Fotovoltaika

ČEPS byl nucen odstavit solární elektrárny od sítě. Je to obrovská škoda

ČEPS byl nucen odstavit solární elektrárny od sítě. Je to obrovská škoda
Foto: Shutterstock

Letos o Velikonocích ČEPS odstavil od sítě stovky fotovoltaických elektráren. K odstavení zdrojů, o němž informoval server Seznam Zprávy, došlo z důvodu přebytku elektřiny v síti. Stalo se tak vůbec poprvé, kdy musel ČEPS sáhnout k odstavení fotovoltaických zdrojů od sítě.

Proč došlo k odstavení zdrojů?

Velikonoční pondělí bylo velmi slunečné, a tak fotovoltaiky ve velkém vyráběly elektřinu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o státní svátek, mnoho lidí trávilo svůj čas mimo domov, takže nedocházelo k okamžité spotřebě elektřiny v takové míře, jako je tomu v jiná dubnová pondělí. V síti pak byl přebytek energie, který zákonitě vedl k nutnosti dálkově odpojit některé zdroje – ty, které lze odstřihnout rychle, tj. fotovoltaika.

Člověk nemusí být expert, aby si dokázal spočítat, že s přibývajícími instalacemi fotovoltaických elektráren by podobných situací mohlo přibývat. Fotovoltaika bude vyrábět energii, ale mnohdy se stane, že energii nebude mít kdo spotřebovat, a tak bude docházet k odstřižení těchto zdrojů od sítě, aby nedocházelo k rizikové nerovnováze výroby a spotřeby energie v síti.

V inkriminované pondělí došlo k odstřižení zdrojů převyšující instalovaný výkon 100 kWp, což jsou velké solární parky, v budoucnu se situace může týkat ale i menších elektráren. Majitelé malých rodinných fotovoltaik se tak právem obávají, aby jim jejich fotovoltaiku nikdo nevypínal.

Mají se bát i běžní majitelé fotovoltaik na rodinných domech?

Situaci pro nás okomentoval Ing. Miroslav Mikeš, jednatel společnosti SEFY Czech Republic s.r.o., která se věnuje instalacím fotovoltaických elektráren na klíč pro rodinné domy:

“Fotovoltaiku na rodinných domech by podobné opatření nemělo zasáhnout, velikost FVE volíme šetrně po analýze spotřeby domácnosti. Podobně postupujeme i při dimenzování bateriového úložiště tak, aby i při situaci, která před několika týdny nastala, nedocházelo k výrazným ztrátám na výrobě. Je důležité společně s FVE navrhovat i regulaci do TUV, což je součástí našich instalací. Hledíme do budoucna a už dnes víme, že velmi brzy bude možné nabíjet a vybíjet baterie i v rodinných domech tak, abychom byli schopni stabilizovat elektrorozvodnou síť. Nejen baterie, ale i energii ze sítě budou obyčejné rodinné domy moci odebírat například do nádrží na ohřev TUV tak, abychom my všichni ulehčili síti a zároveň využili dostupnou a obnovitelnou energii v podstatě zdarma. Do budoucna věříme i v “záporné saldo” (tedy dokonce nám za odběr i zaplatí).”

Vyrábět levně elektřinu z fotovoltaiky a pak takové zdroje odstřihnout od sítě? Velká škoda

Situace, která nastala během velikonočního pondělí, je z našeho pohledu nešťastná. Pokud v naší zemi a všude ve vyspělé Evropě usilujeme o levnou, dostupnou a soběstačnou elektrickou energii pro co nejvíce lidí, měli bychom zvládnout takovou energii také rozumně skladovat a to nejen na úrovni vlastních domácností prostřednictvím bateriových úložišť (které jsou dnes díky výhodným dotacím na fotovoltaiku součástí drtivé většiny instalací FVE), ale rovněž na úrovní distribuční a přenosové soustavy.

