Dotace

Dotace Oprav dům po babičce zatím příliš netáhne. Obsahuje i možnosti v rámci fotovoltaiky

Dotace Oprav dům po babičce zatím příliš netáhne. Obsahuje i možnosti v rámci fotovoltaiky
Foto: Shutterstock

Nová dotace „Oprav dům po babičce“ v sobě obsahuje i finanční podporu na solární fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční sítí. Slouží pro komplexní renovace nemovitostí a probíhá formou zálohového financování.

Minulý rok ale přilákala jen pár stovek lidí. Z nachystaných 40 miliard korun lidé k listopadu 2023 požadovali jen 303 milionů, navíc jen zhruba polovina žádostí byla schválena. Zájem o jiné zelené dotace je přitom mnohem vyšší. Ty často vykazují tisíce zájemců každý měsíc.

„Větší vlnu zájmu očekáváme zejména na jaře se začátkem stavební sezony a nepochybně i po spuštění úvěrů se zvýhodněným úrokem,“ řekla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová pro Lidovky.cz.

Volitelná opatření v rámci fotovoltaiky

Dotace Oprav dům po babičce umožňuje podporu i na využití fotovoltaických systémů. A to ve dvou variantách.

  • Fotovoltaické systémy
    Finanční podpora na solární fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční sítí. Vyprodukovaná elektrická energie je preferenčně využívána v domě.

    Podpora ve výši 60 000 až 200 000 Kč
  • Ohřev teplé vody a solární systémy
    Finanční podpora na pořízení a instalaci nového systému na ohřev teplé vody pomocí solárních panelů nebo tepelného čerpadla.

    Podpora ve výši 45 000 až 60 000 Kč.

Rozdíl mezi „Oprav dům po babičce“ a „Nová zelená úsporám“

Obě dotace lze využít na pořízení fotovoltaiky, ale přesto je každá jiná. Hlavní odlišení spočívá v tom, že žadatel o dotaci „Oprav dům po babičce“ může získat finanční podporu v plné výši ještě před samotnou realizací projektu. Naopak, standardní program „Nová zelená úsporám“ vyplácí dotace až po dokončení projektu.

Oba programy nabízejí finanční podporu pouze na část nákladů, ovšem v případě „Oprav dům po babičce“ existuje možnost získat navíc výhodný úvěr bez potřeby zastavit nemovitost.

Foto: Shutterstock

Souhrn dalších volitelných opatření

Kromě využití dotace na fotovoltaické systémy u starších nemovitostí je možné ji rovnou použít i na další opatření v rámci rekonstrukce. Stát chce touto dotací zrychlit opravy starých nemovitostí a zlepšit tak kvalitu nemovitostního fondu v naší zemi.

  • Optimální izolace
    Finanční podpora na celkovou izolaci obvodových stěn, střechy, stropů a podlah u existujících rodinných domů. Tato pomoc zahrnuje také výměnu oken, dveří a dalších stavebních otvorů, stejně jako instalaci stínící techniky.

    Podpora ve výši 30 000 až 1 000 000 Kč
  • Výměna topných systémů
    Finanční podpora na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva nižší než třída 3, topných olejových kotlů, lokálních topidel (např. kamen) používaných jako hlavní zdroj tepla za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Také se týká výměny plynových kotlů starších než 20 let a elektrického vytápění za tepelné čerpadlo.

    Podpora ve výši 45 000 až 140 000 Kč
  • Řízené větrání s rekuperací
    Finanční podpora na systémy kontrolované ventilace s rekuperací tepla.

    Podpora ve výši 105 000 Kč.
  • Využití tepla z odpadní vody
    Finanční podpora na systémy využívající teplo z odpadní vody včetně příslušenství a zapojení systému.

    Podpora 5 000 až 50 000 Kč.
  • Zelená střecha
    Finanční podpora na výstavbu zelených střech na rodinných domech nebo jiných nadzemních stavbách v majetku žadatele.

    Podpora 800 až 100 000 Kč.
  • Zachycování dešťové a odpadní vody
    Finanční podpora na efektivní zachycování a využívání dešťové a odpadní vody, kterou lze využít k zavlažování zahrady nebo jako užitkovou vodu.

    Podpora 27 000 až 105 000 Kč.
  • Ekologická mobilita
    Podpora na pořízení a instalaci dobíjecí stanice pro osobní elektromobil a dalších zařízení nezbytných pro jeho provoz.

    Podpora 15 000 Kč.

Jaká je výše dotace?

  • Až 1 milion Kč na komplexní zateplení
  • Dotace pokryje celkem 50 % výdajů
  • Ostatní úsporná opatření, na která lze získat další finance
  • Peníze si je možné nechat proplatit předem ZÁLOHOVĚ

Podmínky dotace „Oprav dům po babičce“

O dotaci s názvem „Oprav dům po babičce“ mohou zažádat jednotlivci vlastnící nemovitost, kteří jsou ekonomicky aktivní. Ekonomicky aktivními se rozumí zaměstnanci, zaměstnavatelé, osoby samostatně výdělečně činné, pracující důchodci, pracující studenti a rodiče na mateřské dovolené. Žadatelé podávají žádost v rámci své role fyzické osoby, což znamená, že osobám samostatně výdělečně činným není povoleno podávat žádosti pod obchodním identifikačním číslem (IČO).

Tato dotace je určena vlastníkům rodinných domů i rekreačních objektů, které slouží k trvalému bydlení. Žadatelé mohou patřit do kategorie zaměstnanců, zaměstnavatelů, osob samostatně výdělečně činných, pracujících důchodců, pracujících studentů nebo rodičů na mateřské dovolené. Tyto osoby jsou obecně označovány jako „ekonomicky aktivní.“

Na co přesně se dotace vztahuje?

Pro získání této zálohové dotace s názvem „Oprav dům po babičce“ je nezbytné splnit podmínku provedení důkladného optimálního zateplení s cílem dosáhnout požadovaných energetických úspor.

Tuto dotaci lze také žádat v souvislosti s dalšími úspornými opatřeními. Například právě instalace fotovoltaické elektrárny, výměna zdroje tepla, dobíjecí stanice pro elektromobil, sběr dešťové vody a další opatření jsou vhodnými příklady.

Dotační program „Oprav dům po babičce“ je vyhlášen Ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí České republiky a spadá pod dotační schéma nazvané „Nová zelená úsporám“.

Zdroj informací: 
lidovky.cz/domov/oprav-dum-po-babicce-dotace-zatepleni-problemy-se-zadosti.A231119_191412_ln_domov_atv
novazelenausporam.cz

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + 1 =

Partneři