Partnerské příspěvky

Jak si pohlídat kvalitní výběr instalační firmy na fotovoltaiku? Portál Refsite napoví díky ověřeným recenzím

Jak si pohlídat kvalitní výběr instalační firmy na fotovoltaiku? Portál Refsite napoví díky ověřeným recenzím
Petr Kotek, zakladatel portálu Refsite

Boom, který zaznamenal zájem o fotovoltaiku v naší zemi v posledních letech, je nevídaný. Vedle pozitiv, která snaha domácností o získání vlastního zdroj energie ze slunce přináší, jsou zde i negativa. Ne každá firma je poctivá a ne každá firma je kvalitní. To je bohužel realita, které zákonitě patří ke každému rychle rostoucímu oboru.

Dnes už ale existuje místo, kam se lidé mohou podívat a ověřit si kvalitu instalační firmy na základě ověřovaných referencí a tím místem je portál Refsite. Zeptali jsme se Petra Kotka, zakladatele portálu, aby nám o vzniku tohoto serveru pověděl více.

Co je přesně Refsite a kdo za nim stojí?

Refsite je nezávislý srovnávač dodavatelů fotovoltaiky, tepelných čerpadel, rekuperací. Prozatím se zaměřuje na zmiňované 3 technologie. Časem bychom rádi obsáhli všechny úsporné technologie a celé stavebnictví. 

Refsite si zakládá na ověřených recenzích a má další nosné pilíře, které pomáhají lidem v nelehkém rozhodování. 

Za portálem stojí energetičtí auditoři, poradci EKIS (pozn. Energetické konzultační a informační středisko) v čele s Petrem Kotkem, který je zároveň místopředsedou Asociace energetických specialistů.  

Nestojí za námi tedy žádný dodavatel. Díky své nezávislostí a objektivnosti si získává u odborné i laické veřejnosti oblibu a je jedničkou mezi recenzními portály v oboru stavebnictví. 

Foto: Refsite

Jak probíhá ověřování recenzí na Refsite? Už jste odhalili falešné recenze?

Využíváme nejmodernější technologické způsoby ověřování a odhalování falešných recenzí. Pouze ověřené recenze se pak započítávají do hodnocení dané firmy či produktu. 

Na rozdíl od google, firmy.cz či jiných hodnotících seznamů firem nestačí mít jen email, ale interně ověřujeme detailně identitu recenzenta. 

Začnuli tím nejjednodušším po nejkomplikovanější způsoby ověřování. Jedná se o ověření existence a stáří emailu a zda nebyl zneužit třetí stranou, kontrola polohy recenzenta přes „internetovou identitu“ a soulad s lokalitou nemovitosti, kontrola revizních zpráv či v případě fotovoltaiky prvního paralelního připojení. Ověřování je také na straně realizačních firem, zda se jedná o zákazníka dané firmy atd. Do jisté míry nám pomáhá i umělá inteligence. Celý proces je automatizován a jen v málo případech je potřeba lidský faktor kontroly.  

Falešné recenze se daří odhalovat a tyto recenze ani nezobrazujeme. V současné době jich je na portále přes 5%. Například nejmenovaná polská společnost působící v ČR se pokoušela „nasimulovat“ přes 50 spokojených zákazníků a přebít tak ty negativní. Tyto falešné pozitivní recenze nebyly ani nikdy na Refsite zobrazené.

Na google jsou však tyto pozitivní recenze stále a lidé jsou klamání. Na google se dokonce dají pozitivní recenze levně koupit. Tento smutný fakt byl i jeden z motorů spustit Refsite

Díky tomu, že je portál nezávislý, recenze jsou důkladně ověřovány, doporučuje Refsite jak Ministerstvo průmyslu a obchodu ve svém manuálu ochrany spotřebitele, tak Státní fond životního prostředí pro zájemce o dotace Nová zelená úsporám. Refsite také úzce spolupracuje s oborovými asociacemi jako AVTČ, CAFT, CPD a AVMI a je ambasadorem kvality jejich členů. 

Foto: Refsite

Převládají nyní pozitivní, nebo negativní recenze?