Prostor k tomu je – bateriová úložiště a bojlery běžných domácností, které už dnes fotovoltaiku využívají k vlastní výrobě elektřiny, budou skvělým nástrojem ČEPSu, aby v budoucnu v podobných případech sáhl místo k odpojení zdrojů od sítě raději k hospodárné a ekonomické akumulaci elektřiny buď do bateriových úložišť, nebo k ohřevu vody v bojlerech a nebo klidně k nabití elektromobilů, které by zrovna byly připojeny k chytrým wallboxům.

Ekologické a ekonomické řešení je blízko

Nejlepší na celém tomto principu je, že to není utopie. Výše popsaný mechanismus není žádným zbožným přáním ekosnílků. Evropská Unie už v roce 2019 formulovala legislativní rámce, díky kterým mohou být i malí spotřebitelné součástí flexibility sítě. Tedy za předpokladu, že do hry vstoupí tzv. nezávislý agregátor flexibilty, který bude sdružovat jednotlivé malé odběratele (a zároveň dodavatele) do geoenergetických celků určených k agregaci přebytečně elektrické energie v síti.

Co je flexibilita sítě a proč je toto téma důležité?

Flexibilita sítě se týká schopnosti energetické sítě přizpůsobit se měnícím se podmínkám v rámci dodávek a poptávky energie. Jedná se o schopnost rychle a efektivně reagovat na změny ve výrobě a spotřebě elektřiny, aby se udržela rovnováha v síti a zajistila spolehlivá dodávka energie zákazníkům.

Flexibilita sítě se může dosáhnout různými způsoby, jako například použitím baterií, které mohou ukládat energii z obnovitelných zdrojů v době, kdy je výroba přebytečná a potom ji dodávat do sítě v době, kdy je poptávka větší než produkce.

Celkově lze říci, že flexibilita sítě je klíčovým faktorem pro úspěšné přechody k většímu podílu obnovitelných zdrojů energie v energetickém mixu a pro zajištění udržitelné a spolehlivé dodávky energie v budoucnu.

Ing. Josef Zíka ze společnosti A-Z TRADERS s.r.o. říká: “Naši specialisté usilovně pracují na novém cloudovém řešení, kde společně s regulací do TUV, bateriemi v domácnostech a bateriemi elektromobilů, dokážeme se zákazníky proměnit tuto nepříjemnou situaci ve svůj prospěch – je naprosto reálné, že si například “zadarmo” dobijeme baterii v elektromobilu právě v době, kdy bude v elektrické síti nadměrné množství elektřiny a bude zapotřebí elektřinu spotřebovat. Podobně bude fungovat i nahřívání TUV a dobíjení baterie, kterou jinak používáme ke skladování přebytků elektřiny vyrobené z fotovoltaických panelů. Hodně se hovoří o flexibilitě sítě – a tohle je flexibilita v praxi! Naše špičková regulace A-Z Router bude zanedlouho připravena i na řízení takto komplexních požadavků ze strany elektrorozvodné sítě.”

“S velkým očekáváním hledíme do budoucna na přesné parametry této služby a jsme připraveni v koordinaci se zákazníky regulovat desetitisíce bojlerů, baterií a elektromobilů tak, aby naše síť byla bezpečná, méně zranitelná a náš energetický mix aby maximalizoval čistou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů na úkor spalování fosilních paliv.” 

Závěrem

OZE, neboli obnovitelné zdroje energie, jsou často s posměchem nazývány “občasné zdroje energie”. Je to svým způsobem pravdivé, ale také velmi “čecháčkovské”. Místo toho, abychom ocenili moderní možnosti ekologického získávání energie z obnovitelných (byť nestálých) zdrojů energie, raději adorujeme někdy až do morku kostí spalování fosilních paliv prostřednictvím uhelných elektráren, které jsou sice stálé, ale generují také škodlivé emise, o jejichž škodlivosti již bylo napsáno mnoho.

