Obnovitelné zdroje

Microsoft chce nakupovat jen čistou energii z obnovitelných zdrojů

Microsoft chce nakupovat jen čistou energii z obnovitelných zdrojů
Foto: Shutterstock

Microsoft se začal o obnovitelné zdroje zajímat již v dobách, kdy se o nich tolik veřejně nemluvilo, kupříkladu v roce 2007 umístil na čtveřici budov svého kalifornského sídla solární panely, jež se staraly o produkci elektřiny pro značnou část tohoto kancelářského komplexu. Není ale asi žádným překvapením, že většinu energie si Microsoft sám nevyrábí a je tak odkázán na její nákup, jak uvádí server TheVerge.com

I v tomto ohledu se snažil být Microsoft maximálně zodpovědný a za poslední desetiletí se mu podařilo ve svých datových centrech dosáhnout uhlíkové neutrality. V konečné sumě pak celých 50 % elektřiny spotřebovaných v datových centrech pochází z obnovitelných zdrojů – některé z vlastních elektráren a jiné z distribuční soustavy, jak uvádí oficiální zpráva.

Aby mohl Microsoft skutečně fungovat na čisté elektřině musí se změnit americké rozvodné sítě

Microsoft mění způsob nákupu a hlavně distribuce obnovitelné energie. V oblasti nákupu už každopádně nemá příliš co zlepšovat, protože už nyní patří Microsoft k jedněm z největších nákupčích obnovitelné energie na světě. Důležitější je tedy pro tuto technologickou společnost vytvářet tlak na místní rozvodné sítě, aby samy preferovaly nákup elektřiny z obnovitelných zdrojů i pro ostatní zákazníky. Primární cíl je ovšem nakupovat ryze elektřinu získanou z obnovitelných zdrojů.

Tohoto ideálního stavu by Microsoft chtěl dosáhnout do roku 2030, kdy zamýšlí přejít čistě na “zelenou” energii. Za zmínku stojí i skutečnost, že americký prezident Joe Biden oznámil, že si přeje, aby do roku 2035 fungovaly všechny místní rozvodné sítě výhradně na energii z obnovitelných zdrojů – to výraznou měrou napomáhá Microsoftu a dalším firmám smýšlejícím ekologicky. 

Microsoft se snaží snižovat spotřebu elektrické energie 

Změna na straně nákupu a rozvodu elektrické energie z obnovitelných zdrojů není tím jediným, o co se Microsoft snaží ve snaze naplnit všechny klimatické cíle. Ve velké míře se zaobírá i otázkou toho, jak snížit spotřebu elektrické energie. V rámci úspory elektřiny se už kupříkladu rozhodl pro ponoření části svých serverů do hladin oceánu

Všechny tyto kroky dohromady pak tvoří snahu, jejíž společným cílem je úspěšně prosadit technologie a postupy, jež povedou k postupnému snižování závislosti Microsoftu a dalších velkých konzumentů elektrické energie na neekologických fosilních palivech

Vše směřuje k jedinému cíli, uhlíkové neutralitě 

Výsledkem této snahy by pak měla být uhlíková neutralita, ke které se tato společnost zavázala do roku 2030. Za uhlíkově neutrální pak může být považována jenom taková společnost, která dokáže zachytit více oxidu uhličitého, než vyprodukuje. Primárně se však firmy, Microsoft samozřejmě nevyjímaje, musejí v současnosti zaměřovat na snižování produkce CO2, neboť pro jeho zachytávání nejsou technologie ještě dostatečně vyvinuty. 

Aby ale bylo vůbec možné tohoto cíle reálně dosáhnout, Microsoft bude muset energii získávat od více dodavatelů než v současné době, neboť si nemůže dovolit, aby mu výpadek některého z dodavatelů ohrozil uhlíkovou neutralitu. Můžete se totiž stát, že by v daný okamžik nebyla na trhu adekvátní ekologická náhrada. Zkrátka Microsoft musí zajistit, aby měl potřebné množství elektrické energie 24 hodin 7 dní v týdnu.

Autor: Radim Gartner.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 1 = 1

Partneři