Energetika

Zelená levice chce zastavit vzestup jádra a zbavit se „ekocelebrity“ Grety Thunbergové

Zelená levice chce zastavit vzestup jádra a zbavit se „ekocelebrity“ Grety Thunbergové
Foto: Shutterstock

Evropská unie letos po zdlouhavých jednáních rozhodla o zařazení jaderné energie mezi “zelené” zdroje. Jde o způsob výroby elektřiny, při kterém nevznikají žádné emise uhlíku, ale i tak se ozývají hlasy odpůrců jádra z řad ekologických aktivistů v čele s Gretou Thunbergovou. To se ale možná brzy změní, protože i uvnitř zelené levice už některým dochází trpělivost.

Jaderné elektrárny mohou zabránit klimatické změně

Rozhodnutí Evropské komise pro podporu jaderné energetiky v rámci Green Dealu je jedním z mnoha kroků na cestě k bezemisní budoucnosti. Odborníci se shodují, že v současnosti nemáme takové technologie, které by umožnily úplný přechod k obnovitelným zdrojům energie, jako je fotovoltaika nebo větrné a vodní elektrárny. Nukleární reaktory zvládají přesnou regulaci výkonu a mohou tedy nahradit výkyvy v dodávkách elektřiny z obnovitelných zdrojů, aby se zajistila stabilita rozvodné sítě.

Ve Spojených státech je jaderná energetika na vzestupu, a navzdory odpůrcům stojí za produkcí 57 % emisně čisté energie vyrobené od roku 2017. Podle amerického ministerstva energetiky je jaderná energie „čistým zdrojem s nulovými emisemi, který také udržuje čistý vzduch tím, že každý rok zabrání produkci tisíců tun škodlivých látek znečišťujících ovzduší, které přispívají ke kyselým dešťům, smogu, rakovině plic a kardiovaskulárním onemocněním.”

Aktivisté někdy argumentují tím, že nukleární reaktory produkují nebezpečný jaderný odpad, a tedy nejsou ekologické a jejich provoz není tak čistý, jak tvrdí autority. O tom se s nimi nikdo nepře. Faktem zůstává, že veškeré použité palivo za posledních 60 let z celého území Spojených států by zabralo plochu jednoho fotbalového hřiště do hloubky necelých 9 metrů, což je ve srovnání se znečištěním z jiných zdrojů naprosto zanedbatelné. Tento radioaktivní odpad se navíc dá bezpečně uložit, na rozdíl od skleníkových plynů hromadících se v atmosféře.

Přínosy jaderné energetiky jsou přitom nezanedbatelné. Na území USA od roku 1995 se díky nukleárním elektrárnám zabránilo znečištění ovzduší ve stejném rozsahu, jako by ze silnic okamžitě a navždy zmizely 3 miliardy aut, jak uvádí WashingtonExaminer.com.

Zelené levici nejde o emise, ale o politiku

Odpor levého křídla ekologického hnutí proti jaderné energii je podle některých důkazem, že změna klimatu slouží jako pouhá záminka k protlačení změn v ekonomice a politice. Aktivisté se snaží o postupné podkopání kapitalismu a nastolení socialistických hodnot a regulaci ekonomiky v zájmu záchrany planety, ale čistá a účinná nukleární energie jim nabourává plány. Umožňuje totiž zastavit klimatickou změnu naopak cestou deregulace.

Švédská aktivistka Greta Thunbergová není jediná, kdo vystupuje proti jaderné energii. Tento postoj je však naprosto nepodložený skutečnými důkazy a odhaluje, že skutečnou prioritou těchto aktivistů není ochrana klimatu před emisemi uhlíku. Pokud by to byla opravdu jejich priorita, tlačili by na prosazení jaderné energie ze všech sil.

