EnergetikaObnovitelné zdroje

New York investuje 500 milionů dolarů do větrných elektráren

New York investuje 500 milionů dolarů do větrných elektráren
Foto: Shutterstock

Offshore větrné elektrárny představují pro New York šanci na efektivní možnost využití obnovitelných zdrojů k výrobě elektrické energie. Kathy Hochulová, guvernérka New Yorku, zkraje letošního roku přišla s finanční injekcí na podporu offshore větrných elektráren ve výši 500 milionů dolarů.

V přepočtu se jedná o přibližně 10 miliard korun, které poslouží nejenom k samotné výstavbě nových elektráren, ale zároveň pomohou i s budováním nové infrastruktury.  

V neposlední řadě bylo při vypisování dotace argumentováno i tím, že nově vybudovaná infrastruktura větrných elektráren přinese nespočet ekologických pracovních míst pro Newyorčany a zároveň bude vstupenkou do budoucnosti zelené energetiky, jak informoval server RenewableEnergyWorld.com.

První výsledky investice jsou již vidět 

Aktuálně má stát New York k dispozici pět pobřežních větrných elektráren, doposud ale neměl žádnou mořskou offshore elektrárnu. To se nicméně začíná již postupně měnit, neboť s odsouhlasením finanční podpory započaly práce na projektu South Fork Wind Farm, který se bude nacházet poblíž Rhode Islandu.  

Jižní pobřeží New Yorku disponuje skvělými povětrnostními podmínkami pro výstavbu a provoz větrných elektráren. 

Elektrárna South Fork Wind bude poháněná dvanácti větrnými turbínami Siemens-Gamesa, přičemž každá z nich bude disponovat výkonem 11 MW. Celkový výkon této nové větrné offshore elektrárny, s jejímž dokončením se počítá ještě v tomto roce, bude činit 132 MW.  

Co si od této investice New York slibuje? 

Díky této investici se New York snaží přiblížit ke svému cíli v podobě produkce 9 000 MW energie čište z přírodních větrných zdrojů, jehož splnění má projektováno do roku 2035. Od půlmiliardové investice si tento východoamerický stát slibuje navýšení produkce větrné energie v nejbližších letech až na hodnotu kolem 4 300 MW, což by odpovídalo přibližně polovině stanoveného cíle. 

Dále je tato investice důležitá pro New York i z hlediska snahy nezaspat nástup nových technologií a budování nového průmyslu postaveného právě na energii získávané z obnovitelných zdrojů. Okolní státy totiž již začaly s podporou větrných elektráren. V prosinci 2021 schválili v Marylandu a Massachusetts projekty na výstavbu obdobně koncipovaných offshore věrných elektráren.

Offshore větrné elektrárny pomohou New Yorku vyřešit zásadní problém 

Oceán, jehož pobřeží je využito k výstavbě a provozu větrných farm, umožní New Yorku produkovat dostatečné množství potřebné energie a předcházet tak hrozbě energetického kolapsu. Od nově budované sítě offshore elektráren v čele se zmíněnou South Fork Wind se očekává, že pomůže s dodávkou elektřiny do více než milionu a půl domácností. 

Řečí čísel pak New York letos počítá s postavením dalších několika větrných elektráren, jež by dohromady měly přinést výkon přesahující 2 GW. Jen u pouhopouhé výstavby to nezůstane. New York se pustí i do budování rozvodné sítě na mořském dně, jež bude spojovat pobřežní turbíny se stejnojmenným hlavním městem tohoto amerického státu.

Autor: Radim Gartner.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + 3 =

Partneři