Dotace

Ministerstvo hlásí změny. Dotace na ohřev vody pro důchodce NZÚ Light bude méně výhodná

Ministerstvo hlásí změny. Dotace na ohřev vody pro důchodce NZÚ Light bude méně výhodná
Foto: Shutterstock

Oblíbený dotační program Nová zelená úsporám Light, který spadá pod Ministerstvo životního prostředí a který od svého spuštění v roce 2023 přilákal obrovské množství zájemců, dozná několika změn. Jedná se tak o reakci na ne vždy férové jednání některých instalačních firem, které za 90 000 Kč hrazených z dotací instalovaly „energošmejdy“. Na problematiku nekvalitních instalací upozornil také portál Refsite. Jenže řada odborníků novinky v programu kritizuje.

Na co se podpora vztahuje?

Dotační program Nová zelená úsporám si klade za cíl pomoci nízkopříjmovým domácnostem zajistit si nižší ceny za energie. K tomu slouží dotace na několik opatření:

  • Zateplení fasády, stropu, podlahy a střechy
  • Výměna oken a vchodových dveří
  • Solární ohřev vody (fototermikou či fotovoltaikou).

A právě změny v dotaci na ohřev vody vzbudily velké vášně.

Ministerstvo zkrátilo dotaci o třetinu

Ještě do minulého týdne platilo, že dotace na solární nebo fotovoltaický ohřev vody je 90 000 Kč. 7. prosince ale vyšla tisková zpráva Ministerstva, která okamžitě pozastavuje příjem žádostí o dotace a pokračovat se bude smět až 17. ledna 2024, jenže s novými podmínkami, které jsou pro firmy méně výhodné:

  • 90 000 Kč – Dotace na ohřev vody včetně bojleru.
  • 60 000 Kč – Dotace na ohřev vody bez bojleru.

Co na to společnosti, které již podepsaly smlouvy se zákazníky, kde se zavály namontovat systém ještě s původními podmínkami dotací? Logicky jsou rozčarovány.

Tisková zpráva MŽP dne 7. 12. 2023 přidělala firmám mnoho starostí

V TZ zveřejněné MŽP navíc došlo k okamžitému zastavení příjmu dotací a to bez předchozího upozornění! Řada firem má již smluvně dohodnuty se zákazníky instalace za dnes již neplatných podmínek! Firmy tak jsou v pasti.

Správný postup měl být takový, že si zájemci o dotaci nejprve zajistí poradce EKIS, aby mohla být podána žádost o dotaci a mohlo dojít k jejímu vyplacení, ale v praxi se tyto aktivity často prolínaly paralelně, takže tím, že došlo ze dne na den k zastavení programu, musí firmy smlouvy vypovídat a činnost firem, marketingu a obchodně technických zástupců tak přišla naprosto vniveč.

Námi oslovený expert Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl:

„Realita seriózních instalačních společností, které zastupujeme v CAFTu, je taková, že cenové a technické podmínky, které doposud platily, byly na hranici ziskovosti, při které mělo smysl tento produkt lidem nabízet. Pokud lidé očekávají, že jim systém namontuje spolehlivá firma se zázemím a servisním oddělením, nemůže nikdo čekat, že půjdeme pod náklady. Pokud vejdou v platnost podmínky zveřejněné Ministerstvem, pak budu mít obavy o kvalitu instalovaných produktů. Pochybuju, že domácnosti budou ochotné zničehonic doplácet a obávám se, že prostor využijí vychytralí montážníci bez zázemí stabilní firmy a s pochybnou kvalitou. Řešením pro zákazníky by byla nějaká přechodná doba, kdy bychom dostali čas dodělat nasmlouvané projekty za starých podmínek.”

Jiří Kalina z Československé společnosti pro sluneční energii, řekl:

„Náhlé přerušení příjmu žádostí pro nás bylo poměrně značným překvapením. Solární termické systémy smysluplné velikosti pro běžnou rodinu začínají na cenovce rozhodně převyšující max. výši dotace, takže ani v současném nastavení programu se firmy, které to se solární termikou myslí vážně, zpravidla nedostávaly do plného pokrytí investice dotací. Důvodem je, že v naprosté většině případů je nutné pro solární termický systém nainstalovat nový zásobníkový ohřívač. V návrhu je výše dotace zachována, takže z našeho pohledu se nic nemění a stále budeme muset vysvětlovat investorům důvody jejich finanční spoluúčasti, ačkoli NZÚ light anoncuje 100% pokrytí a peníze předem. A to je ve skupině, pro kterou je NZÚ light určena, vždy velmi složité.”

Atraktivita fotovoltaického ohřevu vody z programu NZÚ Light spočívala v dobré praxi, v rámci které většina firem nastavila svůj set tak, aby vycházel právě na částku 90 000 Kč. Celý systém tak byl hrazen z dotací a nízkopříjmové skupiny obyvatel nemusely doplácet ani korunu ze svého. Dotace navíc byla (a stále bude) vyplácena předem.

Do 90 000 Kč spadalo v průměru 4 až 5 panelů, regulace k zajištění napájení bojleru z fotovoltaiky, instalační a montážní práce a revize díla. V Praxi se počítalo s tím, že se fotovoltaický systém napojí na stávající systém ohřevu vody v domácnosti, ale jen za předpokladu, že domácnost již využívá vhodný typ bojleru.

Námi oslovení odborníci z řad fotovoltaických instalačních firem se shodují, že takto nastavený systém byl na pokraji ziskovosti, ale stále ještě vycházel příznivě. Realita v případě fototermického ohřevu už ale byla jiná, jak podotkl Jiří Kalina a zdá se, že s fotovoltaikou to bude stejné.

Dotace se nově rozšiřuje o další skupinu obyvatel

Dotace je určena pro vlastníky nebo spoluvlastníky rodinných domů či trvale obývaných rekreačních objektů a je určena pouze pro nízkopříjmové skupiny obyvatel, do kterých jsou řazeni:

  • lidé pobírající starobní důchod
  • lidé pobírající invalidní důchod 3. stupně
  • lidé pobírající příspěvek na bydlení .

Nově se určení dotací bude rozšiřovat i o domácnosti pobírající přídavky na děti. Dle Ministerstva tak dojde k rozšíření o zhruba 100 000 domácností.„Díky chystanému rozšíření NZÚ Light by na tuto dotaci mohlo od 17. ledna 2024 nově dosáhnout dalších až sto tisíc domácností, které sice čerpají přídavek na dítě, ale protože nepobírají příspěvek na bydlení, nemohly si až dosud o dotaci zažádat,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) prostřednictvím webu Ministerstva životního prostředí.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 1 =

Partneři