Pokud nežijete na Marsu či na Venuši, tak jste určitě v posledních dvou letech zaznamenali růst cen za energie. Budoucnost je vždy nejistá, ale co se týče cen za elektřinu, tak je téměř jisté, že z dlouhodobého pohledu poroste. Odborníci očekávají, že cena silové elektřiny se bude v budoucnosti hodně měnit. Zato druhá složka ceny, takzvaná regulovaná část, skoro jistě poroste. V úhrnu pak lze očekávat postupné, pomalé zdražování.
Vyrábět si vlastní elektřinu je vedle snížení její spotřeby jediná cesta, jak se zdražování bránit. Vývoj navíc ukazuje, že návratnost takové investice se s postupem času a tím, jak energie postupně zdražují, stále zkracuje. A týká se to rodinných i bytových domů.
„Instalace fotovoltaického systému na rodinný dům je v současnosti jedinou možností, jak se ochránit od zdražování poplatků a eliminovat cenové výkyvy elektřiny. Cena regulované složky, která od ledna vzroste pro domácnosti v průměru o 70 procent, se totiž vůbec nedotkne elektřiny, kterou si sami vyrobíte,” komentuje Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
Plné sklady v přístavech stlačily ceny panelů na historická minima
Možná vás to překvapí, ale teď nastává ten pravý okamžik udělat rozhodnutí o pořízení takového systému. Ceny některých komponentů solárních elektráren, konkrétně panelů a střídačů, v současnosti totiž spadly na historická minima. Důvodem jsou přeplněné sklady v evropských přístavech a potřeby výrobců je vyprázdnit. Tato situace ale nebude trvat dlouho a tady platí, že rychlejší vyhrává.
Historicky nejnižší ceny některých součástek potvrzuje jeden z největších velkoobchodních prodejců Radek Orság. „Jedná se ojedinělou situaci, kdy čínští výrobci dovezli do Evropy obrovské množství komponentů, které jim nyní leží ve skladech a vyprodávají je za historicky nejnižší ceny. Můj odhad je, že za tyto ceny bude možné nakupovat maximálně do poloviny prvního čtvrtletí příštího roku. Objednávky, které děláme na druhý, třetí a čtvrtý kvartál roku 2024 jsou už za podstatně vyšší ceny.”
„Kdo teď nakoupí, rozhodně neprohloupí. Za ušetřené peníze mohou domácnosti pořídit o něco větší akumulaci, která výrazně zvyšuje roční využití vyrobené energie a tím snižuje náklady na nakoupenou elektřinu ze sítě,” radí domácnostem Hradecký, který se v branži pohybuje přes dvacet let a z funkce předsedy fotovoltaického cechu vidí firmám do karet. Statistiky z programu Nová zelená úsporám ukazují, že více jak 90 % instalací si domácnosti objednávají i s baterií.
Solární panely za poloviční cenu zlevňují elektrárnu o desítky tisíc. Kdo chce ušetřit, musí ale jednat rychle
Podle Hradeckého jsou montážní firmy schopné v současnosti instalovat elektrárnu na rodinný dům velice rychle, do tří měsíců od podpisu smlouvy lze čekat první solární kilowatthodiny. Montážníků by už v tuto chvíli měl být dostatek, shodují se zástupci z branže. „Firma přijede, prostuduje faktury za energie, prohlédne a rozměří dům i střechu a klientům navrhne řešení na míru. Doporučí, jaký například zvolit nejvhodnější způsob akumulace, zda bateriové úložiště nebo vodní akumulaci. Dodavatel zajistí také smlouvu o připojení, žádost o dotaci a jen co to v příštím roce klimatické podmínky dovolí, tak fotovoltaiku namontuje a zprovozní.“
Celý postup je pro zákazníky velmi jednoduchý. „Trik úspory tkví v rychlém objednání. Tak, aby solární firma stihla vše připravit a objednat za nízké ceny, které teď u panelů dočasně panují,” dodává Hradecký. „Když montážní firma nakoupí panely za polovinu, zlevní to celou instalaci asi o deset procent. Vysoké ceny nikdo neudrží, na trhu je přetlak nabídky. A kdo přes zimu vyřídí všechno papírování, tak stihne první jarní paprsky,” dodává s úsměvem Hradecký.
Výjimečnou situaci kolem cen některých součástek potvrzuje i Karel Čáp ze společnosti Frankensolar Eastern Europe., která dodává materiál montážním firmám: „Mimořádně nízké ceny fotovoltaických panelů, které teď leží ve skladech asijských dodavatelů, vydrží tak měsíc, dva, když zohledním tempo, jak u nás montážní firmy materiál nakupují.”
INFO BOX / GRAFIKA
Dobře navržený systém pokryje i v březnu přes 75 % spotřeby elektřiny, podívejte se na reálný příklad využití energie z vlastní fotovoltaiky v praxi, kterou máme k dispozici od naší čtenářky:
parametry instalace a domu a komentář k datům:
- Jedná se o rodinný dům s roční spotřebou elektřiny cca 6 megawatthodin (MWh)
- Je osazen 7,2 kWp fotovoltaiky (FVE) s orientací východ–západ a má instalovanou baterii s kapacitou 14,2 kWh.
- Z čísel za březen letošního roku je vidět, že z celkové měsíční spotřeby 435 kilowatthodin fotovoltaika pokryla 333 kWh (77 % spotřeby). Zbytek byl dodán ze sítě (regulované poplatky se týkají pouze této části spotřeby)
- „Na to, že někdo říká, že na začátku roku nesvítí a FVE nevyrábí, tak super čísla. To samé platí i v říjnu,” komentuje majitelka, (která si přála zůstat v anonymitě, ale jejíž identitu redakce zná).
- Tři čtvrtiny elektřiny vyrobené od ledna letošního roku byly spotřebovány v domě. Zbytek byl prodán do sítě.
- pozn.: 77% shoda u obou grafů je čistě náhodná.