Fotovoltaika

Cena solárních panelů klesla v roce 2023 o 50 %. České firmy už také zlevňují

Cena solárních panelů klesla v roce 2023 o 50 %. České firmy už také zlevňují
Foto: Unsplash

Minulý rok se nesl ve znamení rekordně vysoké výroby solární energie a také významného posunu ve vývoji baterií. Je za to zodpovědný mimo jiné i pokles ceny solárních panelů, na což reaguje i řada českých instalačních společností. Které další faktory ovlivnily sféru obnovitelné energie?

Solární energie je na vzestupu díky nízké ceně komponent

Rok 2023 se nesl ve znamení posilování energie z obnovitelných zdrojů. To má potenciál snížit závislost na fosilních palivech a eliminovat rizika související s globálním oteplováním.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) přijaly státy politická opatření na podporu obnovitelných zdrojů, přičemž některé z nich se odvolávají na obavy o energetickou bezpečnost.

Rekordně se v Číně, USA i v Evropě dařilo hlavně solární energii. IEA odhaduje, že v roce 2023 přibylo více než 440 gigawattů obnovitelné energie, což je, čistě pro srovnání, více než celý instalovaný výkon Německa a Španělska dohromady.

Nejmarkantněji je tento vzestup znatelný v Číně. Přírůstky mohou činit až 230 gigawattů, přesný údaj však není možné určit s ohledem na to, že není k dispozici přehled o úspěšných projektech z konce roku. Evropa pak zaznamenala nárůst 58 gigawattů, což představuje 40% meziroční růst. Zároveň se jedná o nejlevnější formu zelené energie, jelikož ceny solárních panelů klesly v Evropě od prosince 2022 do listopadu 2023 o dokonce 40 až 53 %. České instalační firmy tak stále častěji lákají na slevy. Mohou si to totiž dovolit.

Souhrnná data pro rok 2023 v této chvíli k dispozici zatím nemáme. Očekává se však, že solární energie překoná v celkové kapacitě na celém světě tu vodní. Co se týče skutečně vyrobené elektřiny, vodní energie bude nicméně ještě nějakou dobu trhu vládnout, protože dokáže výrobu generovat nepřetržitě.

Navzdory úspěchu solární energie v roce 2023 existují i zatím obtížněji zdolatelné překážky. Jedná se především o nedostatek transformátorů a zároveň i o to, že se zvýšily úrokové sazby.

Rozvoje se dočkala větrná energie i výroba baterií

Podle asociace Global Wind Energy Council se v letošním roce stala Čína jedním z mála rostoucích trhů v oblasti energie větrné. Rychlejší vydávání povolení a další zlepšení na klíčových trzích, jako je Německo a Indie, rovněž pomohly tomuto segmentu v rozvoji. V Evropě se však instalace meziročně snížily o 6 %.

Podobné je tomu u továren na výrobu baterií pro elektromobily, známých pod označením gigafactory. USA a Evropa jich na podzim roku 2023 mělo ve fázi výstavby 38, avšak v Číně to bylo dokonce 295.

Právě doprava přitom představuje významný faktor, který se podílí na změně klimatu. Elektromobily tak reprezentují jeden ze způsobů, jak tento stav zvrátit. Je nicméně nutné vyřešit otázku, jak vyrábět baterie udržitelnějším způsobem.

Problematická je hlavně těžba klíčových surovin, jako je lithium, kobalt nebo grafit. Trh je proto závislý na politicky nestabilních lokalitách, jako je třeba Kongo. Zásadní problematickou oblastí je též recyklace baterií. Přestože tak svět učinil v oblasti obnovitelných zdrojů energie pokrok, další výzvy v této oblasti teprve čekají.

Zdroje

  • https://www.euronews.com/green/2023/12/29/europe-us-china-where-installed-the-most-wind-and-solar-power-in-2023

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

80 + = 83

Partneři