Energetika

Revoluce nejen v energetice je na spadnutí. Čínská firma představila baterii s výdrží 50 let. Čekají nás velké změny?

Revoluce nejen v energetice je na spadnutí. Čínská firma představila baterii s výdrží 50 let. Čekají nás velké změny?
Foto: Unsplash

Utopie? Ne. Realita! Čínská společnost Betavolt Technology představila miniaturní baterii se schopností uchování energie po extrémně dlouhou dobu – až 50 let. Rozšíření této baterie do konvenčních spotřebičů, které používáme dnes a denně, může znamenat bez nadsázky revoluci. A to nejen v elektronice, ale i v celém segmentu energetiky, který doslova prahne po levné a dlouhotrvající schopnosti akumulovat energii.

Společnost uvedla, že baterie nové generace již vstoupila do fáze pilotního testování a nakonec bude sériově vyráběna pro komerční aplikace, jako jsou telefony a drony.

„Atomové baterie Betavolt mohou uspokojit potřeby dlouhodobého napájení v různých scénářích, jako je letectví, AI zařízení, lékařské vybavení, mikroprocesory, pokročilé senzory, malé drony a mikroroboty,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

„Tato nová energetická inovace pomůže Číně získat vedoucí postavení v novém kole technologické revoluce AI.“

Foto: Betavolt

Princip není novinkou

Baterie funguje tak, že přeměňuje energii uvolněnou rozkládajícími se izotopy na elektřinu prostřednictvím procesu, který byl poprvé prozkoumán už ve 20. století.

Vědci v Sovětském svazu a Spojených státech byli schopni vyvinout technologii pro použití v kosmických lodích, podvodních systémech a vzdálených vědeckých stanicích, nicméně termonukleární baterie byly drahé a objemné.

Snahu o miniaturizaci a komercializaci jaderných baterií převzal čínský 14. pětiletý plán určený k posílení ekonomiky země v letech 2021 až 2025, přičemž na jejich vývoji pracují i ​​výzkumné instituce v USA a Evropě.

Betavolt uvedl, že jeho první jaderná baterie může dodávat 100 mikrowattů energie a napětí 3V, přičemž měří jen 15x15x5 kubických milimetrů, nicméně do roku 2025 plánuje vyrábět baterii s výkonem 1 watt.

Jejich malá velikost znamená, že by mohly být použity v sérii k výrobě většího výkonu, přičemž společnost si představuje mobilní telefony, které se „nikdy“ nemusí nabíjet, a drony, které mohou létat navždy. Jeho vrstvený design také znamená, že se nevznítí ani nevybuchne v reakci na náhlou sílu, tvrdí Betavolt, a zároveň je schopen pracovat při teplotách od -60 °C do 120 °C.

„Atomová baterie vyvinutá společností Betavolt je absolutně bezpečná, nemá žádné vnější záření a je vhodná pro použití v lékařských zařízeních, jako jsou kardiostimulátory, umělá srdce a hlemýžď ​​v lidském těle,“ uvedla společnost.

„Atomové baterie jsou šetrné k životnímu prostředí. Po období rozpadu se 63 izotopů změní na stabilní izotop mědi, který je neradioaktivní a nepředstavuje pro životní prostředí žádnou hrozbu ani znečištění.

Zdroje

  • https://www.independent.co.uk/tech/nuclear-battery-betavolt-atomic-china-b2476979.html
  • https://www.androidcentral.com/phones/betavolt-technology-developing-radionuclide-battery

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

2 comments

  1. Za léta už jsem slyšel o tolika „revolučních “ bateriích, že zůstávám v klidu… Z 1 watem toho moc neuděláte 😀

  2. Hodně stará technologie. Už v 60tých létech se v USA používal na pohon kardiostimulátorů (musely se vyoperovat a odevzdat po úmrtí 🙂 ). I v kosmonautice se používají (ne jen termo elektrické články).
    Překlad je poněkud nepřesný.
    Na obdobném typu baterie se pracuje již hooodně dlouho. A cca 2-3 roky je zmínka o nějakém oživení a brzkém uvedení na trh. Většinou se nikdy nepodařilo zvýšit výkon (bohužel), případně to neprošlo přes jadernou bezpečnost. Jsou to veskrze „bezpečné“ izotopy, ale přeci jen se jedná o radioaktivní látku a její kumulace v přírodě není žádoucí (musel by být 100% sběr po použití). To, že vydrží 50 let neznamená, že pak již není aktivní. Jen má poločas rozpadu, který zajistí. že po 50-ti letech klesne výkon pod použitelnou hranici (např. na 1/2), ale tzn., že tam je ještě 50% aktivních izotopů a za dalších 50 let tam bude stále ještě 25% původních, atd. Neznamená to, že se po 50ti letech vše stane neaktivní. 🙂
    Ale tato technologie se mi líbí. Kdyby se podařilo vyřešit výkonové omezení, tak by to bylo ideální. Představte si auto, které koupíte a nemusíte celou životnost tankovat! 🙂 To by se asi nelíbilo výrobcům (vysoká životnost). 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

46 + = 52

Partneři