Dotace

NZÚ Light hlásí opět změny. Snížení dotací nemile překvapilo důchodce i firmy

NZÚ Light hlásí opět změny. Snížení dotací nemile překvapilo důchodce i firmy
Foto: BING AI

Dotační titul Nová zelená úsporám Light, který navazuje na oblíbený titul Nová zelená úsporám (Standard), dozná dalších změn. Letos se pravidla mění už podruhé! Od června 2024 začnou platit upravené podmínky, jak uvádí tisková zpráva.

Odborná veřejnost ovšem vyjadřuje nesouhlas. Nejen se samotnou změnou, ale i se způsobem, jakým ke změnám došlo!

Ze dne na den byl ukončen příjem nových žádostí do systému a to bez ohledu na instalační firmy. Ty tak mají rozpracované zakázky a podepsané smlouvy na instalaci systémů za podmínek, které ze dne na den přestaly platit. Kdyby byl termín ukončení příjmu žádostí o dotace dopředu avizován s jakýmkoliv rozumným předstihem, firmy by se mohly na ukončení připravit a další zakázky nepodepisovat, případně podepisovat, ale už s jinými podmínkami.

Miroslav Mikeš, člen vedení Cechu akumulace a fotovoltaiky, majitel výrobní firmy dodávající komponenty pro fotovoltaiku, majitel instalační firmy a zároveň energetický specialista registrovaný jako poradce EKIS, říká:

„Největší problém je, že přerušení programu nebo snížení dotace nám nikdo dopředu neavizoval. Kdyby nám poskytli alespoň jeden den na zadání podepsaných smluv do systému, bylo by všechno v pořádku. Takto nám mezi starými a novými podmínkami uvízly desítky smluv. Rozdíl v ceně budeme muset zákazníkům doplácet ze svého. Odhaduju, že v rámci Česka půjde o stovky zakázek a jelikož nová dotace je nižší o 20 tisíc korun, bude celková škoda na straně instalačních firem v milionech.”

Mikeš vychází ze skutečnosti, že v posledních měsících se o NZÚ Light hlásilo přes 4 tisíce zájemců měsíčně, tedy přes 200 každý pracovní den. 

„Další škody vznikly poradcům EKIS, kterým bylo doporučeno, aby i v době přerušení zapisovali nové zájemce do původních formulářů a poskytovali poradenství k NZÚ Light, kdy po znovuspuštění příjmu žádostí tyto formuláře zadají do systému. Jelikož jim ale nikdo neřekl, že dotace bude snížena, tak spousta zákazníků realizaci úsporných opatření odmítne a práce EKIS poradců přijde vniveč,” dodává Mikeš.

Proč dochází ke změnám podmínek oblíbeného programu NZÚ Light?

Program NZÚ Light byl spuštěn 9. ledna 2023 v rámci spolupráce MŽP, MPSV a SFŽP ČR v reakci na energetickou krizi. Měl za cíl poskytnout rychlou pomoc domácnostem ohroženým energetickou chudobou, tedy seniorům a nízkopříjmovým domácnostem. Program podporuje snadná a rychle realizovatelná opatření, například dílčí zateplení fasády, střechy, podlahy či stropu, výměnu oken a vchodových dveří či solární ohřev vody, a poskytuje podporu ve výši až 100 %, která je vyplácena zálohově.

“Velkou výhodou programu je vyplacení zálohy předem a možnost využít plnou asistenci proškolených poradců zdarma, kteří žadatelům pomohou jak s podáním žádosti, tak s posouzením jejich situace a s výběrem dodavatele či s dohledem nad realizací” uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Jenže 100% úhrada nákladů za realizaci kvalitního fotovoltaického ohřevu vody už bude nejspíš utopií, vzhledem ke snížení dotací.

