Obnovitelné zdroje

Egypt a Norsko postaví 100MW elektrárnu na zelený vodík

Egypt a Norsko postaví 100MW elektrárnu na zelený vodík
Foto: Scatec

Spolupráce Norska a Egyptu rozhodně není žádným často vídaným jevem. Na Konferenci OSN o změně klimatu 2022 bylo oznámeno, že právě tyto dvě země společnými silami vybudují 100MW elektrárnu na zelený vodík. Elektrárna bude postavena v egyptské oblasti Ain Sokhna na pobřeží Rudého moře a realizována bude ve spolupráci s norským energetickým gigantem Scatec.

Egyptský prezident Abdel-Fattah El-Sisi a norský premiér Jonas Gahr Støre dokonce oznámili, že první fáze tohoto ambiciózního projektu již byly úspěšně zahájeny. Neméně ambiciózní jsou i plány egyptské vlády, jež si předsevzala, že v tomto státě se bude vyrábět nejlevnější ekologický vodík. Tato továrna na zelený vodík je tedy součástí širší egyptské energetické strategie, která mimo jiné zahrnuje právě i výrobu zeleného vodíku za nejnižší cenu na světě.

Egypt se má stát výkladní skříní rozvojových zemí z pohledu výroby zeleného vodíku

Egypt se chce v příštích letech dostat do popředí i co se týče množství vyrobeného zeleného vodíku. I tato elektrárna na ekologicky čistý vodík s výrobní kapacitou 100MW se má stát jedním z pilířů snah Evropské banky pro obnovu a rozvoj a Arabské unie pro udržitelný rozvoj a životní prostředí v pomoci Egyptu, aby jeho podíl na celosvětovém trhu s vodíkem v nejbližších letech vzrostl až na 8 %.

To by mělo pomoci snížit nerovnováhu na globálním trhu s vodíkem a přispět k nastolení větší konkurenceschopnosti produkce zeleného vodíku v rozvojových zemích ve srovnání s rozvinutými zeměmi.

Egypt se má stát pomyslnou první vlaštovkou, která jasně ukáže směr, že i rozvojové země dokáží podnikat velké kroky, aby dokázaly hrát důležitou roli na globálním trhu s ekologickými zdroji energie. 

Norský Scatec již v Egyptě realizoval jeden rozsáhlý projekt

Navíc nepůjde o první projekt svého druhu, který tato norská společnost v Egyptě realizuje. Scatec byl totiž jedním z hlavních developerů obrovského fotovoltaického parku Benban ležícího poblíž Asuánu v Horním Egyptě, který byl do provozu uveden v roce 2019 a jenž patří k jedněm z největších solárních parků na světě. V současnosti jde o čtvrtou největší solární elektrárnu na světě – její solární panely totiž nabízejí celkovou výrobní kapacitu 1,8 GW, což odpovídá roční výrobě cca 3,8 TWh.

Co je vlastně cílem tohoto projektu? Rozsáhlé zavádění obnovitelného vodíku v Egyptě je prováděno s cílem podpořit dekarbonizaci místních průmyslových odvětví, urychlit přechod na obnovitelné zdroje a přispět ke všem environmentálním a socioekonomickým výhodám, jež sebou globální ekovodíková strategie přináší.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

1 comment

  1. V Egyptě solárníky mají úplně jinou pozici než u nás.

    Tam svítí za cca 3x více než u nás…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 − = 19

Partneři