eFotovoltaika.cz

Fotovoltaika nezávisle, přehledně a srozumitelně.

Fotovoltaika

Lex OZE III bude zákonem roku. Chytří Češi, kteří mají fotovoltaiku, se mají na co těšit

Lex OZE III bude zákonem roku. Chytří Češi, kteří mají fotovoltaiku, se mají na co těšit
Foto: Bing AI

Ačkoliv teprve nedávno začala platit novela Lex OZE II, vláda 26. 3. 2024 předložila sněmovně návrh novely Lex OZE III. Ta by podle odhadů měla nabýt účinnosti začátkem příštího roku. Třetí novela energetického zákona č. 458/2000 Sb. umožní rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů. 

Novela upravující agregaci, akumulaci a flexibilitu je uložena Evropskou unií

Přijetí novely Lex OZE III přichází, ve srovnání se sousedními státy, s tříletým zpožděním. Přijetí legislativy pro akumulaci energie je uložena Evropskou unií a vychází z unijních směrnic. Vzhledem k tomu se očekává co nejrychlejší projednání a přijetí zákona. V opačném případě hrozí České republice miliardové pokuty od Evropské komise, nebo pozastavení čerpání některých dotací. 

Díky postupům pro akumulaci elektřiny ušetří domácnosti a firmy náklady na energii

Lex OZE III bude ukládat jasné postupy pro akumulaci elektřiny. Umožní přebytečnou elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů “uskladnit” pro pozdější využití v jednom předávacím místě například na dobu, kdy se to zákazníkům, s ohledem na podmínky na trhu s energiemi, nejvíce finančně vyplatí.

Tip: Přečtěte si také článek Jak těžit s fotovoltaiky a se spotovým tarifem pro nákup elektřiny.

Což nás dostává k další části, kterou řeší novela Lex OZE III, a to regulace energie. Zákazníkům totiž umožní lépe regulovat jak vlastní výrobu, tak i spotřebu energie z obnovitelných zdrojů.

„Zákonem roku 2024 by mohl být Lex OZE III, který přinese především pravidla pro flexibilitu
včetně například akumulace. Tato flexibilita pomůže rozvíjet další obnovitelné zdroje, z nichž
některé se navzájem výborně doplňují mezi sebou: především jarní a letní výroba ve
fotovoltaice doplňuje především podzimní a zimní výrobu větrných elektráren, která zase
dobře koreluje se zvýšenou spotřebou elektřiny v tepelných čerpadlech během topné
sezóny. Špičková výroba ve vodních elektrárnách a řiditelné bioplynky jim kryjí záda,”
řekl
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Volně stojící baterie nejvíce ocení samosprávy 

Tzv. stand-alone baterie, které umožňují čerpat elektřinu z jiných zdrojů, než z baterií, které jsou připojeny ke stejnému předávacímu místu jako výrobna energie, ocení nejvíce samosprávy. Ty plánují volně stojící baterie využívat například pro veřejná osvětlení, která jsou jednou z největších položek městských a obecních rozpočtů. Povedou také ke snížení zatížení distribuční sítě.

Faktem ale je, že bateriová úložiště mají dnes takřka všechny novější instalace fotovoltaických elektráren i na rodinných domech. Uvolnění energie z bateriových úložišť do sítě v době, kdy síť potřebuje energii? To bude zajímavá cesta, kterou se naše energetika bude ubírat. Lidem, kteří mají fotovoltaiku s baterií a s dostatečnou kapacitou by se to mohlo velmi zajímavě vyplatit. V tom tkví právě budoucnost flexibility sítě, ze které budou profitovat chytří Češi, kteří si fotovoltaiku pořídili v minulosti nebo kteří toto právě řeší.

Posílení ochrany spotřebitelů

Další důležitou částí projednávané novely je posílení ochrany spotřebitelů. Novela energetického zákona má více chránit spotřebitele například při výběru dodavatele elektřiny. 

„Navrhujeme rozšířit pravomoci Energetického regulačního úřadu v oblasti monitorování trhu nebo zpřísnění podmínek pro udělení licence na obchod s elektřinou a plynem. Nově by tak například nemohl získat licenci dodavatel, který se v minulosti choval nepoctivě a má nějaký škraloup. Všechna tato opatření by měla pomoci k důslednější a efektivnější ochraně zákazníků,“ vysvětluje Josef Síkela, ministr průmyslu a obchodu.

Mimo jiné také novela umožňuje zákazníkům ukončit smlouvu s obchodníkem, který nemá plně zajištěnou bezpečnou obchodní strategii, k čemuž v minulosti docházelo. 

