EnergetikaObnovitelné zdroje

Jádro a plyn jako součást zelené energetiky? Španělsko je proti

Jádro a plyn jako součást zelené energetiky? Španělsko je proti
Foto: Shutterstock

Brusel se jadernou energii a zemní plyn rozhodl označit jako zdroj udržitelné energie, proběhlo v posledních týdnech médii. Jenže Španělsko podobný krok striktně odmítá. A není jediné. Jaké ohlasy v Evropě toto rozhodnutí vzbudilo?

Jaderná energie i zemní plyn mají být „zelené“

Evropská komise rozpoutala značný rozruch zařazením jaderné a plynové energetiky mezi takzvané zelené investice.

Proti tomu se však některé státy vymezily. Své výhrady předneslo vcelku jednoznačně Španělsko. Podle španělské ministryně pro ekologickou transformaci a demografickou výzvu Teresy Ribera nelze zemní plyn a jadernou energii považovat za zdroje udržitelné ani zdroje tzv. zelené energie a vláda této jihoevropské země je do této kategorie odmítla zařadit, jak uvedl SpanishNewsToday.com.

Co je to vlastně „zelený“ zdroj energie a co je hlavním cílem příklonu k těmto opatřením? Takzvaná zelená energie je vyrobena z obnovitelných zdrojů. Zásadní je především snaha zmírnit hrozbu v podobě změny klimatu. Ta již dnes má existenční charakter.

Na základě toho pak vznikla tzv. Zelená dohoda pro Evropu (European Green Deal) Podle ní je účelem nařízení o zelené taxonomii, tedy o systému podpory ekologických investic, řídit národní a mezinárodní společnosti a investory v první řadě v jejich plánech na dekarbonizaci. Dále je nutné identifikovat činnosti a hospodářská odvětví, která jsou ekologicky udržitelná a přispívají ke snižování emisí CO2, metanu a dalších plynů způsobujících změnu klimatu.

Na zařazení zemního plynu do seznamu  „zelených“ investic apelovaly především státy z jižní a východní části EU včetně České republiky, která tento krok prosazovala dlouhodobě. Český premiér Petr Fiala na toto téma dlouhodobě říká, že zařazení investic do plynu a jaderných reaktorů mezi trvale udržitelné je jedním z klíčů k energetické soběstačnosti.

Bouří se nejen Španělsko

Navzdory tomu, že mezi zeměmi evropského bloku vznikl tento konsenzus, názory na problematiku se stále různí a v Evropě se zvedla vůči rozhodnutí Evropské komise vlna nesouhlasu.

Konkrétně ze Španělska zaznívá jako hlavní argument především to, že k tomu, aby hospodářské odvětví nebo činnost mohly být považovány za tzv. zelené, musí kromě dodržování zásady nezpůsobovat významné klimatické škody dále i výrazně přispívat k hlavním environmentálním cílům EU.

Emise metanu vzniklé při výrobě zemního plynu a jaderného odpadu do této kategorie podle španělských odborníků nepochybně nespadají. Naopak země usiluje o to, aby kapitál byl zaměřen na dekarbonizované, odolné a udržitelné hospodářství, jak bylo původně zamýšleno v evropské Zelené dohodě.

Plán Evropské komise zařadit jadernou energii mezi udržitelné technologie již též odmítlo Německo a rakouská vláda dokonce na toto konto hrozí žalobou. Podle německé ministryně životního prostředí Steffi Lemke je klasifikace jaderné energie jako udržitelné zcela chybná, neboť se jedná o formu energie, která by mohla vést k „ničivým ekologickým katastrofám“ a která rovněž „zanechává velké množství nebezpečného a vysoce radioaktivního odpadu po tisíce let“, jak se politička vyjádřila.

Autor: D. Holanová.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 + 5 =

Partneři