Vodíkové technologie podle řady vědců i analytiků představují základní klíč k odemknutí uhlíkově neutrálního světa. Zejména takzvaný zelený vodík, který se získává s využitím energie z obnovitelných zdrojů, by měl v příštích letech hrát na trhu energetických surovin čím dál větší roli.
Podle nové studie indické/americké firmy Transparency Market Research (TMR) se globální trh se zeleným vodíkem do roku 2031 rozroste z 2,14 miliardy dolarů v loňském roce na 135,73 miliardy dolarů. To představuje nevídanou složenou roční míru růstu (CAGR) 51,6 %. Za desetileté období je to růst odvětví o 6 243 %.
Podobný trend předpověděla v dubnu americká analytická společnost Guidehouse Insights. Zaměřila se na trh s elektrolyzéry, které slouží právě k výrobě vodíku štěpením vazeb mezi kyslíkovými a vodíkovými atomy.
Předpovídá, že globální výroba elektrolyzérů se do konce roku 2031 zvýší o téměř 8 000 %. To by znamenalo roční výrobu více než 100 GW v podobě kapacity vodíkových elektrolyzérů.
„Očekává se, že rostoucí počet vládních nařízení zaměřených na výrobu obnovitelné energie způsobí, že globální trh se zeleným vodíkem během prognózovaného období značně poroste,“ uvedla společnost TMR. Své závěry opírá i o rostoucí zájem o vodíkové technologie v průmyslu a logistice.
Studie dodává, že fotovoltaika bude v období příštího desetiletí hlavním zdrojem energie pro elektrolýzu zeleného vodíku, přičemž na trhu elektrolyzérů bude dominovat technologie PEM (membránová elektrolýza polymerního elektrolytu).