Zdroje

  • https://www.uken.cz/blog/sdileni-elektriny-z-baterii-podpori-stabilitu-site-lex-oze-iii-by-jej-nemel-omezovat
  • https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=9&t=656
  • https://www.energie.cz/lex-oze-2-sotva-vysel-a-uz-se-resi-lex-oze-3/

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

9 comments

  1. V podstatě je to článek o ničem . Pokud bude u nás měření opět po fázích , tak raději v noci vypnu hlavní jistič . Celá Evropa má měření součtové , jen my a myslím Portugalsko po fázích .Tím dochází k značnému šizení lidí co investovali do FVE . Vláda a ČEZ na to nechce přistoupit , protože by neměli 3x větší zisky jako před rokem 2022 . Dodavatelé/odběratelé si s vámi dělají co chtějí .
    Mám smlouvu na odběr el.energie – dosti vysoko a nejde s tím hnout .Prodej u stejné firmy taky od září 2022 a v únoru mi přišlo sdělení ,že od 1.3.2024 mi budou za výkup platit přesně polovinu a nemohu nic dělat . Jediným řešením je odpojit se od sítě a být soběstačný , což se letos stane . Za 1,75 Kč prodávat nechci .
    Kdyby v článku bylo konkrétně , že se bude jednat o způsobu měření ( to už se mělo jednat v předešlém Lex ) a bylo by tam napsáno ,že ČEZ si zřídí dostatečné množství bateriových úložišť ,ze svých obrovských zisků , tak bych článek bral . Takhle ale tam nic konkrétního co by mne zajímalo není .

    1. Když cucáš , tak koukej platit jako ostatní, co cucají to stejné, říká se tomu vole odběr, udělej si ostrov nebo když máš přetoky ároveň necucej, o tom to měření je, víš, ostatní jsou fakt blbci, ty státy

    2. Hele, je to blbé, ale když máte přebytek, mají ho i ostatní slunečníci. Jediné řešení je si pořídit baterku a prodávat nad ránem.

  2. Většinou se montují baterie 2x 5kwh +-(aspoň co vidím při instalaci, montuji panely) a záleží jaký mate odběr domácnosti, ale při spotřebě domu 2kw Vám baterie vydrží 5 hodin. S prominutím, ale to je mi k ničemu. Lidé málo počítají a myslí si, že když mají baterky, tak budou soběstační. Také vím, že 8 z 10 střech nemá ideální sklon pro max zisky energie a 6 z 10 střech nemají ideální jížní orientaci. Pak nemůžete počítat s krásnou prezentací firmy kolik Vám to nevyrobí elektřiny atd. Využití FVE se dle instalace a možnostech ukládání (baterie, vodní aku nádrže) pohybuje kolem 30-50%. To si necucám z prstu, ale z reálných instalací.

    1. Vzhledem k tomu, že na generální licenci můžete nainstalovat jen 10kWp, tak 10kWh baterka je ošidná v obdobích, kdy je delší šero (typicky podzim/zima). Nestíhá se dobít, odběr z baterie má typicky přednost a tím pádem zůstává dlouhodobě nedobitá. To jí zjednodušeně řečeno ukusuje kapacitu, v extrémním případě ke smrti. Ideální regulace dobíjení je dost věda a univerzální řešení není.
      Je tam jestě jedna zrada v podobě distribučních poplatků. Ty začínají jednak dominovat a jednak je platíte jak za elektřinu dodanou do sítě, tak za nakoupenou ze sítě. Prostě jakmile to proteče přes venkovní dráty, tak platíte. Moc se o tom nemluví, ale výrazně to promlouvá do rentability virtuálních baterií, komunitních úložišt a pod.

  3. Další, kdo nechápe, že měření po fázích technicky správné a součtové měření je prosazováno z jiných než technických důvodů. Je jednodušší na výrobu (nižší náklady na výrobu elektroměru) a hlavně ty rozdíly, kdy v jedné fázi se musí dodávat musí někdo zaplatit – zadotovat. A to nebudu zmiňovat zvýšení ztrát v distribučních transformátorech z důvodu nesymetrie. Nevím proč by měli být zvýhodněni ti co si pořídili symetrický střídač a zaplatili méně, než ti, co si pořídili opravdový asymetrický střídač anebo zrevidovali rozfázování svého domácího zapojení elektřiny.

  4. Vláda by v prve řadě měla umožnit dotace na fve i pro novostavby… jaky má smysl postavit úsporný dům a pak 3 roky čekat aby jsi mohl dostat dotaci jen proto že nemás např rekuperaci nebo jelikož ti na barák kvuli kopci nesvítí tolik slunko tak spotrebujes vic energie na ohřev…

    1. V prvé řadě by žádné dotace být neměly. Křiví to trh a vydělávají na tom vychcánkové z řad montážních firem, které za pár let už nebudou existovat.

  5. Dotace je zločin. Stát svévolně a zločinně přerozděluje peníze daňových poplatníků. Kdo čerpá dotace je spoluvinník tohto zločinu. Zloději patří za mříže a dříve či později tam skončí. Pamatujte na to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

96 − = 88

Partneři