Fotovoltaika v Evropě

Proč jsou hory a sníh ideální kombinací pro solární energii? Odpověď hledejme ve Švýcarsku

Proč jsou hory a sníh ideální kombinací pro solární energii? Odpověď hledejme ve Švýcarsku
Foto: ZHAW

Švýcarská solární přehrada na jezeře Muttsee v centrálním švýcarském kantonu Glarus je výjimečným příkladem využití alpského prostoru pro výrobu zelené energie. Přestože by se mohlo zdát, že alpské oblasti nejsou ideální pro solární energii, opak je pravdou.

Právě hory a sníh poskytují značné výhody pro solární technologie. Solární přehrada AlpinSolar, kterou provozuje švýcarská energetická společnost Axpo, jasně demonstruje, jak mohou být hory a sníh klíčem k efektivnějšímu využití solární energie.

Jezero Muttsee se nachází více než 2 400 metrů nad mořem a je obklopeno zasněženými vrcholky. Tento faktor je pro projekt AlpinSolar klíčový, protože solární panely mají rády chlad, a sníh na horách jim zas umožňuje získávat vícero slunečního záření – odraz od sněhu zvyšuje účinnost výroby energie.

Kromě toho jsou švýcarské hory méně ovlivněny mlhou v chladnějších měsících, což znamená, že díky inverzi jsou panely slunci vystaveny častěji než v nižších nadmořských výškách.

Solární panely na horách dokáží produkovat až 3x více elektřiny

Tyto vlastnosti umožňují alpským solárním elektrárnám, aby v zimě produkovaly až třikrát více elektřiny než kupříkladu srovnatelná zařízení v mimohorských oblastech.

Foto: ZHAW

Solární přehrada AlpinSolar je připojena k nejdelší švýcarské přehradě a její téměř 5 000 solárních panelů produkuje 3,3 milionu kilowatthodin energie ročně, což stačí na zásobování asi 700 domů.

Projekt AlpinSolar je součástí širší vize společnosti Axpo, která má za cíl do roku 2030 nainstalovat 4 200 solárních projektů ve švýcarských horách a níže položených oblastech. Švýcarská vláda také usnadňuje využívání solární energie tím, že upravila zákon o energii v této zemi a urychlila proces schvalování nových solárních elektráren.

Zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie je přitom pro Švýcarsko klíčové, protože tato země postupně ukončuje využívání jaderné energie.

Klíč k zelené energetice pro horské země / oblasti?

Švýcarsko se stává jedním z evropských lídrů v oblasti obnovitelné energie, když se snaží postupně přecházet na zelenou energetiku, takže výroba solární energie v horách může být jedním z klíčových způsobů, jak zvýšit podíl obnovitelné energie v energetickém mixu Švýcarska.

Solární přehrada AlpinSolar je tedy jen pouze jedním příkladem využití solární energie v alpských oblastech, kde kombinace hor a sněhu zajišťuje ideální podmínky pro výrobu elektrické energie – podobných projektů budou v Alpách vznikat stovky, potažmo tisíce.

A smysl to rozhodně dává – solární panely v horách jsou totiž vystaveny intenzivnějšímu slunečnímu záření kvůli menšímu množství atmosféry, kterou musí sluneční paprsky projít. Kromě toho jsou panely často instalovány na svazích hor, což umožňuje jejich optimální sklon natočení vzhledem k slunečním paprskům. V neposlední řadě sníh pomáhá udržovat panely chladné, což zvyšuje jejich účinnost.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

58 + = 63

Partneři