Fotovoltaika

Pokroková novela LEX OZE II umožňuje komunitní sdílení energie

Pokroková novela LEX OZE II umožňuje komunitní sdílení energie
Foto: Bing AI

Koncem minulého roku byla schválena a následně také prezidentem podepsána novela Energetického zákona č. 458/2000 Sb. LEX OZE II. Tato novela, která nabyla účinnost 1. 1. 2024, značí velký pokrok v rozvoji komunitní energetiky, protože umožňuje sdílení energie z obnovitelných zdrojů.

Novela sníží komunitám výdaje na energie

Hlavním přínosem novely LEX OZE II je sdílení energie z obnovitelných zdrojů – nejčastěji z fotovoltaických elektráren, což obecně sníží občanům České republiky výdaje na energie, které v posledních letech byly nestabilní. Mimo to také dochází k velké podpoře na rozvoj komunitní energetiky, zvyšování efektivity a posilování energetické nezávislosti.

Z novely zákona LEX OZE II nejvíce těžit místní samosprávy. A to především díky pozměňovacímu návrhu zákona, který umožňuje přijetí mezi členy energetických společenství také příspěvkové organizace, jako například nemocnice, školy nebo domovy důchodců. 

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:

„Lex OZE II je přelomový v tom, že přináší nezbytný základ digitalizace a modernizace energetiky. To často mediálně skloňované sdílení elektřiny je důležitým prvkem, které se bude  dobře hodit hlavně pro menší zdroje – a ne vždy – například fotovoltaiku. Pro větrné a další velké síťové zdroje je dobré potřeba minimálně zvážit  jiné způsoby, jakými se mohou místní obyvatelé i obce zapojit do rozvoje obnovitelné energetiky. Je to dodávka cenově stabilní elektřiny, ať už přes sdílení či smlouvu s obchodníkem, možnost vstupu do projektu v roli investora, třeba velmi malého, nebo pravidelný příspěvek do rozpočtu obce.”

Samosprávy mají zelenou 

“Díky zapojení příspěvkových organizací do energetických společenství mohou obce vyvážit omezení jejich hlasovacích práv na 10% (více se pro samosprávy bohužel nepodařilo prosadit), a získat tak většinu hlasovacích práv.” říká na svém webu firma Frank Bold. 

Sdílet elektřinu bude možné od 1. 7. 2024 prostřednictvím veřejné distribuční sítě

Ačkoliv je novela účinná od začátku tohoto roku, sdílet elektřinu z obnovitelných zdrojů bude možné až od 1. 7. 2024 pod záštitou Elektroenergetického datového centra. A to prostřednictvím veřejné distribuční sítě. Což je dobrá zpráva pro ty, kteří si doposud výrobnu elektřiny nemohli dovolit, nebo ji neměli kam umístit. 

Co to znamená v praxi? 

Mnoho občanů České republiky nemá možnost vybudování fotovoltaické elektrárny, protože bydlí například v bytě. Vybudovat fotovoltaickou elektrárnu si ale můžete třeba na vaší chalupě, nebo u prarodičů na domě. Elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů na chalupě můžete díky novele zákona LEX OZE II spotřebovat ve vašem bytě v centru. Stejně tak jako můžete elektřinu z obnovitelných zdrojů sdílet se členy vaší rodiny. 

Průběhové elektroměry zdarma s instalací do 3 měsíců

Provozovatelům distribučních soustav ukládá novela LEX OZE II bezplatné nainstalování průběhovým elektroměrům všem členům energetického společenství bez výrobny, a to zdarma a do 3 měsíců od podání žádosti. Bez průběhových elektroměrů není možné vyrobenou elektřinu sdílet. Průběhové elektroměry měří spotřebu elektřiny každých 15 minut.

Další podmínkou komunitního sdílení elektřiny je také založení Elektroenergetického datového centra (EDC), které přijímá a zpracovává data o výrobě a spotřebě elektřiny ve výrobních a sdílených odběrných místech. 

Omezení skupiny sdílení do roku 2026 

Novela LEX OZE II umožňuje být součástí pouze jedné skupiny sdílení. Aktuálně tedy není možné čerpat z více skupin a více zdrojů elektřiny. 

Skupina sdílení je nyní povolena do 1000 členů, a to maximálně tří vzájemně sousedících obcí s rozšířenou působností (nebo na území hlavního města Prahy). Toto omezení by se mělo rozvolnit od 1. 7. 2026.

Zdroje

  • https://www.fbadvokati.cz/cs/clanky/9399-sdileni-energii-v-cesku-je-tu-jak-bude-po-schvaleni-lex-oze-2-v-praxi-fungovat
  • https://www.egd.cz/clanek/sdileni-elektriny-dle-lex-oze-ii-v-roce-2024

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 + 1 =

Partneři