Energetika

Slavné Galapágy budou poháněny solární farmou s bateriovými úložišti. Cílem je zredukovat závislost na dieselagregátech

Slavné Galapágy budou poháněny solární farmou s bateriovými úložišti. Cílem je zredukovat závislost na dieselagregátech
Foto: Shutterstock

Galapágy. Slavné souostroví poblíž jihoamerického Ekvádoru, se nesmazatelně zapsaly do historie lidstva díky Charlesi Darwinovi, který právě pobytem na Galapágách a pozorováním tamější fauny přišel na své nejslavnější teorie O původu druhů. My se ale v dnešním článku zaměříme na trochu jiné téma a tím je energetika.

Energetický mix Galapáckých ostrovů dozná velké změny. Diesel agregáty, které se z velké části starají o výrobu elektřiny na Galapágách má nahradit soustava opírající se o udržitelnou a obnovitelnou energetiku v čele s fotovoltaikou s podporou bateriových úložišť.

Energetika souostroví Galapág, na kterých žije dle Wikipedie asi 25 000 lidí, je z velké části tvořena neekologickými dieselovými agregáty. Dieselové palivo je na ostrov tankery dopravováno téměř každý den z nedalekého Ekvádoru. Ročně se jedná asi o 2 milionů tun dieselového paliva, které je spotřebováno k pokrytí energetických požadavků jednotlivých ostrovů. Spalování dieselového paliva je neekologické, což má pro vzácnou faunu a flóru souostroví negativní vliv. S přejezdy tankerů s jsou také spojeny úniky paliva do moře, což je další z velmi negativních faktorů tohoto uspořádání. V roce 2007 tak vnikla iniciativa na dekarbonizaci Galapág a zavedení ekologických zdrojů elektřiny pro souostroví – „Galapagos Zero Fossil Fuel Initiative“.

Galapagos Conservation Trust

Společnosti Total Eren a Gransolar podepsaly kontrakt s vládou Ekvádoru na postavení energetické solární mikrosítě o výkonu 14,8 MWp s dvěma bateriovými úložišti o celkové kapacitě 40,9 MWh. Baterie budou umístěny na ostrovech Baltra a Santa Cruz a budou propojena podmořskými kabely o celkové délce 44 km.

Dle propočtů by projekt měl snížit závislost ostrova na fosilních palivech z 85 % na pouhých 30 %! Celý projekt bude zrealizován pod hlavičkou společnost E-Quator Energy, která vznikla jako „joint-venture“ firem Gransolar a Total eren právě za účelem realizace tohoto díla.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

72 − 70 =

Partneři