U renomovaných firem převládají zatím pozitivní. Negativní pak u firem, které byly a jsou v hledáčku i medií. Refsite je tu krátce od února 2022 a běžní lidé zatím o portálu moc neví. O Refsite vědí však firmy, které bezesporu v první vlně oslovili své spokojené zákazníky. 

Jak jsou uživatelé – recenzenti motivováni k tomu, aby se zapojili?

Refsite recenzentům hlídá pravidelné servisy a revize. Pokud tedy recenzent zadá přesné datum instalace, Refsite upozorní jak majitele nemovitosti, tak realizační firmu, že je třeba po nějaké době provést servis či že končí záruka.  

Obdobných motivačních prvků máme připraveno více a věříme, že bude Refsite užitečný pro majitele nemovitostí. 

Mám i radost z toho, že někteří recenzenti chtějí jen pomoct ostatním majitelům nemovitosti a inspirovat svým příběhem. 

Prozradíte nějaké statistiky – jak dlouho portál funguje, jak roste, kolik uživatelů přispělo?

Refsite je tu 18 měsíců. Vybudovat si důvěru firem a recenzentů je dlouhý proces. Například první tisícovka recenzí v oboru fotovoltaika zabrala dlouhých 13 měsíců, druhá tisícovka pak už jen 4 měsíce. Zájem o portál tedy roste a pevně věříme, že s rostoucím počtem kategorii (nyní mám 3 a plánujeme cca 200) poroste i zájem o Refsite. 

Máte zpětnou vazbu od dodavatelů? Právě pro ně jsou pozitivní reakce velmi důležité. Reagují nějak na negativní recenze?

Převládají pozitivní reakce. Konečně je tu prostor, kde nemusí dodavatelé bojovat s falešnými recenzemi. Na sociálních sítích se často stává, že konkurence haní konkurenci nebo si recenze píší sami firmy. Jakákoli pozitivní zpětná vazba od reálného zákazníka je pro dodavatele povzbuzující pro další práci.  

V případě negativních se již častokrát stalo, že byl případ obratem vyřešen ku spokojenosti recenzenta.  

Refsite ctí ochranu osobních údajů, ale dáli k tomu recenzent souhlas, může ho firma napřímo kontaktovat a problém vyřešit.  

Stejně tak návštěvník portálu může se souhlasem recenzenta daného majitele nemovitosti oslovit a zkušenosti probrat více do hloubky. 

Co vše Refsite nabízí krom ověřených recenzí? 

Samotné recenze/reference nejsou jen obyčejné recenze. Každá recenze je inspirací pro ty, kteří mají podobnou nemovitost. Přes přehledný smart filtr s geolokací se mohou inspirovat podobnými nemovitostmi z okolí. U některých recenzí lze také již nalézt přes filtr tzv. audio recenze či video recenze. 

Tip: Dlouhodobě se na přední pozici s nejlepším hodnocením drží společnost SEFY Czech Republic s.r.o.

Refsite má ambice stát se obecným rádcem a pomocníkem při stavbě či rekonstrukci nemovitosti. Krom ověřených recenzí a referencí firem je na Refsite řada užitečných kalkulaček a konfigurátorů. Dále je zde seznam specialistů a projektantů s detailním filtrem nabízených služeb, kteří vám například pomohou vyřídit dotace či provést inspekci nemovitosti aj. V neposlední řadě je na Refsite katalog (wikipedie) bezmála 200 úsporných opatření, na kterých pracovali samotní energetičtí auditoři. 

Foto: Refsite

Závěr

Vedle portálu Refsite, který silně napoví, zda je instalační firma opravdu kvalitní, existují další ukazatele, které je vhodné při výběru fotovoltaické elektrárny brát v potaz. Je to například členství oborových organizacích, jako je CAFT nebo Solární Asociace. Obě tato uskupení v reakci na problémové firmy, jejichž nepoctivé počínání bylo hojně medializováno, zareagovaly zveřejněním Desatera pro výběr fotovoltaiky resp. Kodexem kvality s jediným cílem – ukotvit pro členské instalační firmy pravidla, která do značné míry zaručují kvalitu.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 5 = 1

Partneři