eFotovoltaika.cz

Fotovoltaika nezávisle, přehledně a srozumitelně.

Energetika

Metro v hlavním městě Indie bude plně poháněno energií získanou ze slunce

Metro v hlavním městě Indie bude plně poháněno energií získanou ze slunce
Foto: Shutterstock

Před několika týdny došlo k prohlášení provozovatele metra hlavního města Indie Nového Dillí Delhi Metr Rail Corporation (DMRC), že společnost plánuje stát se vůbec prvním provozovatelem metra, které bude energii k provozu čerpat ryze ze slunce.

Síť železnic spadajících pod správu DMRC čítá 327 km a 236 stanic. V Indii jsou železnice i letiště již poháněna solárními panely ve velmi široké míře [1], [2]. Nejedná se tedy v indickém počinu o zcela unikátní počin. To ale nemění nic na tom, že získávání čisté energie ze slunce pro účely zásobování energií městskou hromadnou dopravu je mimořádně hospodárné a ekologické.

V rozhovoru pro The India Times se šéf DMRC Anuj Daval rozpovídal o rozsáhlých plochách budov, které patří podniku DMRC. Dle jeho slov je škoda tolik slunečního záření nevyužít k výrobě velmi levné elektřiny.

S rozvojem sítě metra v Novém Dillí bude každá nová stanice opatřena solárními panely.

„Doposud byla solární energie produkována střešními solárními elektrárnami instalovanými v prostorách DMRC využívána jen pro sekundární a podpůrné aktivity spojené s provozem společnosti, jednalo se například o osvětlení, klimatizaci stanic, skladů apod.,“ stojí v prohlášení DMRC.

Aktuální spotřeba metra v Novém Dillí je ze 60 % řešena právě fotovoltaikou. Cílem do konce roku je ovšem pokrýt plnou 100% spotřebu sluneční energií, dodali zástupci DMRC.

India jako lídr ve využívání fotovoltaiky

O Indii se stále častěji hovoří jako o zemi, která jde ostatním příkladem svým přístupem k začlenění fotovoltaiky do svého energetického mixu. Dle reportu pojednávajícím o globálním využití obnovitelných zdrojů Renewables 2020 vypracovaným agenturou International Energy Agency je Indie pátá na světě v žebříčku zemí s největší instalovanou kapacitou fotovoltaických elektráren. K roku 2019 to bylo 38 GW s produkcí 54 TWh.

Indie si vytyčila za cíl do roku 2022 navýšit instalovaný výkon solárních elektráren na 100 GW.

Zdroje

  1. https://economictimes.indiatimes.com/industry/transportation/railways/963-railway-stations-solarised-550-more-to-get-rooftop-solar-panels-soon-indian-railways/articleshow/77853689.cms?from=mdr
  2. https://www.bbc.com/news/av/technology-34709035

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Antispam 41 − 35 =