Energetika

Většina Čechů neumí šetřit energiemi. Zbytečně přicházejí o majlant a na podzim budou řešit velké problémy

Většina Čechů neumí šetřit energiemi. Zbytečně přicházejí o majlant a na podzim budou řešit velké problémy
Foto: Shutterstock

Ceny energií letí do astronomických výšin, o tom není sporu. A naše obavy o budoucnost rodinného rozpočtu také. Pokud jste se i vy ocitli ve smyčce nejistoty, zda zvládnete platit své účty za energie v domácnosti, pak právě v dnešním článku pro vás máme hned několik smysluplných rad, jak zkrotit své výdaje i strach.

1. Perte chytře

Nejde nám o prací prostředek ani aviváž, ale o vhodně naplněnou pračku, a také o použití adekvátního programu. Pračka by neměla jet na prázdno a volba programu by měla odpovídat míře ušpinění svršků.

2. Spotřebiče na správném místě

Třeba taková lednička. Snaží se všechny uchované potraviny řádně chladit, v případě mrazničky i zmrazit, a vy ji třeba postavíte k ústřednímu topení či do blízkosti trouby. Pokud musí spotřebič překonávat velký teplotní rozdíl, pak spotřeba elektrické energie stoupá – a to neplatí jen u ledničky!

3. Myčka je skvělý pomocník

Ale i ona pro svůj provoz využívá elektrickou energii. Proto – než zmáčknete mycí program ujistěte se, že je myčka řádně naplněná a nejsou v ní zbytečná volná místa.

4. Vařte úsporně

Ne, nebojte se. Porce zmenšovat nemusíte. Bohatě stačí, když při vaření na elektrickém vařiči budete používat obyčejnou pokličku. Bez pokličky totiž příprava pokrmu trvá déle. A vy spotřebujete mnohem víc elektřiny.

5. Elektrospotřebiče ve formě

O každý spotřebič je důležité náležitě se starat. A pokud k tomu přičteme i fakt, že u některých se nám zanedbaná péče nevyplatí z pohledu zvýšené spotřeby, pak je nejvyšší čas zkontrolovat námrazy v lednici a filtr v myčce na nádobí. A když už v tom budete, otřít prach z osvětlení je také více než moudré!

6. Budiž světlo

Nežijeme už naštěstí v temné jeskyni, ale v útulném domově, kde si můžeme díky lampám a osvětlení dopřát luxusu světla i večer. Zvažte však, zda musíte skutečně svítit ve všech místnostech najednou.

7. Na úsporu myslete už při koupi

Pokud se právě chystáte pořídit si nový spotřebič, rozhodně si dobře nastudujte energetické štítky. Těmi musí být opatřen každý elektrospotřebič. A pro vaši peněženku bude nejlepší zainvestovat do nejzelenější kategorie – tedy A (dříve A+++). I když je jeho pořizovací cena vyšší, v ročním vyúčtování za spotřebu elektřiny se vám rozhodně peníze vrátí zpět.

O (ne)schopnosti Čechů správně, ekonomicky a zároveň i ekologicky vytápět, se pro irozhlas rozpovídal také energetický analytik Asociace pro mezinárodní otázky Oldřich Sklenář.

Zdroj info: autorský článek.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

9 comments

 1. „Doporučovat chudým, aby byli šetrní, je nejen groteskní, ale přímo urážlivé. Je to, jako bychom hladovějícího nabádali, aby méně jedl.“ (Oscar Wilde)

  1. Ano, a nejvtipnější na tom je, že nás to učí ODS – právě ta ODS, která před třiatřiceti lety v malé a velké privatizaci rozkradla republiku. Dnešní kavárníci jim tleskají; to víte, ve školních osnovách o ODS z devadesátých let nic není. Jsem zvědav, zda budou také tak jásat, až jim přijde důchodový výměr.

   1. Všechno rozkradli komusté v letech 1948 – 89. Když vidéli, že už nejsou schopni nakrmit národ, tak to rádi položili

 2. To je zajímavé vláda to posere všichni ji tleskají.
  Já znám hodně lidí co jsou na dně a bude jim hůř.
  Na pomoc cizím máme ale ne pro naše občany to nikomu nepřijde divný?

 3. Vždycky mě fascinuje, jak někdo začne radit normální a všeobecně známé věci a tváří se při tom, jako by ukazoval křovákům, jak funguje elektřina. To všechno, co autor popisuje, všichni normálně dělají, pokud je to zrovna možné, není to žádné objevení Ameriky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

80 − = 73

Partneři