Press ESC to close

Fotovoltaika, která funguje i v noci? Mladý inženýr plánuje zapojit do hry vesmírná zrcadla

Problémem solární energie je skutečnost, že je možné ji vyrábět pouze v průběhu dne, což z ní činí dosti nestabilní zdroj energie. Šestadvacetiletý inovátor a podnikatel Ben Nowack tvrdí, že objevil způsob, jenž by umožňoval výrobu solární energie i v nočních hodinách. Jmenovitě tento inženýr přišel s nápadem využívat v noci k výrobě solární energie vesmírná zrcadla. 

Společnost Tons of Mirrors jejíž zakladatelem je právě Nowack, který dříve pracoval ve SpaceX, plánuje na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nainstalovat speciální zařízení složené z velkých zrcadel a kolimátoru. Co to vlastně kolimátor je? Jde o optické zařízení schopné směřovat velké množství světla do úzkého paprsku. Takovýto systém zrcadel a kolimátoru nainstalovaný na ISS by tudíž měl být schopen efektivně přesměrovávat sluneční světlo na solární panely na Zemi i během noci.

Realizace myšlenky přesměrovávat sluneční světlo z vesmíru nikdy nevyšla

Ačkoliv se může tento nápad zdát inovativním, tak není, neboť myšlenka vesmírného zrcadla byla poprvé představena již v roce 1977 v americkém senátu. V následujících letech se vědci z celého světa pokoušeli tuto myšlenku ​​převést ve skutečnost, ale žádný z nich to nedokázal. 

V současnosti je ale situace o poznání růžovější, protože na vývoji technologie vesmírných solárních reflektorů již pracují vědci z Glasgowské univerzity. Dokonce i Čína nedávno oznámila své plány umístit do vesmíru satelity vybavené zrcadly, které údajně mají potenciál vyprodukovat světlo dostatečně jasné na to, aby energie z něj dokázala pohánět pouliční osvětlení v celé této zemi.

Největší překážkou se aktuálně jeví finance, neboť náklady na přepravu celého systému do vesmíru by byly skutečně astronomické. Nowack tedy v současné době usilovně shání peníze, aby mohl své kolimátory a zrcadla dopravit a nainstalovat na ISS.

Co si od tohoto projektu lze slibovat? 

Pokud vše vyjde, tak díky instalaci vesmírných zrcadel se solární energie stane nejlevnějším typem obnovitelné energie. Konkrétně by poté mohlo dojít ke snížení ceny solární energie více než devadesátinásobně, což by mohlo pomoci definitivně odstavit elektrárny na fosilní paliva.

Nicméně technologie solárních reflektorů ve vesmíru s sebou také přináší mnoho výzev a rizik. Například hrozí, že vysoké množství přesměrovaného světla během noci by mohlo poškodit životní cyklus rostlin a zvířat.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

53 + = 58

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty