Obnovitelné zdroje

Boeing stále více využívá obnovitelnou energii. Kde je budoucnost letectví?

Boeing stále více využívá obnovitelnou energii. Kde je budoucnost letectví?
Foto: Unsplash

Zatímco mnoho leteckých společností zůstává prakticky plně závislých na fosilních palivech, Boeing se rozhodl využívat obnovitelnou elektřinu v celé své organizaci. Díky tomuto závazku se Boeing může pyšnit tím, že 35 % elektrické energie spotřebované v celé společnosti pochází z obnovitelných zdrojů.

Firma též investovala značné finanční prostředky do výzkumu a vývoje leteckých technologií, které mají snížit spotřebu paliva, emise a hluk. Tato investice je důležitá nejenom z hlediska udržitelnosti, ale také z ekonomického pohledu.

Boeing také přijal opatření k zajištění udržitelnějšího paliva pro svůj komerční provoz. Nakoupil udržitelné letecké palivo (SAF), které je vyrobeno z obnovitelných zdrojů a má nižší emisní stopu než tradiční letecká paliva.

Tímto směrem by se v příštích letech chtěla vydat většina moderních leteckých společností a Boeing tedy slouží jakožto zářný příklad pro ostatní hráče na trhu. Nové technologie a inovativní postupy umožňují letadlům spotřebovávat palivo efektivněji, čímž se snižují emise skleníkových plynů a zároveň se redukuje hluk při všech fázích letu.

O co všechno se Boeing snaží?

Společnost Boeing nedávno zveřejnila zprávu nazvanou „Společně udržitelný letecký a kosmický průmysl“, ve které se zaměřuje na své odhodlání v oblasti udržitelnosti.  Hlavní ředitel Boeingu pro udržitelnost, Chris Raymond, zdůraznil, že tato společnost se soustředí na investice a pokroky směrem k udržitelnějšímu letectví.

Tato zpráva rovněž vyzdvihuje snahy společnosti Boeing v oblasti ochrany životního prostředí a lidského rozvoje, včetně bezpečnosti zaměstnanců. Kromě technologických inovací totiž tato americká společnost respektuje i důležitost komunity. Jejím cílem je tedy nejen dosahovat lepších výsledků v oblasti udržitelnosti, ale také přinášet pozitivní změny do životů lidí po celém světě.

Úspěchy Boeingu v oblasti udržitelnosti v roce 2023

Za pozornost stojí řada milníků, kterých Boeing letos již dosáhl, nebo v nejbližší době dosáhne. Boeing kupříkladu představil a veřejně spustil model „Boeing Cascade Climate Impact Model“ – nástroj pro modelování dat, který kvantifikuje strategie ke snížení emisí z letectví. Pokračuje i vývoj ekologicky šetrného letounu Sustainable Flight Demonstrator pro NASA.

Opomenout nelze ani oslava 10. výročí programu Boeing ecoDemonstrator, který již vyprodukoval 230 technologií pro snížení spotřeby paliva, emisí a hluku – minulý rok bylo v jeho rámci testováno 30 nových technologií na Boeingu 777, které pomohou dekarbonizovat letecké odvětví.

Plánován je i nákup 7,6 milionů litrů SAF (paliva pro udržitelné letectví) pro provoz komerčních letadel Boeing a nákup elektřiny z obnovitelných zdrojů, jenž bude vyšší o 20 % oproti předchozímu roku. V neposlední řadě stojí za zmínku i zavedení dobrovolného průmyslového přístupu k hodnocení udržitelnosti dodavatelů.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 9 = 17

Partneři