Utopie? Ne. Realita! Čínská společnost Betavolt Technology představila miniaturní baterii se schopností uchování energie po extrémně dlouhou dobu – až 50 let. Rozšíření této baterie do konvenčních spotřebičů, které používáme dnes a denně, může znamenat bez nadsázky revoluci. A to nejen v elektronice, ale i v celém segmentu energetiky, který doslova prahne po levné a dlouhotrvající schopnosti akumulovat energii.
Společnost uvedla, že baterie nové generace již vstoupila do fáze pilotního testování a nakonec bude sériově vyráběna pro komerční aplikace, jako jsou telefony a drony.
„Atomové baterie Betavolt mohou uspokojit potřeby dlouhodobého napájení v různých scénářích, jako je letectví, AI zařízení, lékařské vybavení, mikroprocesory, pokročilé senzory, malé drony a mikroroboty,“ uvedla firma v tiskové zprávě.
„Tato nová energetická inovace pomůže Číně získat vedoucí postavení v novém kole technologické revoluce AI.“
![](https://www.efotovoltaika.cz/wp-content/uploads/2024/01/betavolt.jpg)
Princip není novinkou
Baterie funguje tak, že přeměňuje energii uvolněnou rozkládajícími se izotopy na elektřinu prostřednictvím procesu, který byl poprvé prozkoumán už ve 20. století.
Vědci v Sovětském svazu a Spojených státech byli schopni vyvinout technologii pro použití v kosmických lodích, podvodních systémech a vzdálených vědeckých stanicích, nicméně termonukleární baterie byly drahé a objemné.
Snahu o miniaturizaci a komercializaci jaderných baterií převzal čínský 14. pětiletý plán určený k posílení ekonomiky země v letech 2021 až 2025, přičemž na jejich vývoji pracují i výzkumné instituce v USA a Evropě.
Betavolt uvedl, že jeho první jaderná baterie může dodávat 100 mikrowattů energie a napětí 3V, přičemž měří jen 15x15x5 kubických milimetrů, nicméně do roku 2025 plánuje vyrábět baterii s výkonem 1 watt.
Jejich malá velikost znamená, že by mohly být použity v sérii k výrobě většího výkonu, přičemž společnost si představuje mobilní telefony, které se „nikdy“ nemusí nabíjet, a drony, které mohou létat navždy. Jeho vrstvený design také znamená, že se nevznítí ani nevybuchne v reakci na náhlou sílu, tvrdí Betavolt, a zároveň je schopen pracovat při teplotách od -60 °C do 120 °C.
„Atomová baterie vyvinutá společností Betavolt je absolutně bezpečná, nemá žádné vnější záření a je vhodná pro použití v lékařských zařízeních, jako jsou kardiostimulátory, umělá srdce a hlemýžď v lidském těle,“ uvedla společnost.
„Atomové baterie jsou šetrné k životnímu prostředí. Po období rozpadu se 63 izotopů změní na stabilní izotop mědi, který je neradioaktivní a nepředstavuje pro životní prostředí žádnou hrozbu ani znečištění.
Za léta už jsem slyšel o tolika „revolučních “ bateriích, že zůstávám v klidu… Z 1 watem toho moc neuděláte 😀
Hodně stará technologie. Už v 60tých létech se v USA používal na pohon kardiostimulátorů (musely se vyoperovat a odevzdat po úmrtí 🙂 ). I v kosmonautice se používají (ne jen termo elektrické články).
Překlad je poněkud nepřesný.
Na obdobném typu baterie se pracuje již hooodně dlouho. A cca 2-3 roky je zmínka o nějakém oživení a brzkém uvedení na trh. Většinou se nikdy nepodařilo zvýšit výkon (bohužel), případně to neprošlo přes jadernou bezpečnost. Jsou to veskrze „bezpečné“ izotopy, ale přeci jen se jedná o radioaktivní látku a její kumulace v přírodě není žádoucí (musel by být 100% sběr po použití). To, že vydrží 50 let neznamená, že pak již není aktivní. Jen má poločas rozpadu, který zajistí. že po 50-ti letech klesne výkon pod použitelnou hranici (např. na 1/2), ale tzn., že tam je ještě 50% aktivních izotopů a za dalších 50 let tam bude stále ještě 25% původních, atd. Neznamená to, že se po 50ti letech vše stane neaktivní. 🙂
Ale tato technologie se mi líbí. Kdyby se podařilo vyřešit výkonové omezení, tak by to bylo ideální. Představte si auto, které koupíte a nemusíte celou životnost tankovat! 🙂 To by se asi nelíbilo výrobcům (vysoká životnost). 😉