Fotovoltaika

Fotovoltaika na balkon? Kdy tento trend propukne u nás?

Fotovoltaika na balkon? Kdy tento trend propukne u nás?
Foto: Pixabay

Fotovoltaické panely na balkon jsou zajímavým trendem, který rezonuje zejména v sousedním Německu. Je tato cesta vhodná i pro Česko? Jaké překážky brání rozvoji balkonové fotovoltaiky v Česku?

Jaké možnosti současný trh nabízí?

Chceme-li využít atraktivity těchto zdrojů elektřiny, součástí řešení musí být jednoduchost zapojení, aby to zvládl úplně každý. A přesně to populární „balíčková řešení“ z hobbymarketů a e-shopů nabízí už dnes. Dokonce už i u nás. Má to ale svá úskalí.

Fotovoltaické panely na balkon bez baterie

Balkonové fotovoltaické systémy bez bateriového úložiště jsou cenově vcelku zajímavé. Populární české e-shopy už tato řešení nabízí. Cenově se pohybují okolo 20 000 Kč a návratnost investice odvozená z množství „vyrobené energie“ a tedy množsví „nezakoupené energie“ vs. ceny řešení vychází v odhadech klidně na 4 až 5 let, což je velmi pěkné.

Tyto systémy se dají připojit přes dodávaný střídač (který je vždy součástí) do domácí sítě prostým zapojením do zásuvky. V případě, že výkon instalovaných panelů pokryje spotřebu vaší domácnosti, můžete okamžitě šetřit energii. Elektřina vyrobená z fotovoltaických panelů připojených do zásuvky bude vaši domovní síť zásobovat energií, kterou začnou připojené spotřebiče okamžitě využívat.

Co se ale stane, když připojené panely budou vyrábět více energie, než kolik dokážete v domácnosti spotřebovat? Máte problém. Logicky nastanou přetoky do rozvodné sítě a k tomu už musíte mít povolení od distribuční společnosti, jinak můžete zaplatit i pokutu!

Řešením může být instalace relé nebo sondy, která hlídá, zda elektrárna nevyrábí víc, než kolik domácnost spotřebuje. V takovém případě by došlo k jejímu odpojení a tedy uchránění domácnosti od vzniku přetoků. Jenže takový systém už tak jednoduchý k instalaci není a bez odborníka, který by relé či sondu zapojil, se neobejdete.

Samotné umístění fotovoltaických panelů na balkon se rovněž bez svolení od SVJ neobejde, jedná se totiž o změnu vzhledu budovy a k tomu potřebujete zpravidla vždy souhlas všech vlastníků.

Fotovoltaické panely na balkon s baterií

Bateriové systémy, které lze jednoduše bez přítomnosti elektrikáře zapojit a používat? To už je zajímavější varianta. Inteligentní bateriová fotovoltaická řešení na balkon dokáží předejít vzniku přetoků elektřiny do sítě. Sofistikovaná řešení, která dnes už trh nabízí, dokáží zajistit komunikaci mezi spotřebičem, střídačem i baterií, takže lze zajistit zamezení přetoků do distribuční sítě, a tak vám nebude hrozit žádný postih od distribučních společností, protože vám nevzniknou přetoky do sítě.

Řešení několika firem, která jsou rovněž už k dostání na českém trhu, fungují na principu dodávané „chytré zásuvky“, která dokáže poslat informaci o aktuálním odběru výkonu ze sítě a na základě toho střídač dokáže uvolnit požadované množství energie ze solárních panelů nebo z nabité baterie do elektrického rozvodu v domácnosti. Takové řešení je již pokročilejší, ale také dražší.

Cenově se pohybujeme od 60 000 až do 100 000, v závislosti na výkonu sestavy a kapacitě bateriového úložiště. Odpadá ale byrokratická zátěž spojená s distribučními společnostmi, vzniká také větší autonomie a přiblížení domácnosti atraktivnímu „ostrovnímu režimu“ právě díky bateriovému úložišti.

Závěrem

Hotové „plug-in systémy“, které jsou na našem trhu v nabídce, možná vypadají slibně, ale levná řešení z hobbymarketů nejsou zatím příliš použitelná.

Vidina úspor za elektřinu je lákavá pro každého. V dnešní době je to opět velmi aktuální téma, které se dotýká nejen majitelů rodinných domů, kteří mohou investovat do plnohodnotné střešní fotovoltaiky, ale i majitelů bytových jednotek. Uvidíme, co budoucnost přinese a zda se „překážky“ podaří redukovat.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 1 = 5

Partneři