Moderní technologie dokáží nestabilitu OZE efektivně, elegantně a ekonomicky řešit. Jen je potřeba mít otevřenou mysl novým principům a nezůstávat v myšlení hodném minulého století.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

32 comments

  1. Pokud někdo vyrábí něco v době, kdy to nejde spotřebovat ani smysluplně uložit, tak je zastavení výroby (vypnutí) jediné řešení. A bude hůř. Fotovoltaika i větrníky nám rozhodí celou křivku výroby a spotřeby. Nechci doplácet na někoho, kdo vyrábí elektřinu, když svítí sluníčko a nebo fouká vítr. Já si chci rozsvítit světlo v noci a bez ohledu na bezvětří.

      1. Flexibilita sítě v takovém rozsahu který by byl potřeba o Velikonocích, je za současného stavu vědy, techniky a finančních možností pouze zbožné přání.

        1. V Německu je od začátku roku podíl OZE 50% a v pohodě to uregulují. V ČR byl v to pondělí podíl OZE 20% a ČEPS to nachytalo v nedbalkaách. V celé nahoře se ukázalo, jak nejsou připraveni a jak na to doposud kašlali. Nepochopím, proč místo dvě nevyplní plynové elektrárny. Tady se nabízí druhý důvod, a to lobby výrobců z fosilních paliv.

        2. Přesně tak, ale vysvětlujte to někomu kdo o takových věcech jak fungují zálohy a přenosová soustava neví skoro nic. Jen pro představu na podporu OZE jsme jen o roku 2014 vydali cca 335 mld Kč a co máme? Nejdražší ee v Evropě.

        3. Možné to je, ale někdo by musel vyvinout levné řešení výroby vodíku. V současnosti jsou zařízení příliš drahá a musí běžet nepřetržitě.

  2. Odpojovat OZE není barbarství ale technologická nutnost. Ať si každý tu svoji levnou elektřinu spotřebuje sám. Pan Korec je buď v studovaný diletant nebo populista bez špetky technických znalostí.

      1. Cetl jsem blaboly cloveka ktery plete nesmysly. Odkazovat na clanek ktery stoji zaprd je zbytecne, olargument clankem neni vyvraceni toho co pisou ostatni.

    1. Člověče asi jste nevěděl jak vypadala situace v síti. To co provedl ČEPS nebylo nevyhnutelné…. prostě udělal to co pro něj bylo v tu chvíli pohodlné.
      Šlo to vyřešit i jinak ale to by odřízlo některého z velkých výrobců. A přesně to se Cepsu nechce. Čeps je personálně provázaný s ČEZem i Seven……ty vypínat prostě nebude

      1. Co je tedy lepší? Odříznout stabilní zdroj nebo občasný? Ono klasické elektrárny nejde jen tak vypínat a zapínat podle toho jak svítí slunce.

  3. Zažil jsem rozpad sítě na velíně jedné významné elektrárny. Tento stav se jmenuje Ostrovní provoz. Není to nic, co by chtěl autor pan nezávislý poradce řešit. Nazývat vynucené vypnutí několika solárních farem barbarstvím, je velmi slušně řečeno, politovaní hodný omyl. Má autor aspoň vzdálené tušení, v jakém stavu byla vlivem brutální nadvýroby OZE v danou chvíli rozvodná síť?

