Fotovoltaika

Vídeň bude vyrábět solární energii na střeše radnice. Česko podobné projekty zoufale potřebuje také

Vídeň bude vyrábět solární energii na střeše radnice. Česko podobné projekty zoufale potřebuje také
Foto: © Johannes Zinner

Památkově chráněná budova vídeňské radnice bude brzy fungovat jako elektrárna. Koncem září bude spuštěn provoz nového fotovoltaického systému umístěného přímo na její střeše. Energii zde bude vyrábět celkem 572 solárních modulů, které budou ročně dodávat 223 000 kilowatthodin elektřiny a pokrývat spotřebu energie až 110 domácností.

Vídeňská radnice dokončila instalaci posledních solárních panelů na svou střechu a nic tak nebrání tomu, aby zde byl koncem září zahájen provoz nového fotovoltaického systému. Do provozu zde vídeňský magistrát uvede celkem 572 modulů, každý o výkonu 0,410 kWp. Solární elektrárna zabere plochu 1 106,9 m2 a dosáhne výkonu až 234,5 kWp. Předpokládaná roční produkce by měla činit přibližně 223 000 kWh. Pokud by dvoučlenná domácnost ročně spotřebovala 2 000 kWh elektřiny, mohla by v budoucnu radniční elektrárna pokrývat spotřebu až 110 domácností. Díky nové elektrárně město ročně uspoří až 130 tun CO2.

Vzhledem k tomu, že vídeňská radnice je památkově chráněnou budovou, bylo nezbytné, aby město při plánování solární elektrárny zohlednilo i požadavky památkové péče a výstavbu tak konzultovalo se Spolkovým úřadem pro ochranu památek. Výsledkem je, že fotovoltaický systém na radnici je vzhledově velmi nenápadný a běžný pozorovatel si ho ani nevšimne. Elektrárna je totiž viditelná pouze z ptačí perspektivy, což zajišťuje, že památková ochrana budovy nebyla nijak narušena.

Elektrárna je společným projektem magistrátního odboru pro stavebnictví a správu budov (MA 34) a městského energetického podniku Wien Energie a je součástí takzvané vídeňské solární ofenzivy. Radnice ale není první úřední budovou vybavenou fotovoltaickým systémem. Na osmi objektech jsou již solární panely v provozu, další čtyři projekty se právě realizují. V rámci této „ofenzivy“ město poskytuje i různé finanční dotace na podporu fotovoltaických technologií a na svých pozemcích spravuje celkově už 252 solárních zařízení s celkovým výkonem přibližně 34 MWp.

Vídeňský magistrát při správě svých budov aktivně provádí i další kroky k ochraně klimatu a k dosažení energetických úspor. Jedná se především o instalaci dálkového chlazení a LED osvětlení nebo o ozelenění fasád. Budova vídeňské radnice tak projde i dalšími změnami na cestě k větší udržitelnosti. Díky dálkovému chlazení by zde mělo město ušetřit až 50 % emisí CO2 a 70 % spotřeby energie ve srovnání s běžnou klimatizací. Kromě toho je v plánu i modernizace venkovního osvětlení, LED technologie sníží celkovou spotřebu energie i světelné znečištění. Na modernější systém osvětlení vídeňská radnice postupně přechází i ve svém interiéru.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

61 − 59 =

Partneři