Fotovoltaika v Evropě

Výstavba obřího solárního parku ve Švýcarských alpách zatrhlo referendum. Proč Švýcarům fotovoltaika nevoní?

Výstavba obřího solárního parku ve Švýcarských alpách zatrhlo referendum. Proč Švýcarům fotovoltaika nevoní?
Ilustrační foto: Unsplash

Ve švýcarském kantonu Valais se minulý měsíc konalo referendum o výstavbě obří fotovoltaické elektrárny, která měla být umístěna v Aplách. Místní obyvatelé se i přes velký zájem federální vlády vyjádřili k záměru nesouhlasně. Odmítli tak zajištění dostatku obnovitelné energie, která by region zásobovala elektřinou i v zimním období.

Proti návrhu hlasovalo téměř 54 procent lidí. Účast byla téměř 36 procent. Ve výsledku tak převládly názory, že solární parky by byly průmyslovým a estetickým škraloupem na jinak neposkvrněných švýcarských horách. Častým argumentem odpůrců bylo také to, že je daleko výhodnější vybavit fotovoltaickými panely raději více budov a domů ve městech a obcích – blíže k místu spotřeby energie.

„Valais již svými obřími přehradami přispěl velkou částí své elektřiny zemí,“ uvedla místní pobočka Švýcarské lidové strany, která se k záměru stavěla odmítavě, na svém webu. „Přidat další ekologickou devastaci k té první je nepřijatelné.“

Strana Valais Green Party a environmentální organizace Pro Natura – které společně iniciovaly referendum – také argumentovaly tím, že plány nepřiměřeně nezohledňují dopad na přírodu a životní prostředí. Oba subjekty vyzvaly k tomu, aby se podobné projekty zaměřovaly na „z velké části nevyužité“ existující infrastruktury, jako jsou přehrady, úložiště jezer, lavinové zárubně a silnice, a poukázala na vysoký podíl ohrožených druhů ve Švýcarsku.

Alpské solární parky by mohly pomoci poskytovat obnovitelnou energii v zimě

Zastánci naopak tvrdili, že Švýcarsko těží z hydroenergie – svého hlavního zdroje energie – převážně v létě. Solární parky ve vysokých nadmořských výškách nad úrovní oblaků by poskytly stabilní obnovitelnou alternativu v zimě, kdy země potřebuje importovat elektřinu ze zahraničí. Dále uvedli, že federální financování by urychlilo rozvoj solární energetiky na slunečných alpských svazích.

Zástupci Valais a úředníci tlačili na schválení návrhu, který žádal voliče, aby souhlasili s nařízením, které povoluje stavbu velkých solárních farem, které by mohly vyprodukovat 10 GWh elektřiny ročně.

Federální ministerstvo energetiky odhaduje, že po celé zemi bylo předloženo přibližně 40 až 50 návrhů na velké solární parky.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

46 + = 50

Partneři