Celá řada energetických společností pokračuje v odstavování svých jaderných reaktorů z různých důvodů. Například během letošního dubna vyřadila jaderná elektrárna Indian Point Energy Center severně od New Yorku svůj poslední provozovaný jaderný reaktor. Dále i společnost Exelon Corporation oznámila, že plánuje na podzim vyřadit z provozu dvě ze svých jaderných elektráren v Illinois. Místo aby se plánoval stavba nových reaktorů se plánuje spíše odstávka stávajících.
To se příliš nelíbí Billu Gatesovi, který naopak zůstává optimistický ohledně jaderné energie. Považuje ji dokonce za čisté energetické řešení v boji proti změnám klimatu. Na shromáždění Institutu jaderné energetiky prohlásil, že Spojené státy by měly posílit finanční podporu stávajících jaderných elektráren a zároveň investovat do nových, nikoliv se jich zbavovat.
Co vede Gatese k názoru, že jádro vyřeší klimatickou krizi?
„Přestaňte odstavovat jaderné reaktory a postavte nové jaderné elektrárny v boji proti změně klimatu.“
„Potřebujeme více jaderné energie, abychom vynulovali emise v Americe a zabránili klimatické katastrofě,“ prohlásil Gates. Šanci vidí i ve využití stávající infrastruktury uhelných elektráren, a to včetně její kvalifikované pracovní síly, k vybudování a provozu pokročilých jaderných elektráren.
Otázkou zůstává, do jaké míry je tento jeho pohled nezaujatý, neboť Bill Gates patří mezi velké investory do jaderné energetiky a je tedy zřejmé, že má na jejím fungování a budoucnosti zájem. Konkrétně Gates je například zakladatelem a předsedou představenstva TerraPower, tedy společnosti, jež byla založena roku 2006, a která se zabývá vyspělou jadernou technologií.
Co na tento názor říkají odborníci?
Podíváme-li se na názory, jež se v souvislosti s tímto Gatesovým tvrzením mezi odborníky vyrojily, nelze je označit za souhlasné. Jaderná energie se nepovažuje za obnovitelnou, říká kupříkladu profesor Stanfordské univerzity Mark Z. Jacobson, jenž je mimo jiné i signatářem níže uvedeného veřejného prohlášení. O co se při svém tvrzení opírá? Jaderné štěpení, tedy proces, který se v současnosti používá k výrobě jaderné energie, totiž vyžaduje uran jakožto palivo – a uran je omezeným zdrojem.
Why Nuclear Power Is Bad for Your Wallet and the Climate
— Mark Z. Jacobson (@mzjacobson) December 17, 2021
It Has No Business Case@AmoryLovins @bloomberglaw https://t.co/Tt4i25iNHI
Letos bylo navíc akademickými a dalšími výzkumnými pracovníky podepsáno veřejné prohlášení vyzývající k boji proti změně klimatu přechodem na 100% obnovitelné zdroje energie. A mezi tyto zdroje byly uvedeny větrná, solární, vodní a geotermální energie – jaderná mezi nimi tedy chybí.