Fotovoltaika

Írán prosazuje obnovitelné zdroje: Solární panely pokrývají střechy města Mašhad

Írán prosazuje obnovitelné zdroje: Solární panely pokrývají střechy města Mašhad
Foto: Shutterstock

Druhé největší íránské město se nachází přibližně 850 km východně od metropole Teheránu a vzhledem ke své geografické poloze zažívá většinu roku teplé a slunečné počasí. Díky tomu úspěšně využívá solární energii a podílí se tak na prvních krůčcích celostátní strategie ke snižování produkce skleníkových plynů.

Írán se ještě donedávna stavěl k otázce klimatické změny docela laxně. K Pařížské dohodě sice přistoupil, ale k ratifikaci došlo po průtazích až na konci předloňského roku (v prosinci 2021) a 90 % energetického mixu stále tvoří spalování fosilních paliv. Není se čemu divit, protože na íránském území se nachází druhé největší světové zásoby zemního plynu a čtvrté největší zásoby ropy.

I přesto tamní vláda nedávno schválila nové právní předpisy, které některým firmám a organizacím udávají povinnost zajišťovat nejméně 20 % své energetické spotřeby z obnovitelných zdrojů.

Fotovoltaika je v této subtropické zemi ideálním řešením, místní klima totiž zajišťuje její vysokou efektivitu a návratnost. Mašhad, který se koupe ve slunečním svitu přibližně 300 dnů v roce, s pomocí solárních panelů na střechách 21 kancelářských a úředních budov dodává do lokální sítě přes 888 MWh výkonu ročně.

Město v rámci projektu proinvestovalo v přepočtu 235.000 USD a pro realizaci si vybíralo především místní firmy a dodavatele. Zároveň si starosta Seyed Abdullah Arjaei od viditelné instalace solárních panelů na veřejných budovách slibuje i propagaci tohoto obnovitelného zdroje energie v očích občanů. Postupně se tak může zvýšit i množství malých střešních fotovoltaických elektráren v běžných domácnostech.

Za svůj projekt získalo město Mašhad v roce 2021 íránskou Národní cenu za energetický management a stává se tak inspirací pro využití obnovitelných zdrojů energie v subtropických oblastech.

Zdroje:

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

79 − 77 =

Partneři