“Jelikož byla alokace v programu 22. května vyčerpána, museli jsme příjem žádostí pozastavit a opět jej otevřeme v aktualizované podobě 25. června. Nová alokace bude činit 3 miliardy korun,” vysvětlil v tiskové zprávě ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Nová výše dotace pro ohřev vody z programu NZÚ Light platná od června 2024

Typ opatřeníPůvodní výše dotaceNová výše dotace 
Solární fotovoltaický ohřev vody, včetně nového zásobníkového ohřívače (bojleru)90 000 Kč70 000 Kč
Solární fotovoltaický ohřev vody, využívající stávající zásobníkový ohřívač (bojler)60 000 Kč50 000 Kč
Solární termický ohřev vody, včetně nového zásobníkového ohřívače90 000 Kč70 000 Kč
Solární termický ohřev vody, využívající stávající zásobníkový ohřívač60 000 Kč50 000 Kč

Ministerstvo srovnává jablka a hrušky

Vzhledem k tomu, že paralelně došlo k navýšení dotace na zateplení, ministerstvo se tak nejspíš domnívá, že efektivní ohřev vody v domácnosti již nebude nutné dotovat stejnou měrou, jako doposud.

“Vzhledem k navýšení částky na zateplení upravujeme podporu solárních ohřevů vody – tak, aby zároveň zohlednila aktuální situaci na trhu solárních technologií, kdy ceny klesají. Dotace na solární systém se stávajícím bojlerem tak nově bude 50 000 korun (dosud 60 000 Kč) a s novým bojlerem 70 000 korun (dosud 90 tisíc Kč). Z podporovaných opatření cílíme více na obálku budovy a možnost komplexnějšího zateplení, které má pro domácnost nejvyšší přínos z hlediska úspor energií a peněz,” doplnil ředitel SFŽP ČR Petr Valdman.

Výhrady k tomuto kroku má i Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie: 

„Nerozumím, proč Ministerstvo životního prostředí znevýhodňuje ty, co chtějí jen teplou vodu ze solárů. Nově jim totiž snižuje dotaci, pokud si nezateplí dům. To je ale drahé. A když na to nebudou senioři a nízkopříjmoví mít, proč by měli dostat na soláry nižší příspěvek než ten, kdo na to má? Zateplení spotřebu teplé vody nesníží. Kouzlo programu Light byla jednoduchost a rychlá pochopitelnost pro seniory a nízkopříjmové domácnosti. Myslím, že díky tomu míval stabilní počet zájemců.”

Možnost získat dotaci bude nově omezena i okruhem příjemců. Nově musí domácnosti tvořené starobními důchodci splňovat podmínku vlastnictví pouze jedné nemovitosti určené k bydlení. Toto omezení se nevztahuje na domácnosti tvořené invalidními důchodci ve třetím stupni invalidity a domácnosti, které pobírají příspěvek na bydlení nebo přídavky na děti.

Dotační program Nová zelená úsporám Light

Dotační program Nová zelená úsporám Light je podprogram (spadající pod Nová zelená úsporám) zaměřený na rychlá a úsporná opatření pro domácnosti s nízkými příjmy. Takové domácnosti jsou v pravidlech definovány jako senioři (pobírající starobní důchod), invalidní důchodci (pouze invalidní důchodci 3. stupně) nebo osoby pobírající příspěvek na bydlení nebo na dítě.

Hlavním cílem tohoto programu je snížení energetické náročnosti budov prostřednictvím zateplení, výměny oken a dveří či instalací solárního ohřevu vody – buďto na fototermickém principu nebo na fotovoltaickém principu. Program je oblíben i díky možnosti získat finanční prostředky předem.

Fotovoltaika je s novými změnami znevýhodněna

Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl:

„V nových podmínkách postrádáme bonus pro fotovoltaiky, které pokryjí spotřebu elektřiny v celé domácnosti, nikoliv jen v bojleru. Od zákazníků naši montéři slýchají často, že hodně pečou, mají starší ledničky s vysokou spotřebou a tak dále. I když jsme na to opakovaně ministra Hladíka upozorňovali, nikdo s námi, kteří zastupujeme montéry, nové podmínky nekonzultoval.”

Zvláštní rozhodnutí ze strany Ministerstva povede k problémům instalačních firem.

„Nízkopříjmoví zákazníci a senioři počítali, že dotace pokryje celé náklady, že nebudou na systém doplácet ze svého. Nově by si měli připlácet 20 tisíc korun u nejčastěji instalovaných fotovoltaik s bojlerem. Domnívám se, že pro podstatnou část této skupiny to nebude možné nebo lákavé a nové podmínky odmítne. Obáváme se vracení dotací a propadu trhu,” dodává Hradecký.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 − = 76

Partneři