Energetika

Greta Thunberg znenadání mění názor a podporuje jadernou energetiku v Německu!

Greta Thunberg znenadání mění názor a podporuje jadernou energetiku v Německu!
Foto: Shutterstock

Donedávna se známá klimatická aktivistka Greta Thunberg hlasitě stavěla proti jaderné energetice a kritizovala rozhodnutí Evropské komise, která jádro zařadila mezi zelené zdroje energie. V rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD však nyní mluvila jinak. Proč tak náhle změnila názor?

V Německu v současnosti probíhají vášnivé diskuze o budoucnosti jaderných elektráren, a také o celkovém vývoji energetiky. Blížící se rozhodnutí budou udávat směr německého energetického mixu pro příští desetiletí a nepochybně ovlivní i vývoj na politické scéně.

Ministr hospodářství Robert Habeck, člen protijaderné strany Zelených, je přesvědčen, že udržení nukleárních reaktorů v provozu by představovalo zbytečné riziko, aniž by významněji snížilo dopady energetické krize.

Nedávno navrhl, že dvě ze tří německých jaderných elektráren by mohly navzdory končící životnosti fungovat až do dubna 2023, ale je proti jejich delšímu provozu z bezpečnostních důvodů. Habeck také schválil reaktivaci několika uhelných a ropných elektráren k zajištění dodávek energie po ruském rozhodnutí omezit tok zemního plynu do Evropy.

Ekologičtí aktivisté varují, že Německo riskuje nesplnění svých klimatických cílů tím, že bude spalovat více fosilních paliv, zatímco konzervativní zákonodárci tvrdí, že vláda by měla využít všechny dostupné prostředky k výrobě energie vzhledem k napjaté situaci v zásobování a vysokým cenám.

Na otázku, zda by pro planetu bylo lepší, kdyby Německo ponechalo své tři zbývající jaderné elektrárny v provozu, Greta Thunberg odpověděla: „Pokud už je máme v provozu, mám pocit, že je chybou je zavírat, když bychom kvůli tomu museli zvýšit spalování uhlí.“

Devatenáctiletá aktivistka rovněž odsoudila plány na investice do nové infrastruktury fosilních paliv a uvedla, že by se místo toho měla země zaměřit na rozšiřování obnovitelné energie. Německá vláda dnes trvá na tom, že nové plynové elektrárny musí být schopny využívat čistý vodík, což sníží závislost státu na dovozu zemního plynu a zároveň se vytvoří infrastruktura pro využívání vodíku, který před sebou má jako palivo slibnou budoucnost.

Greta nicméně ocenila německý přístup k úsporám v oblasti energetiky. V jejím domovském Švédsku se prý o ničem takovém ani nemluví. Jakmile by zazněly plány, podle nichž by se na šetření elektřinou měli podílet všichni občané, prý by to až příliš evokovalo komunismu.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

2 comments

  1. Co to blábolíte, tohle nebohé dítě nikdy nemělo názor na žádnou energetiku, je pouze manipulováno loutkařemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 1 = 2

Partneři