Fotovoltaika

Solární panely, které fungují i v noci? Žádný vtip, ale nová koncepce

Solární panely, které fungují i v noci? Žádný vtip, ale nová koncepce
Foto: Shutterstock

Solární panely mají řadu výhod, mezi které patří zejména možnost vyrábět velmi levnou elektřinu. Pravda je taková, že elektřina vyráběná ze solárních panelů je vůbec nejlevnější ze všech globálně využívaných technologií! Potvrzuje to mě měřítko LCOE (Levelized Cost of Energy), které srovnává náklady nutné k vynaložení výroby 1 MWh elektřiny. A fotovoltaika vychází v tomto srovnání nejvýhodněji. Nicméně nevýhodu tohoto zdroje znají i malé děti – elektřina je vyráběna jen v době, kdy svítí slunce, a tak pro večerní konzumaci elektřiny je nutné využívat jiné zdroje.

Vědecká obec ovšem zkoumá nové možnosti, které by mohly alespoň částečně odbourat toto negativum. V USA vznikají nové koncepce solárních panelů, které mohou elektřinu vyrábět i v noci. Jejich princip je ale od klasických fotovoltaických panelů odlišný.

Klasické fotovoltaické panely generují elektrický proud díky fotonům dopadajících na povrch fotovoltaických článků. Fotony dopadající na povrch polovodičů vybudí pohyb elektronů, což je jinými slovy vznik elektrického proudu.

Foto: Shutterstock

Reverzní solární panely?

Princip „solárních panelů“, které by fungovaly i v noci, je ovšem zcela odlišný. Koncepce vychází z jednoduché zákonitosti přírody. V noci se totiž ochlazuje. Naakumulované teplo je jinými slovy vyzařováno ve formě infračerveného záření. Záření je tedy emitováno opačným směrem, než jak je tomu v případě fotovoltaických panelů, kdy dopadající světelné paprsky emitují pohyb elektronů.

Reverzní princip tedy využívá „zemi“ jako zdroj tepla a noční oblohu jako chladiče, tedy místa, kam je teplo vyzařováno. Vyzařování tepla termoradiací se děje v opačném směru, ale nemění nic nic na tom, že vzniká elektrická energie. Je však nutné využívat jiných materiálů.

Foto: Shutterstock

Výkon až čtvrtina klasických panelů!

Dle studie vědeckého týmu z University of California by mělo být možné generovat 50 W na čtverečný metr, což je zhruba čtvrtina výkonu, který lze generovat klasickými fotovoltaickými panely během dne. Existují i názory, že teplo by se tímto způsobem mohlo využívat i z různých průmyslových zařízeních, kde se nelze obejít bez těžkých strojů, které se při provozu zahřívají.

Vědecké výzkumy by měly tuto technologii dále zkoumat a přijít s materiály, jež by dovolily využívat tohoto principu k efektivnímu vytváření elektrické energie.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

15 + = 20

Partneři