ElektromobilitaFotovoltaika v Evropě

Skládací solární přístřešek pro dálniční odpočívadla se dokáže zasunout při špatném počasí

Skládací solární přístřešek pro dálniční odpočívadla se dokáže zasunout při špatném počasí
Foto: dhp technology AG

Švýcarská společnost Dhp Technology AG uvádí, že plánuje rozmístit nové zatahovací fotovoltaické systémy na 45 dálničních odpočívadlech ve švýcarských kantonech Wallis a Bern. Skládací solární přístřešek lze kdykoliv zasunout a ochránit jej tak během extrémních povětrnostních podmínek či například při krupobitích. 

Celkově by měla být ve spolupráci s konsorciem ABCD-Horizon nainstalována zařízení umožňující využití kapacity až 35 MW. Společnost Dhp Technology dále uvedla, že její systémy budou využívat i moderní technologii pro zatahování a vysouvání solárních panelů využívající predikce počasí na základě povětrnostních podmínek, takže je půjde zatahovat třeba dle předpovědi bouřek s krupobitím.

Jak bude solární přístřešek vypadat?

Konstrukce těchto ekologických dálničních přístřešků bude obsahovat lehké solární panely beze skla se skládacími schopnostmi, propojené kabely a vyrobené z nerezové oceli a speciálního plastu s nerezovým povlakem. Díky lehké konstrukci a patentovanému skládacímu mechanismu bude možné, aby mezi jednotlivými podpěrami konstrukce byly velké mezery umožňující snadný průjezd vozidel. 

Stejně tak celá konstrukce bude dosahovat velké výšky, konkrétně až 6 metrů nad zemí. Takže tento přístřešek nebude nikterak omezovat dopravu po odpočívadle – jde tedy o velmi praktické a převratné řešení. Dále tato švýcarská společnost uvedla, že moduly si budou zachovávat konzistentní výkon, jež bude odpovídat výkonu konvenčních panelů, a nebudou vystaveny žádnému mechanickému namáhání během vysouvání a zatahování.

Jak se solární přístřešek uplatní v praxi?

Těchto 45 nových solárních přístřešků bude primárně dodávat elektřinu do nabíjecích stanic pro elektromobily. Počítáno je i s jejich nadměrnou produkcí, konkrétně přebytečná energie bude prodána společnosti Averton a třem dalším švýcarským dodavatelům energie. Takže bude garantováno, že skutečně všechny zde vyrobená elektřina bude efektivně využita.

Stavba bude zahájena na začátku roku 2024, přičemž všechny projekty mají být podle konsorcia dokončeny již do roku 2027.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 37 = 47

Partneři