eFotovoltaika.cz

Fotovoltaika nezávisle, přehledně a srozumitelně.

Fotovoltaika v ČR

Cena fotovoltaiky na rodinný dům v roce 2023. Podívejte se na aktuální srovnání českých instalačních firem

Cena fotovoltaiky na rodinný dům v roce 2023. Podívejte se na aktuální srovnání českých instalačních firem
Foto: Shutterstock

Cena fotovoltaiky je jedním z nejdůležitějších aspektů, o které se potenciální zájemci o vlastní fotovoltaiku zajímají v prvé řadě. Cena fotovoltaiky se odvíjí od výkonu elektrárny, zvolených produktů (resp. značek, které instalační firma využívá) a také způsobu využívání přebytků energie.

Zda je přebytečně vyrobená elektřina směřována do bateriového úložiště, do ohřevu vody v bojleru (či do obojího), případně zda jsou přebytky ve formě přetoků směřovány jen do distribuční soustavy, hraje zásadní roli ve stanovení konečné ceny za fotovoltaiku pro váš dům.

Do dnešního článku jsme vybrali 5 zajímavých českých firem, které na českém trhu nabízejí fotovoltaické elektrárny ve srovnatelné konfiguraci. Záměrně poměřujeme konfiguraci fotovoltaické elektrárny tak, aby naše srovnání vycházelo z výkonově nejčastější instalace fotovoltaické elektrárny na našem trhu.

V České republice se v roce 2021 dle údajů Solární asociace nejčastěji instalovala fotovoltaická elektrárna o výkonu 5 kWp s ukládáním přebytků do bateriového úložiště.

Srovnání cen fotovoltaiky na rodinné domy

Instalační firmaInstalovaný výkonBateriové úložištěPředpokládaná roční výrobaCelková cenaVýše dotaceKonečná cena po odečtení dotace
SEFY Czech Republic s.r.o.5,4 kWp9,6 kWh5,1 až 5,7 MWh423.000 Kč195.000 Kč228.000 Kč
ČEZ6,37 kWp9,6 kWh6,3 až 6,6 MWh530.952 Kč204.000 Kč326.952 Kč
Innogy5,04 kWp9,6 kWh5,38 MWh464.419 Kč191.400 Kč273.019 Kč
S-Power Energies, s.r.o.6,44 kWp11.23 kWh6,3 až 6,5 MWh477.000 Kč225.000 Kč252.000 Kč
Energie ze Slunce s.r.o.6,37 kWp9 kWh6,3 až 6,5 MWh418.900 Kč198.000 Kč220.900 Kč

Jak je patrné z tabulky, přední české instalační firmy nabízejí instalaci FVE v poměrně srovnatelných cenových hladinách.

TIP: Fotovoltaika na rodinný dům od Energiezs.cz nabízí do konce roku 2022 slevu až 20.000 Kč na fotovoltaickou elektrárnu.

Při výběru instalační firmy ale dbejte také na reference. Dobrým zdrojem jsou facebookové stránky společností, dále profil na Firmy.cz nebo profil firem na Google mapách. Nejlepší doporučení ale získáte od svých přátel, kteří možná už vlastní fotovoltaiku mají.

Při výběru dodavatele fotovoltaiky hraje svou roli také čas

Jste-li v situaci, kdy se rozhodujete o investici v řádech stovek tisíc korun s vidinou ušetření financí za elektřinu, jejíž cena je v dnešní době cokoliv, jen ne předvídatelná, pak si určitě musíte dát dobrý pozor na dodavatele vašeho řešení. Zvolit velkou známou firmu bývá často sázka na jistotu, velká firma by nebyla tak velká, kdyby nedělala svou práci kvalitně, tolik selský rozum.

TIP: Fotovoltaické elektrárny od SEFY-CR.cz jsou k dostání již za 6 měsíců od podepsání smlouvy!

Nicméně u velkých firem je často problém s dostupností. S velkou poptávkou po fotovoltaice jsou největší české firmy zahlcené neustávajícím přívalem nových a nových zákazníků, což potvrzuje i nedávná reportáž ČT24.

Málokdo dokáže růst tak rychle, jak rychle se zvyšuje poptávka po vlastní fotovoltaice. U velkých firem přirozeně cítíme větší jistotu, často ale platíme o něco více, kdežto u menších firem můžeme očekávat krom nižších cen i rychlejší dodání i flexibilitu. A jsou-li reference v pořádku, pak není nutné mít jakékoliv obavy.

Často kladené otázky

 • Jaká je návratnost investice do fotovoltaické elektrárny?

  Návratnost investice do FVE je v dnešních cenách elektřiny reálná v horizontu 6 let. I přes mírný nárůst ceny instalací FVE oproti minulým rokům je návratnost stále velmi rychlá.

  Do celkové návratnosti ale vstupuje více faktorů. Výpočet návratnosti investice vychází z aktuální ceny elektřiny, ale nikdo nemůže vědět, jakou cenu elektřiny budeme platit za rok, za dva, za 5 let? Celková návratnost se tak může lišit. Obecně se ale pohybuje nejčastěji mezi 6 až 8 lety.

 • Jaká je životnost fotovoltaické elektrárny?

  Životnost fotovoltaických panelů se udává mezi 25 a 30 lety. Nižší životnosti ale dosahují střídače a baterie, které jsou nedílnou součástí celého díla. U obou zařízení mluvíme o 10 až 15 letech.

  Životnost celé fotovoltaické elektrárny tak vychází ze záruční doby, kterou udávají instalační firmy (resp. výrobci komponent). Ta se u panelů, baterií a střídačů pohybuje ve výše zmíněných hodnotách.

 • Lze fotovoltaiku namontovat na každou střechu?

  Panely lze instalovat na sedlové i rovné střechy. V zásadě lze fotovoltaiku umístit na drtivou většinu střešních konstrukcí, problematické ale mohou být starší střechy, které například nesplňují bezpečnostní požadavky na nosnost. Je-li např. střešní konstrukce napadena chorobami typu dřevomorka či různými plísněmi, pak by instalace fotovoltaických panelů byla velmi riziková. Problematické jsou také křehké typy krytin, jako je eternit nebo cembrit.

  Ideální sklon střechy je zhruba 35 stupňů, obecně ale není problém instalovat fotovoltaiku na střechy od 15 do 45 stupňů.

 • Lze fotovoltaiku bez problémů hasit v případě požáru?

  Při řádné instalaci a pravidelné údržbě je fotovoltaická elektrárna naprosto bezpečná technologie. Podle zákona je hasičský záchranný sbor ČR povinen hasit jakýkoliv objekt bez ohledu na výskyt fotovoltaických panelů.

  Vzhledem k nutnosti umisťovat v instalacích fotovoltaických elektráren nejmodernější jistící a bezpečnostní prvky včetně tzv. krizového HDO (které slouží k bezpečnému dálkovému odpojení FVE v případě nouze přímo distributorem), není na místě mít jakékoliv zvýšení obavy.

  V odběrném místě lze fotovoltaiku vypnout také napřímo pomocí jističe tzv. „na jedno stisknutí“.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista, vystudovaný elektro inženýr (ČVUT FEL). Pracuji jako nezávislý poradce energetice a svůj volný čas také rád věnuji online publicistice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam 61 + = 63