Dotace

Dotace na fotovoltaiku 2024

Dotace na fotovoltaiku 2024
Foto: Shutterstock

Střešní solární elektrárna je chytré řešení, jak si zajistit do jisté míry soběstačný zdroj energie a velkou úsporu na nákladech za elektřinu. Možnost instalace fotovoltaiky na střechy rodinných domů, rekreačních objektů či bytových domů, je v posledních měsících stále silnějším a silnějším tématem a také cestou, kterou se vydává čím dál tím více majitelů nemovitostí. Aby ne, když ceny elektřiny okupují částky, na které jsme rozhodně nebyli zvyklí!

Ačkoliv během ledna 2023 je cena elektřiny vlivem dočasného zastropování ze strany vlády ČR v porovnání s minulými měsíci poměrně ustálená, i přes to je veřejnost k dalším vývojům cen skeptická. Lidé zkrátka hledají nové cesty, jak si zajistit dostupnou elektřinu a právě fotovoltaika, která je podporovaná dotačními programy, je jednou z výhodných možností.

Aktuální dotační program Nová zelená úsporám má nové a přístupnější podmínky.

Aktuální pravidla pro dotace na fotovoltaiku pro rodinné domy

Podzim roku 2021 přinesl zajímavé novinky v programu Nová zelená úsporám. Ty by měly platit minimálně do roku 2030 (nebo do vyčerpání finančních zdrojů). Hlavními atributy jsou zjednodušení a také větší zpřehlednění celého programu. A pro uživatele pak především zvýšení horní hranice poskytované podpory.

Dotační program se věnuje několika oblastem, fotovoltaika pak patří pod část C.3 a příprava teplé vody je v části C.2.

Pro které objekty je možné dotaci využít

Úprava pravidel rozšířila možnost využití podpory i pro stavby, které byly dříve zcela vyloučeny. Například rekreační objekty. I na ně můžete nyní instalovat fotovoltaiku s podporou, a to ve chvíli, kdy má objekt přidělené číslo popisné nebo evidenční a je pak alespoň 24 měsíců provozován pro trvalé bydlení.

Další možností využití podpory se vztahuje na ostrovní fotovoltaické systémy, které nejsou vůbec připojené k síti.

Co se týče novostaveb, rozhoduje průkaz energetické náročnosti budovy. Samostatnou žádost na fotovoltaiku je možné podat jen pokud již není zahrnuta v podpoře výstavby nízkoenergetického nebo pasivního domu.

Kolik energie musí domácnost spotřebovat?

Dřívější podmínky vyžadovaly domácí spotřebu alespoň 70 % vyrobené energie. Což mělo logický vliv na velikost instalace. Tato podmínka byla zrušena a aktuálně je možné využít dotaci na fotovoltaické systémy do 10 kWp. Maximální výše podpory je 200.000 Kč + 5.000 Kč na projektovou přípravu. Ale pozor, tato částka nemusí být konečná. Dotace může být ještě vyšší.

Jaká může být velikost fotovoltaické elektrárny?

S uvedeným souvisí možnost umístit na střechu neomezený počet solárních panelů ve vztahu k požadavkům na podporu. Finanční podporu tak limituje jen výkon (10 kWp) a její konečná výše.


Tip: Senát tento týden schválil důležitou novelu energetického zákona Lex OZE 1 a zbývá už jen podpis prezidenta, aby zjednodušená pravidla mohla začít platit! Nyní stále ještě platí, že pokud budete chtít využívat elektrárnu s vyšším výkonem než 10 kWp, pak se automaticky stáváte podnikateli v energetické oblasti a musíte si obstarat licenci od Energetického regulačního úřadu, živnostenské oprávnění a v některých případech i stavební povolení (nad 20 kWp). Tyto bariéry však zanedlouho nejspíš padnou (bude-li zákon podepsán prezidentem republiky), čímž se významně zjednoduší a rozšíří podpora fotovoltaiky v ČR.

Na jak velké bateriové uložiště mohu získat dotaci

Výše kapacity akumulátoru se změnila z původního minimálního 1,25 násobku výkonu elektrárny na minimální poměr 1:1 a maximální poměr 1:2.

Minimum pro podporu je tedy kapacita baterie, která odpovídá jednonásobku instalovaného výkonu fotovoltaiky a maximum je dvojnásobek kapacity baterie k výkonu elektrárny. Podporovány jsou lithiové akumulátory.

Tip: Čím větší elektrárnu a bateriové úložiště máte, tím více energie vyrobíte a tím méně za elektřinu budete muset platit distribučním společnostem v době, kdy elektrárna nevyrábí.

