalovat fotovoltaiku na střechy od 15 do 45 stupňů.
Lze fotovoltaiku bez problémů hasit v případě požáru?
Při řádné instalaci a pravidelné údržbě je fotovoltaická elektrárna naprosto bezpečná technologie. Podle zákona je hasičský záchranný sbor ČR povinen hasit jakýkoliv objekt bez ohledu na výskyt fotovoltaických panelů.
Vzhledem k nutnosti umisťovat v instalacích fotovoltaických elektráren nejmodernější jistící a bezpečnostní prvky včetně tzv. krizového HDO (které slouží k bezpečnému dálkovému odpojení FVE v případě nouze přímo distributorem), není na místě mít jakékoliv zvýšení obavy.
V odběrném místě lze fotovoltaiku vypnout také napřímo pomocí jističe tzv. „na jedno stisknutí“.
Cena není všechno. Bohužel je na trhu stále více firem, které vás i přes příznivou cenu jen oberou o peníze a na fotovoltaiku si počkáte i rok. Já už to po půl roce, kdy firma Schlieger nebyla schopná dodat co slíbila vzdal a obrátil se na ČOI. No, podle referencí nejsem jediný…
Pozor na ně ale i na další podobné vychytrálky!
No já se loni rozhodoval mezi Schliegrem (slibovali instalaci někdy teď) a o cca o 90. tisíc dražším Columbusem (ale zase s full backupem a instalací ihned). No, já chtěl full backup – když jsem u Schliegeru slyšel něco ve smyslu, že mi to dodatečně „udělá“ místní elektrikář, tak jsem šel ke Columbusu, i když mě těch peněz bylo líto. Ale potom to běželo takto: 1. prosinec 22 záloha – 10. leden 23 instalace (a se to o 3 týdny zpozdilo kvůli mě, protože nechtěl jsem instalovat těsně před vánočními svátky…)
No a když jsem posléze jak je zapojení pro fullbackup složité, tak už mě těch peněz tolik líto nebylo. To fakt chce profíka. Tím nechci říci, že Columbus je jednička, taky jde o to, jakou instalační partu vám přidělí. Já měl Poláky, kteří měli dle mého odhadu za sebou mnoho set instalací – zvládli to za den a jediný průšvih udělal český „certifikovaný“ moravský elektrikář, který to zapojoval do české sítě. Změnil točení fází a odešlo mě čerpadlo.