      1. Aby ses mel na co ptat. Tvl to je material. Zkus si o tom neco nastudovat kdyz uz jsi na tom internetu. Neni to tak tezke. Pak treba prijdes na to ze paroplynky se pousti zejmena a pouze ve spicce kdy je nedostatek ee. Takze kdyz ji je prebytek tak nebezi ty gumo… Stejne jako nazor tady ostatnich hnupu co by vypli velke dofavatele na ukor par exotu vo ma na strese solar aniz by vedeli jestli vubec muze byt pripojen do site vzhledem k okruhu na trafu. Ale to by se u toho muselo premyslet a nemit v ocich jen ty penize co to usetri ze? A pro pana redaktora z CVUT, flexibilita site se da pripravovat kdyz se stavi. Jak ji chcete naimplementovat do existující site je mi docela zahadou pokud nechcete predelavat kazdou trafostanici aby dokazala akceptovat promenou zatez site ktera muze mit alusne prepeti v sobe kdy nikdo ee nepotrebuje ba ani nechce. Je docela smutne co vyleze z CVUT za naprosteho neznalce energeticke site a jeste o tom pise. Dekuji efotovoltaika.cz mi prave spadla do ignoru. Zbohem

  4. Pan Korec je, jak je uvedeno, vystudovany v oboru elektro, ale o stabilitě celé sítě, nejen přenosové, ale i distribučni toho ví pramálo, jako všichni jednokanáloví sluníčkáři a větrníci. Zcela mu uniká propojení přenosové sítě ČEPS s celou přenosovou sítí v Evropě a této stabilitě. Dalším omezením je pak distribuční síť, která nově vzniklým požadavkům nevyhovuje. Tohle dohromady znamená překopat celou republiku a modernizovat sítě. To je běh na delší dobu. Pro doplnění snad jen to, že frekvenci sítě neudrži tyhle měké zdroje, ale velké točivé hmoty, generátory těch špatných elektráren.

    1. Ale kritika míří na to, že ČEPS měl s úpravami sítě začít už před desítkami let a ne se teď probudit. Že to jde viz. Německo.

  5. Takže kvůli bezhlavému zavádění elektromobility dotujeme fotovoltaiku, kterou budeme vypínat až bude slunce svítit. Tím pádem návratnost fotovoltaiky na domech bude mizerná což určitě podpoří další zájemce aby do toho šli. Aby jim Unie dokázala, že to má smysl, vrazí prachy do budování úložišť, které zase zaplatíme z daní. Předpokládám, že to bude hrazené z poplatků za distribuci elektřiny, které se kvůli tomu zvednou. Už jsem nadšením bez sebe když vidím, jak si fotovoltaiku zaplatím dvakrát a pak si ještě těsně před důchodem budu kupovat třikrát dražší autíčko na baterky, které budu nabíjet elektrikou za Německou cenu, protože germáni zavřeli atomové elektrárny a elektriku nemají.

  6. Celý článek je jen zbožné přání. K situaci stejně došlo nejspíš až po nabití všech těch zařízení co popisují. V den, kdy i já(7kwp) vyrobím 60kwh to jinak zatím nejde. A to i za předpokladu, že si to jako jeden z mála i dokážu spotřebovat. A to mám akumulační kapacitu kolem 30kwh. (Na ektroauto fakt prdim, to se ted nikdy nezaplatí) Ty hovaďácký nesmysly na polích prostě jinak regulovat nejde. O dost víc by pomohla dotace na víc než 10kwh baterie, ideálně 30kwh. A ani to nestačí na vykrytí více jak 2 slunečních dní od března do října. Nehledě na to, že by lidé museli umět regulovat spotřebu, nabíjení atd. A to fakt kromě pár jedinců nikdo neřeší. Jen čumí jak jim klesá cena za výkup.

  7. Jako že by natvrdo vypnul třeba 1000 MW zdroj? Ten ale nezapnete během vteřiny. Můžete se podělit jak podle vás vypadá řešení náhlé nadvýroby?

    1. Vypnout především plynové elektrárny, které jsou drahé kvůli tomu, že je lze vypnout rychle a v to pondělí zůstaly zapnuté?

      1. On vám myslím odpověděl někdo jinde, ale ty plynové elektrárny jsou špičkové. Zapínají se když je nedostatek nikoli dostatek elektřiny.

