Partneři

AKTUALIZOVÁNO: Cena fotovoltaiky na rodinný dům v roce 2023. Podívejte se na aktuální srovnání českých instalačních firem

AKTUALIZOVÁNO: Cena fotovoltaiky na rodinný dům v roce 2023. Podívejte se na aktuální srovnání českých instalačních firem
Foto: Shutterstock

Cena fotovoltaiky na rodinný dům zajímá všechny zájemce o fotovoltaiku až jako první aspekt, který berou v potaz při rozhodování se o volbě společnosti, do které vloží svou důvěru. Cena fotovoltaiky se odvíjí od výkonu elektrárny, zvolených produktů (resp. značek, které instalační firma využívá) a také způsobu využívání přebytků energie.

Zda je přebytečně vyrobená elektřina směřována do bateriového úložiště, do ohřevu vody v bojleru (či do obojího), případně zda jsou přebytky ve formě přetoků směřovány jen do distribuční soustavy, hraje zásadní roli ve stanovení konečné ceny za fotovoltaiku pro váš dům.

Do dnešního článku jsme vybrali 5 zajímavých českých firem, které na českém trhu nabízejí fotovoltaické elektrárny ve srovnatelné konfiguraci. Záměrně poměřujeme konfiguraci fotovoltaické elektrárny tak, aby naše srovnání vycházelo z výkonově nejčastější instalace fotovoltaické elektrárny na našem trhu.

V České republice se v roce 2021 dle údajů Solární asociace nejčastěji instalovala fotovoltaická elektrárna o výkonu 5 kWp s ukládáním přebytků do bateriového úložiště.

Srovnání cen fotovoltaiky na rodinné domy

Instalační firma
SEFY Czech Republic
Energie ze slunce
Woltair
Energosolar
HodnoceníNení k dispozici
Instalovaný výkon7,28 kWp6,37 kWp7 kWp4,3 kWp
Bateriové úložiště11,22 kWh9 kWh10,65 kWh7,1 kWh
Počet panelů16141413
Celková cena474.000 Kč415.600 Kč463.091 Kč402.000 Kč
Výše dotace205.000 Kč198.000 Kč205.000 Kč160.000 Kč
Konečná cena221.000 Kč217.600 Kč258.091 Kč242.000 Kč
Přejít na webPřejít na webPřejít na webPřejít na web

Jak je patrné z tabulky, přední české instalační firmy nabízejí instalaci FVE v poměrně srovnatelných cenových hladinách.

Při výběru instalační firmy ale dbejte také na reference. Dobrým zdrojem jsou facebookové stránky společností, dále profil na Firmy.cz nebo profil firem na Google mapách. Nejlepší doporučení ale získáte od svých přátel, kteří možná už vlastní fotovoltaiku mají.

Při výběru dodavatele fotovoltaiky hraje svou roli také čas

Jste-li v situaci, kdy se rozhodujete o investici v řádech stovek tisíc korun s vidinou ušetření financí za elektřinu, jejíž cena je v dnešní době cokoliv, jen ne předvídatelná, pak si určitě musíte dát dobrý pozor na dodavatele vašeho řešení. Zvolit velkou známou firmu bývá často sázka na jistotu, velká firma by nebyla tak velká, kdyby nedělala svou práci kvalitně, tolik selský rozum.

Nicméně u velkých firem je často problém s dostupností. S velkou poptávkou po fotovoltaice jsou největší české firmy zahlcené neustávajícím přívalem nových a nových zákazníků, což potvrzuje i nedávná reportáž ČT24.

Málokdo dokáže růst tak rychle, jak rychle se zvyšuje poptávka po vlastní fotovoltaice. U velkých firem přirozeně cítíme větší jistotu, často ale platíme o něco více, kdežto u menších firem můžeme očekávat krom nižších cen i rychlejší dodání i flexibilitu. A jsou-li reference v pořádku, pak není nutné mít jakékoliv obavy.

Často kladené otázky

 • Jaká je návratnost investice do fotovoltaické elektrárny?

  Návratnost investice do FVE je v dnešních cenách elektřiny reálná v horizontu 6 let. I přes mírný nárůst ceny instalací FVE oproti minulým rokům je návratnost stále velmi rychlá.

  Do celkové návratnosti ale vstupuje více faktorů. Výpočet návratnosti investice vychází z aktuální ceny elektřiny, ale nikdo nemůže vědět, jakou cenu elektřiny budeme platit za rok, za dva, za 5 let? Celková návratnost se tak může lišit. Obecně se ale pohybuje nejčastěji mezi 6 až 8 lety.

 • Jaká je životnost fotovoltaické elektrárny?

  Životnost fotovoltaických panelů se udává mezi 25 a 30 lety. Nižší životnosti ale dosahují střídače a baterie, které jsou nedílnou součástí celého díla. U obou zařízení mluvíme o 10 až 15 letech.

  Životnost celé fotovoltaické elektrárny tak vychází ze záruční doby, kterou udávají instalační firmy (resp. výrobci komponent). Ta se u panelů, baterií a střídačů pohybuje ve výše zmíněných hodnotách.

 • Lze fotovoltaiku namontovat na každou střechu?

  Panely lze instalovat na sedlové i rovné střechy. V zásadě lze fotovoltaiku umístit na drtivou většinu střešních konstrukcí, problematické ale mohou být starší střechy, které například nesplňují bezpečnostní požadavky na nosnost. Je-li např. střešní konstrukce napadena chorobami typu dřevomorka či různými plísněmi, pak by instalace fotovoltaických panelů byla velmi riziková. Problematické jsou také křehké typy krytin, jako je eternit nebo cembrit.

  Ideální sklon střechy je zhruba 35 stupňů, obecně ale není problém instalovat fotovoltaiku na střechy od 15 do 45 stupňů.

 • Lze fotovoltaiku bez problémů hasit v případě požáru?

  Při řádné instalaci a pravidelné údržbě je fotovoltaická elektrárna naprosto bezpečná technologie. Podle zákona je hasičský záchranný sbor ČR povinen hasit jakýkoliv objekt bez ohledu na výskyt fotovoltaických panelů.

  Vzhledem k nutnosti umisťovat v instalacích fotovoltaických elektráren nejmodernější jistící a bezpečnostní prvky včetně tzv. krizového HDO (které slouží k bezpečnému dálkovému odpojení FVE v případě nouze přímo distributorem), není na místě mít jakékoliv zvýšení obavy.

  V odběrném místě lze fotovoltaiku vypnout také napřímo pomocí jističe tzv. „na jedno stisknutí“.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Pracuji jako nezávislý poradce energetice a svůj volný čas také rád věnuji online publicistice.

1 comment

 1. Cena není všechno. Bohužel je na trhu stále více firem, které vás i přes příznivou cenu jen oberou o peníze a na fotovoltaiku si počkáte i rok. Já už to po půl roce, kdy firma Schlieger nebyla schopná dodat co slíbila vzdal a obrátil se na ČOI. No, podle referencí nejsem jediný…

  Pozor na ně ale i na další podobné vychytrálky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 1 = 2