Velikost dotace pro jednotlivé sestavy

Výše dotace se odvíjí podle výkonu fotovoltaické elektrárny. Její celková hodnota pak roste s každým instalovaným kilowattpeakem fotovoltaiky a s každou kilowatthodinou baterie.

Instalované komponenty FVE systémuVýše podpory (Kč)
Minimální instalace o výkonu 2 kWp40.000,-
Minimální instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem60.000,-
Minimální instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného
čerpadla
100.000,-
Za 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp10.000,-
Za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia10.000,-

Výše dotace se odvíjí podle výkonu fotovoltaické elektrárny. Její celková hodnota pak roste s každým instalovaným kilowattpeakem fotovoltaiky a s každou kilowatthodinou baterie až do limitu 200.000 Kč.

Upozornění: Podpora se poskytuje pouze na nové systémy, nelze ji poskytnout na rozšíření nebo úpravy!

Odhadované množství vyrobené energie

Pokud nemáte žádnou představu o tom, kolik energie lze ze solárních panelů získat, pomůže následující orientační pravidlo.

Podle fotovoltaického geografického informačního systému provozovaného EU je zřejmé, že v našem podnebí během roku dopadne na zem asi 1000 kWh energie na metr čtvereční. A tak solární elektrárna o 1 kWp instalovaného výkonu umí vyrobit 900 – 1150 kWh elektřiny.

Tuto hodnotu může ovlivnit několik faktorů. Záleží samozřejmě na sklonu a orientaci panelů, počtu slunečných dní v roce, i na nadmořské výšce.

Tip: Přemýšlíte-li nad vlastní fotovoltaickou elektrárnu pro svůj dům, zjistěte si dopředu svou roční spotřebu, abyste věděli, jak velkou elektrárnu byste pro svou potřebu měli požadovat.

Jak vytěžit z dotací maximum?

Poskytnutí dotace na fotovoltaický systém pro rodinný dům může pokrýt maximálně 50 % všech nákladů. Pokud ovšem hledáte způsob, jak podporu opravdu maximálně vyčerpat, je možné zvyšovat její objem kombinací s dalšími podporovanými způsoby energetické soběstačnosti.

Například pokud zkombinujete fotovoltaickou elektrárnu s dobíjecí stanicí pro elektromobily. Nebo když budete současně řešit i zateplení domu a podobně.

TIP: V Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji je dotace ještě navýšena o 10 %. Jedná se o podporu tzv. strukturálně postižených krajů.

Modelový příklad jedné z českých instalačních společností nabízí elektrárnu např. s následující konfigurací:

Fotovoltaická elektrárna s 18 panely (450 Wp)8,1 kWp
Bateriové úložiště11,23 kWh
Hybridní 3f asymetrický střídač10 kW
Dobíjecí stanice pro elektromobilyA-Z Charger 22 kW
Celková cena sestavy583.000 Kč
Výše dotace245.000 Kč
Konečná cena po odečtení dotace338.000 Kč

V celkové výši dotace je zohledněn:

  • + 5.000 Kč za projektovou dokumentaci
  • + 30.000 Kč za instalaci dobíjecí stanice pro elektromobily
  • +10.000 Kč jako tzv. „kombinační bonus“

Tip: Kombinační bonus může být poskytnut, pokud je v rámci jedné žádosti kombinováno více podporovaných opatření neboli podoblastí podpory.

Jak na žádost o dotaci?

Zjednodušení celého procesu se týká i podání samotné žádosti. To je nyní možné uskutečnit pohodlně odkudkoli – online. Velkou výhodou je, že již nemusíte dokládat energetický posudek.

Dokumenty k samotnému vyřízení se zásadně nemění. Vzory jsou ke stažení na webu novazelenausporam.cz.

Tip: Většina instalačních společností ale umožňuje vyřízení dotace i veškeré administrativy na klíč v rámci instalace, takže se nemusíte obávat přílišné byrokratické zátěže.

Tip: Přečtěte si také náš článek Cena fotovoltaiky na rodinný dům v roce 2023. Podívejte se na srovnání českých instalačních firem!

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Pracuji jako nezávislý poradce energetice a svůj volný čas také rád věnuji online publicistice.

1 comment

  1. takže ti co jsou bohatí a mají na to , budou za vodou a zaplatí jim to ti , kteří na to nemají a díky svému nízkému příjmu, či půjčce. Není to správné, takto se prohloubí ještě více rozdíl mezi lidmi a vláda se v koutě tiše směje , hlavně že oni si každý rok bez studu přidávají…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 2 = 8

Partneři