Energetika

Německo bude o krok blíže k zajištění stability a dostupnosti elektřiny na svém území díky nové instalaci velkokapacitní baterie

Německo bude o krok blíže k zajištění stability a dostupnosti elektřiny na svém území díky nové instalaci velkokapacitní baterie
Foto: TransnetBW

Německý provozovatel přenosové soustavy oznámil plány na instalaci rozsáhlého zařízení s bateriemi o výkonu 250 MW v německém Kupferzellu. Jaký je hlavní důvod k plánované instalaci velkokapacitních baterií? Hlavním cílem je nově získaná možnost efektivně přenášet energii získanou z větrných elektráren ze severní části země směrem na jih, kde aktuálně není tak dobré pokrytí zdroji čisté větrné energie.

Jde o snahu lépe pokrýt spotřebu na všech územích v Německu, aniž by se muselo investovat do výstavby dalších finančně nákladných elektráren. Je pravděpodobné, že tímto směrem se bude Německo ubírat i nadále. Jedná se totiž o nejdostupnější a nejrychlejší způsob, jak odstranit hluchá místa v přenosu větrné energie z jedné části země do druhé – v tomto případě ze severu země do hustěji osídlených center na jihu země.

Kdo dodá baterie? A kdy se projekt spustí?

Projekt s názvem Netzbooster bude nabízet kapacitu pro skladování energie až do hodnoty 250 MWh. To v praxi znamená, že kapacita této baterie bude schopna pokrýt výpadek elektřiny v trvání jedné hodiny. V rámci jednotek milisekund bude schopna krátkodobě vyřešit jakoukoliv poruchu v přenosové síti. Kromě toho, že pomůže s lepší distribucí větrné energie, tento projekt pomůže i se zajištěním větší stability a bezpečnosti německé energetické sítě.

Do provozu budou tyto velkokapacitní baterie pro podporu německé energetické sítě uvedeny nejpozději do začátku roku 2025. Svým rozsahem se dle slov jeho realizátora bude dokonce jednat o dosud největší světový projekt ukládání větrné energie a přenosu tohoto typu energie bateriemi. O dodávku baterií se postarají společnosti Fluence Energy a Siemens.

Proč je důležité šířit čistou energii rychle a efektivně?

Vzhledem k současné energetické krizi, která má přímý dopad na Evropu a zároveň k faktu, že jsou vytvářeny tlaky na urychlení výstavby zařízení určených k výrobě obnovitelné energie v rámci plánů REPowerEU, je nasazení tohoto projektu naléhavější než kdy jindy. Jenom z dopomocí obdobných bateriových úložišť totiž půjde skutečně dosáhnout všech stanovených cílů, co se týče nároků na čisté energie, tvrdí německý provozovatel přenosové soustavy.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

2 comments

  1. 250 MWh 😉 Tak to je mazec. Jeste mam v supliku nejake AAA aku. Klidne jim je poslu, jestli to ma zachranit planetu … 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

21 + = 27

Partneři