Někteří jsou silně dezinformovaní o faktech týkajících se jaderné energie. Jiní mohou zůstat pochopitelně, ale nepřiměřeně vyděšeni slovem „jaderná“ ve spojení s jednorázovými tragédiemi, jako byla havárie ve Fukušimě v Japonsku, ke které došlo mimo jiné i kvůli použití dávno zastaralé jaderné technologie.

Neformální vůdci zelené levice, jako je Greta Thunbergová nebo americká krajně levicová aktivistka Alexandria Ocasio-Cortezová, toho pak zneužívají ve svůj prospěch.

Možná se ale blíží chvíle, kdy členové levicového ekologického hnutí otevřou oči.

Foto: Shutterstock

Zelená levice zahajuje “degretizaci”

„Žádné množství lobbingu a greenwashingu nikdy neučiní jadernou energii zelenou,“ uvedla na Twitteru aktivistka Greta Thunbergová ještě před rozhodnutím EU o zařazení jádra mezi čisté zdroje. „Zoufale potřebujeme skutečnou obnovitelnou energii, ne falešná řešení.“

Mladá švédská aktivistka se v roce 2018 stala tváří a hlasem ekologického hnutí. Zejména v poslední době ale sílí hlasy z řad aktivistů, kteří už mají jejího vystupování dost a nepřejí si, aby je reprezentovala.

Italský klimatický aktivista Giorgio Brizio (20) jako společný názor mnoha lidí ve svém hnutí řekl novinám, že „Greta nebyla ani první, kdo stávkoval za klima, a ve skutečnosti ani nezaložila Fridays for Future,” přestože si to veřejnost často myslí. Někteří se dali slyšet, že došlo k únosu hnutí za změnu klimatu teenagerkou. „Od začátku jsme říkali, že chceme být bez hierarchie. A přesto mnozí viděli Gretu jako vůdce,“ řekl švýcarský ekologický aktivista Jann Kessler (26) tamnímu zpravodajskému serveru Blick.

Zřejmě se blíží čas, kdy bude Greta Thunbergová sesazena ze svého pomyslného trůnu a celé levicové zelené hnutí od ní dá ruce pryč. Zůstává otázkou, jak si tato mladá “ekocelebrita” poradí na vlastní pěst.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

5 comments

 1. Díky za článek.
  Celé věc je ještě zajímavější, Greta totiž malou chvilku jadernou energetiku podporovala, a asi pak byla ukázněna…
  Jinak jaderný odpad lze přepracovat a znovu použít, a zredukovat ho na dalších pouze asi 3% objemu. A ani to asi nebude konečná, v budoucnu se počítá s tím, že tento zbytek bude zlikvidován pomocí transmutorů.

  1. Tuto pohádku lze slyšet velmi často. Jaderný odpad se sice znovu zpracovává, výsledkem je ale ještě nebezpečnější odpad. Jeho další využití už je slibované asi tak dlouho jako jaderná fúze. O té se před 20 lety říkalo, že bude do 30 let. Dnes se říká, to samé, že snad do 30 let…

 2. Celá tahle tzv Zelená levice ,včetně všech těch Greenpeaců a milionu zelených NGO , je placená a úkolovaná Američany aby co nejvíce sabotovala evropskou ekonomiku jakožto globální konkurenci USA (nakonec i ten Green Deal vymysleli američané a nařídili EU ho prosazovat v Evropě).. všechno ostatní jsou řečičky pro hloupoučké lidičky

 3. Uctívání Grety a kult, který se kolem ní vybudoval je mi velmi cizí. Její první poselství ale bylo – poslouchejte vědce a začněte něco dělat, jinak planetu nenávratně zničíme. S tím můžu jen souhlasit.
  Fabulování o zelené levici mi tady přijde dost od věci. A už vůbec nechápu, jak odpor k jaderné energii souvisí s odporem ke kapitalismu a příklonem k jakémusi socialismu. Za socialismu se jaderky stavěly vysokým tempem bez ohledu na bezpečnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

47 − 40 =

Partneři