Fotovoltaika ve světě

Využívání střešní solárních panelů se za minulý rok zdvojnásobilo. Které země jsou rekordmany?

Využívání střešní solárních panelů se za minulý rok zdvojnásobilo. Které země jsou rekordmany?
Foto: Unsplash

Množství fotovoltaických instalací vloni celosvětově vzrostlo o 49 procent. Instalovaný výkon zaznamenal nárůst na 118 miliard wattů. Nově nainstalované střešní fotovoltaické panely budou dle dat SolarPower Europe stačit k napájení dalších přibližně dalších 36 milionů domácností po celém světě. Jedná se navíc o desátý rok v řadě, kdy střešní solární systémy překonaly svůj roční rekord v instalaci. A obdobný trend se očekává i v letech následujících.

Produkce solární energie celkově pak rovněž vzrostla, a to o 45 procent, přičemž dosáhla 1,2 bilionu wattů energie. I v tomto ohledu se dá očekávat vzrůstající trend, díky čemuž se obnovitelné zdroje energie postarají o výrobu přibližně 1 612 TWh elektrické energie během roku 2023. Celosvětově se odhaduje, že se bude vyrábět ze solárních zdrojů tolik elektřiny, aby v roce 2023 pokryla 57 % energetických potřeb EU.

Každoroční růst fotovoltaického segmentu je dnes už standard

Trvalo 22 let, než svět dosáhl instalovaného výkonu 1 TW jen ze solární energie. Dle prognóz zveřejněných serverem Euronews je reálně možné, aby se do konce tohoto desetiletí mohl instalovat 1 TW výkonu ročně. V roce 2022 vzrostl i počet zemí, jež instalují alespoň 1 GW ročně – a to z 12 na 26. Do roku 2025 by pak toto číslo mělo dokonce vzrůst až na 50 zemí. 

Produkci solární energie v Evropě táhne nejvíce Španělsko, Německo, Polsko, Nizozemsko a Itálie. Zejména solární vývoj u našich severních sousedů v Polsku překonává všechna očekávání. A to primárně kvůli prudkému nárůstu malých střešních solárních systémů, které umožňují majitelům domů být získat energetickou nezávislost. Obzvlášť v kombinaci fotovoltaiky a bateriového systému na uskladnění přebytků.

Dalšími překvapivými jmény v seznamu zemí, jež mají nejvyšší podíl na nově instalovaných solárních řešeních, jsou ještě i Tchaj-wan, Maďarsko a Pákistán. Česká republika mezi těmito zeměmi chybí.

Co brzdí solární revoluci od ještě většího rozmachu?

Solární energie je bezpochyby budoucností přechodu na ekologicky šetrnější  a čistší energie. Avšak téměř všechny země ze seznamu největších solárních velmocí se potýkají s problémem, který představuje omezená kapacita sítě a její nedostatečná flexibilita. A též mají problémy se skladováním potřebných zásob. Tyto problémy jsou tedy klíčovými překážkami solárního rozvoje.

Jak z výše uvedených údajů vyplývá, v posledních letech se celosvětově instaluje obrovské množství solární energie. Musíme se ovšem naučit tuto energii efektivně využívat. Vlády po celém světě musí učinit prioritu v modernizaci své energetické infrastruktury a zejména pro její efektivní skladování, aby bylo možné zajistit účinnější využívání solární energie.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

53 − 44 =

Partneři