  8. Pan Korec by měl slézt z obláčku a použít trojčlenku. Nás ji učili na ZDŠ a na ČVUT – FEL nás ještě učili také počítat. Takže 400MW x 3h = 1,2GWh, což je cca 1/3 akumulace Dlouhých strání (3,7GWh). Kdyby se jednalo o 10h, 4GWh by byly už nad. Stačí se podivat na německý Agora, kde Němci 10.4. přes vývoz 19,2 GW ještě žebrali o odběr přebytku cenou až -8€ a pod nulou byla cena od 11h do 16h. Vše má své fyzikální limity a náklady. Bateriové úložiště u Královského Poříčí u Sokolova má energ.kapacitu 7,45 MWh a stálo cca 100mil. Kč. Optimisticky předpokládejme, že by měrné náklady většího úložiště klesly na 1/2. Tedy 100/7,45/2=6,7mil/MWh. Úložiště na přebytek: 6,7 x 1200=8mld Kč. 4x lidnatější Polsko plánuje 5GWh až v roce 2025.
    Ukládání do aut 25kWh/3h=8,3kW, bereme, že lze. 1200MWh/25kWh=48 000 vozidel. Nevím, zda tolik vozidel a tolik tak výkonných nabíjecích míst v ČR vůbec je. Globální celosvětový výhled (do r.2030) souhrnného výkonu 411GW a s jejich celkovou ukládací schopností 1194 GWh (oenergetice.cz), znamená 2,9h. Takže i na tak krátkou epizodu přebytku nemá jak Německo, tak i ČR. Bateriová úložiště NEBUDOU na „ukládání na potom“, ale na spolupráci s OZE zdroji – technologická „UPS“. Zálohovací doby srovnatelné s domácími FVE úložišti nebudou, stály by k HDP tolik, co k platu stojí to domácí. Vodík by většinu toho přebytku sežral v účinnosti. Nás již před r. 1980 nás na ČVUT učili o výhodách HVDC přenosů. Místo nereálného „barbarství“ pana Korce a vyhozených miliard na „pytlování“ energie v úložištích, by s daleko vyšší účinností šlo velkokapacitně přelévat výkony podzemními kabely po celé Evropě a eliminovat i špičky. Ne tedy NIKOLIV jen německý lokální Suedlink!

  9. Všechno musí být zelené a bezemisní, ani čistítka do uší nesmí být z plastu ale první co se odpojuje je bezemisní výroba energie. Ať žijí naši a bruselsti papaláši.

  10. současných podmínek nelze dostat jinak, než že v době, kdy svítí sluníčko (případně fouká vítr, či obojí) běží ty zatracované uhelné elektrárny naprázdno. Neboť až sluníčko skryje mrak, což je dílem okamžiku, v tu ránu není proud. A x tun páry v ten okamžik nikdo vyrobit nedokáže, a turbínu v mžiku také neroztočí. A atomovky nemají potřebnou flexibilitu regulace.
    Takže v konečném důsledku máme sem tam proud ze sluníčka, ale ani omylem to není zadarmo. A myslet si, že baterie jsou všespasitelné, je také holý nesmysl.
    A auta? Kdo jezdí ve dne do práce, určitě potřebuje přes noc baterku dobít a ne vybít. V noci slunce nevyrábí, tudíž síť potřebuje proud. A ne ho ukládat do baterie auta. Co Vy na to pane Korec?

    1. V noci je přebytek energie, proto existuje noční proud, aby se na noc nemusely omezovat stabilní zdroje a zajistil se odběr.

  11. Pane Sedláku – svatá pravda. Já mám 5kWp a 20kWh baterie a i tak v 10 ráno při slunečném dni je nabyto – ještě že mám akumulaci cca 70kWh do vody (akumulační nádrž a boiler). Do sítě mám zablokováno a po nabití baterie přepínám na ostrovní režim (stykač na vstupu).
    Dnešní předražené FVE se budují 10kW/10kWh a tím nutí majitele dodávat do sítě. Ale nerudovské „kam s tím?“ – dotace či bonusy na velké FVE bych podmínil třeba vybudováním nebo dlouhodobým kontraktem se záložním zdrojem (plynovým, tepelným, bateriovým a pod). Na malé např. min větším poměrem kWp/kWh 1/2 -1/3
    Bohužel rozhoduje se politicky a ne odborně.

