Fotovoltaika

Češi začali nad výběrem fotovoltaiky více přemýšlet, říkají přední firmy v oboru

Češi začali nad výběrem fotovoltaiky více přemýšlet, říkají přední firmy v oboru
Foto: Shutterstock

V posledních měsících se čeští majitelé rodinných domů stávají stále více opatrnými při volbě dodavatele pro své fotovoltaické elektrárny. Důvody pro tuto změnu jsou různé, ale hlavně se jedná o větší informovanost spotřebitelů a zvýšený důraz na volbu kvalitního dodavatele. Dříve byl proces výběru rychlejší a lidé často volili bez rozmyslu i přes to, že investice do fotovoltaiky bývá obyčejně i čtvrt milionu. Dnes však lidé pečlivěji zkoumají možnosti a berou v úvahu nejenom dodavatele, ale i technologii, kterou instalační společnost používá.

Miroslav Toušek, jednatel společnosti Energie ze slunce s.r.o., pozoruje tuto změnu v chování zákazníků. Říká: „V minulosti jsme často zaznamenávali, že lidé vybírali dodavatele fotovoltaických elektráren na základě cenové konkurenceschopnosti a nevěnovali pozornost referencím či technologii, kterou používáme. Dnes si větší množství zákazníků dává práci s tím, aby si prověřili naše reference a technické parametry našich zařízení.“

Toušek dodává: „Jsme rádi, že vidíme tento trend, protože to znamená, že zákazníci jsou náročnější a mají vyšší nároky na kvalitu. To nás motivuje ke stále větší profesionalitě a k poskytování nejlepších služeb.“

Podobný názor má i Miroslav Mikeš ze společnosti SEFY Czech Republic s.r.o.: „Zaznamenali jsme zvýšený zájem zákazníků o technické detaily a provádíme mnohem více konzultací ohledně vhodných řešení pro jejich potřeby. Lidé si dnes uvědomují, že fotovoltaická elektrárna je dlouhodobou investicí, a proto chtějí mít jistotu, že si vyberou kvalitního dodavatele.“

Mikeš také dodává: „Opatrnější přístup zákazníků nám dává šanci lépe je informovat o výhodách našich produktů a technologií. Jsme rádi, že vidíme zvýšenou zodpovědnost výběru ze strany zákazníků.“

Tento trend je zřejmě reakcí na větší povědomí o výhodách fotovoltaických elektráren a jejich přínosu pro životní prostředí.

Čeští majitelé rodinných domů si stále více uvědomují, že kvalita dodavatele a použité technologie mají vliv na efektivitu a dlouhodobou spolehlivost jejich investice. Opatrnější přístup je tedy vítán, neboť přispívá k vyšší kvalitě a udržitelnosti celého odvětví v České republice.

Proč má smysl nechat si nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu?

Důvodů, proč jít do fotovoltaiky, je hned několik.

  1. Nejlepším způsobem, jak využít solární elektrárnu, je spotřebovat vyrobenou energii přímo v domácnosti. To znamená, že během slunečných dnů budete vyrábět elektřinu, kterou můžete využít pro provoz spotřebičů, osvětlení, klimatizace apod. To vám umožní snížit nutnost nakupovat elektřinu od dodavatele.
  2. Pokud se rozhodujete nad pořízením fotovoltaické elektrárny, zvažte investici do systému s baterií pro skladování vyrobené elektřiny. Tyto baterie vám umožní uchovat nadbytečnou energii v momentě, kdy elektrárna vyrábí tolik energie, že ji v domácnosti nedokážete využít. Tedy v momentě, kdy slunce svítí nejvíce, a vy třeba nejste doma. Tuto energii tak můžete využít v době, kdy elektrárna nevyrábí. Třeba v noci. To zvyšuje vaši nezávislost na síti a umožňuje vám využít více solární energie a tudíž platit daleko méně za nutnost odebírat energii ze sítě.
  3. Když už fotovoltaickou elektrárnu máte, je ještě důležitější mít energeticky úsporné spotřebiče. Moderní spotřebiče s vysokou energetickou efektivitou budou spotřebovávat méně energie, což vám umožní maximalizovat využití vaší solární energie na maximum.
  4. Instalace monitorovacího systému, který řada firem instaluje spolu s fotovoltaikou, vám umožní sledovat, kolik energie vaše solární elektrárna produkuje a jak je spotřebovávána. Tím můžete identifikovat příležitosti k úspoře energie a optimalizovat svůj spotřebitelský vzorec.

Fotovoltaická solární elektrárna může být skvělým způsobem, jak snížit náklady na elektřinu a přispět k ochraně životního prostředí. Nicméně je důležité provést základní analýzu vašich potřeb a možností, abyste mohli efektivně využít solární energii v domácnosti.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

1 comment

  1. Jste eko tak vám zdražime El energii příklad
    D55, poté dražší D 56, a vsoucatnosti D57 ještě dražší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

67 − 64 =

Partneři