Že fotovoltaika uspoří náklady na elektřinu je logické. Elektřinu, kterou si vyrobíte a spotřebujete ve své domácnosti, nemusíte nakupovat z distribuce v takovém množství, jako když fotovoltaiku nemáte. A tím šetříte peníze. Utrácíte totiž daleko méně za nákup elektřiny ze sítě, vyrobíte-li si elektřinu sami. Tento princip je obecně známý.
Co si lidé často neuvědomují je fakt, že díky fotovoltaice lze ušetřit i na plynu. To se podařilo uživateli twitteru s přetdívkou TátaGEEK, o čemž informoval ve svém tweetu:
S prvním májem jsem doma ukončil (plynovou) topnou sezónu. Podle grafu jsem mohl klidně o týden dřív. Kotel zapnu zase až tak v říjnu.
— TátaGEEK (@GeekTata) May 22, 2023
Díky přechodu na #FVE ohřev vody a snížení teploty na termostatu o 1°C, jsme se dostali na poloviční spotřebu plynu, oproti minulému roku#DIYFVE pic.twitter.com/mBBJhnyjlx
Z tweetu je patrné, co se podařilo. S přechodem na ohřev vody fotovoltaikou domácnost dokázala ušetřit polovinu nákladů na energie a to rozhodně není málo.
Fotovoltaika, která pohání domácnost elektřinou, je jedna věc. Jsou-li ale energetické přebytky z výroby fotovoltaické elektrárny směřovány také k ohřevu vody, přičemž jako v případě výše je-li jinak k vytápění domácnosti použit plynový kotel, lze s fotovoltaickým ohřevem vody zajistit pro svou domácnost opravdu citelnou úsporu energie.
V čem spočívá ohřev vody fotovoltaikou?
Ohřev vody pomocí fotovoltaických panelů z přebytků energie spočívá ve využití fotovoltaického systému k produkci elektrické energie, která se poté používá k ohřevu vody.
Fotovoltaické panely fungují na principu přeměny slunečního záření na elektrickou energii pomocí fotovoltaického jevu.
Při běžném provozu fotovoltaického systému může docházet k situacím, kdy je vyrobené energie více než kolik energie spotřebovává domácnost. V těchto případech je u hybridních fotovoltaických elektráren možný přetok energie do sítě, ale existují i lepší možnosti, jak vyrobenou energii využít.
V případě, že fotovoltaický systém není vybaven akumulační baterií pro skladování přebytků energie, může se tato energie využít k ohřevu vody. Dokonce ale existují i systémy, které dokáží oba typy akumulace kombinovat, tedy jak klasickou baterii, tak např. bojler. A zde je to už velmi zajímavé a zpozornit by měli všichni, kteří se zajímají o energetické úspory.
Pro samotný ohřev vody v bojleru je používána ohřevová topná spirála , která je napájena elektrickým proudem vyrobeným fotovoltaickými panely. Bojler se tak zahřívá pomocí elektrického proudu, a tím se zvyšuje teplota vody. Podobně lze vyhřívat i bazén.
Je důležité si uvědomit, že ohřev vody fotovoltaikou z přebytků je možný pouze tehdy, když je dostatečné množství sluneční energie k dispozici a fotovoltaický systém je dostatečně dimenzován, aby mohl pokrýt jak spotřebu elektřiny domácnosti, tak i ohřev vody.
Celkově lze říci, že fotovoltaická energie může být využita k ohřevu vody z přebytků, což je udržitelný způsob využití sluneční energie pro domácnosti.
Ohřívat vodu z přebytků? Chápu svět trochu jinak. Přebytky jsou to, co doma nespotřebuji. Ohřev vody je normální spotřeba.
Zdá se to jako nesmysl, ze slunce vyrábět elektřinu s nějakou účinností a pak ji pálit v odporové spirále, když slunce může ohřívat vodu přímo a kolektory jsou jednodušší než FVE. Ale… FVE panely nezamrzají a vyrábějí i za mrazu, kdy je tepla třeba nejvíc. Navíc nehrozí jejich přetopení, pokud je energie víc, lze je prostě vypnout. Ale myslím, že se takové řešení nakonec objeví, FVE chlazené vodou, která se bude používat pro topení. Zvýšilo by to plošnou účinnost. A jinak, jak se ukazuje, pro energetiky jsou malé FVE nevýhodné a omezují je jak je možno, např. zakazováním nebo penalizováním přetoků do sítě. Původní představa, že si dám FVE na střechu a ČEZ mi bude platit za vyrobenou elektřinu, vzala rychle za své. Takže se vyplatí co nejvíc vyrobit a vše spotřebovat, třeba do akumulačních nádrží. Případně ostrovní systém s baterií. U systémů určených primárně k ohřevu by se možná už vyplatilo topit nízkonapěťově a vynechat střídač, je drahý a možným zdrojem poruch, účinnost není 100%. Ale zase by byly jiné problémy.
To jsme se toho dozvěděli. Co třeba napsat konkrétní technické řešení. Z přebytků el energie jde např vyrábět pelety, kterými se dá v zimě topit. Ale co je k tomu potřeba a na co to všechno vyjde je ta nejdůležitější otázka. Takže co k tomu použil a kolik ho to stálo. To že má FV už víme.