  12. Zcestnost těch mylných představ o bateriových úložištích v energetické síti (jako o ukládání na potom) ukáže lehce opět trojčlenka. Stačí spočítat cenu úložiště na jednodenní produkci Temelína (s využitím měrné ceny z předchozího příspěvku):
    (2 x 1000) x 24 x 6,7mil Kč/MWh = 48GWh x 6,7mil Kč/MWh = 321 600mil Kč= 322 mld Kč.
    Je to stejné jako s těmi stírači ve „Vrchní prchni!“, což takhle ROVNOU. Pro skladování jednodenní produkce cena nového Temelína? Takže je důležité neplést si příčinu a následek. Bateriová úložiště (jako velké UPS-ky) JE NUTNÉ BUDOVAT v souvislosti s větším podílem OZE v soustavě, aby mrak nad FV nebo vánek či vichřice nad větrným parkem nevyvolal blackout jako v Austrálii. Jen rychlá reakce úložiště stihne nahradit chybějící výkon. Ale i „slavné“ Muskovo úložiště má výdrž jen 1,29h (100 MW/ 129MWh). Barbarské není vypínání výkonu (nenaplánovaného předpovědí počasí), děje se i v Německu! https://oenergetice.cz/elektrina/nemecko-vloni-stabilizaci-prenosove-soustavy-vydalo-14-miliardy-eur-nejvice-historii
    https://oenergetice.cz/nemecko/stabilizace-prenosove-soustavy-nemecko-vloni-stala-23-miliardy-eur-nejvice-historii
    Meziročně náklady vzrostly z 1,4 na 2,3 miliardy EUR.
    Barbarské je zaplevelit střechy monokulturou FV panelů a ohřívat tím vodu, jestliže na ¼ plochy mohou stejné množství energie pro TUV za ½ investičních nákladů zajistit tepelné kolektory ROVNOU.
    Pan Korec si jistě ani neuvědomil, že ten ohřev TUV se děl částečně i toho 10.4., protože víkendový odpolední HDO signál NT tarifu je 14:00÷17:20. Jistě by pomohla legislativní úprava (operativnější doby HDO tarifů), ale musela by se promítnout až do spotřebičů, aby se pračka s odloženým startem na dobu NT tarifu mohla spouštět i HDO signálem. Totéž by měla dělat lednice, která se cca jednou týdně topným tělesem 140W zbavuje vymrazené vlhkosti (ledu) a která by měla topit v NT tarifu.

