Japonský technologický start-up vyvíjí novinku, která by mohla zvrátit dominanci Číny na globálním trhu se solárními panely. Tenká, lehká a pružná fólie s perovskitovými články má potenciál způsobit doslova revoluci v solárním průmyslu.
Dřívější výzkum tohoto minerálu ukázal, že jeho účinky nejsou tak výrazné jako u křemíku a články jsou navíc citlivé na vlhkost. Celá technologie se však významně zlepšuje a umožňuje vyrábět lehké a flexibilní provedení, které lze obtočit kolem zakřivených povrchů a vyrábět elektřinu efektivně i za špatných světelných podmínek, a to dokonce i v interiéru.
Japonský premiér Fumio Kišida řekl, že zhruba do 2 let bude technologie založená na bázi perovskitu komerčně využitelná. Japonsko již vyčlenilo více než 400 milionů dolarů na podporu výroby. Americké ministerstvo energetiky zavedlo ve fiskálním roce 2022 program ve výši 29 milionů dolarů na solární technologie včetně perovskitu.
Dominance Číny v solárním byznysu může skončit
Jedním z problémů perovskitu je, jak už bylo řečeno, že krystaly mohou při vystavení vlhkosti degradovat. Společnost Sekisui Chemical proto vyvíjí těsnicí prostředek, který by měl článkům vyrobeným z tohoto materiálu výdrž prodloužit až na 10 let.
Podle Mezinárodní agentury pro energii je celosvětový dodavatelský řetězec křemíkových solárních panelů z více než 80 % ovládán čínskými společnostmi. Podle IEA Čína investovala do nových fotovoltaických kapacit již více než 50 miliard dolarů, což je 10x více než Evropa. Od roku 2011 země vytvořila více než 300 000 pracovních míst ve výrobě.
Japonsko tak má sice náskok ve vývoji nové technologie solárních článků, ale v tomto pomyslném závodě už dříve prohrálo. Zpočátku dominovalo v oblasti konvenčních solárních panelů, ale Čína s podporou tamější vlády dokázala zvýšit podíl výroby a snížit cenu.
Napsat komentář