  13. Mylné jsou i pohádky Martina Bursíka, jak skvěle se doplňuje a střídá FV s větrem. Stačí se ale podívat na tvrdá data německého Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz:
    https://www.erneuerbare-energien.de/EE/Redaktion/DE/Downloads/Berichte/erneuerbare-energien-in-zahlen-2021.pdf;jsessionid=3B329E8D19F8411AF1507DC147D47448?__blob=publicationFile&v=2
    Z těchto oficiálních statistik za roky 2019, 2020, 2021 lze snadno dopočítat koeficienty ročního využití instalovaných výkonů v jednotlivých OZE zdrojích: FOTOVOLTAIKA: 10,2% z roční doby z 8760hod ; VÍTR ONSHORE: 20,7% ; OFFSHORE: 37,7% ; BIOMASA: 56%
    U jaderného zdroje, například u Temelína vychází využití instalovaného výkonu cca cca 86% hodin v roce (2x1000MW..15TWh ročně). Snadno si každý z ročního fondu spočítá 15 000 000 / (8760×2000). S ohledem na vysoké roční využití instalovaného výkonu je zřejmé, že už jen dva jaderné bloky Temelína se mohou snadno navzájem z velké části PLÁNOVANĚ (!!) zastupovat nebo dokonce převážnou část roku běžet současně.
    V číslech německý vítr onshore 2019…….53,187GW vyrobil 101,15TWh, zatímco v roce 2021 vítr onshore ……56,046GW / 90,272 TWh. Příroda je příroda a přes investice do nárůstu instalovaného výkonu – dalších 2 859MW (!!!) onshore elektráren byla jejich výroba v roce 2021 o 10,878 TWh menší! Ta očekávaná („chybějící“) energie z OZE na konci léta 2021 vyvolala potřebu pálit zemní plyn, což bylo vinou putinovské „dělostřelecké přípravy“ na válku 2022 (a poloprázdných zásobníků) spouštěcím prvkem krize! Němcům nepomohlo ani dalších 7,79GW s roční výrobou 24,375TWh v offshore nebo 10,48GW výkonu v biomase s produkcí 50,044TWh! Kolikrát vlastně plánuje ty výkony energetických zdrojů mít (pro průběžnou spotřebu cca 70GW)? Nestačí mu ani dalších 30,463GW v plynu: https://www.umweltbundesamt.de/sites/default/files/medien/384/bilder/dateien/3_abb_installierte-leistung-konv-et_2023-03-22.pdf
    Připravuje ještě dalších 21GW: https://www-euractiv-fr.translate.goog/section/energie/news/lallemagne-veut-doubler-la-capacite-de-production-de-ses-centrales-au-gaz/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs
    Tehdy ještě Německo mělo zbytek jádra, co bude příště? Stačí vzpomenout na Švejka a kuráta Katze: To se nám to debužíruje…./ To se to Němcům vypíná jádro, když jim „fosilové“ půjčují!
    Pro koho je trojčlenka vysoká matematika, může se podívat na barevně rozlišené výkony energetického mixu na Agora nebo Energostat. Názorněji, než se podívat na bang/bang situaci Německa (vývoz/dovoz), vysvětlit souvislosti asi nelze (Stromerzeugung und Stromverbrauch) nebo Agora Import/Export – je to vidět i na ceně…(9.4.÷14.4.):
    https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_import_export/09.04.2023/14.04.2023/today/

  14. Nebylo náhodou to barbarství na straně Německa? Stačí se podívat na Agora na 10.4., kde se ti „skvělí Němci“ snažili zbavit svého proudu na úkor Česka a valili k nám cca 1900MW výkonu pro celou dobu nulové a záporné ceny. Refundovat 400MW vypnutého výkonu z FV se pak bude v Česku! Asi tedy nemáme regulační transformátory všude nebo nám někde energie chyběla!
    ČR musela doplnit regulační transformátory jako opatření proti dlouhodobému přetěžování našich sítí nechtěnými přetoky německé elektřiny ze Saska do Bavorska (přes ČR), když si v Bavorsku Němci předčasně odstavili část jaderných zdrojů vedle automobilek s tím, že výrobu energie budou částečně zajišťovat větrné parky na severu Německa.
    Viz : https://oenergetice.cz/elektrina/ceps-uvedl-do-provozu-zbyle-dva-pst-transformatory
    Německé rozšiřování OZE zdrojů (a unáhlené odstavování jádra) bez náležitého rozvoje jejich přenosových sítí tak stálo české poplatníky 1,6 miliardy Kč, aby již dále německá nezodpovědnost nezpůsobovala opakované škody v hodnotách desítek miliónů na opatření proti přetěžování naší robustnější sítě přetoky jejich elektřiny přes ČR.

  15. Co má společného ČEPS s ČEZ distribuci ČEPS provozuje přenosovou soustavu ne distribuční síť tudíž nevypadá FVE to dělá dispečink ČEZ distribuce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

44 − 35 =

Partneři