EnergetikaVětrná energie

Australská energetika se odklání od spalování uhlí a láme rekordy ve větrné a solární energii

Australská energetika se odklání od spalování uhlí a láme rekordy ve větrné a solární energii
Foto: Shutterstock

Donedávna byla Austrálie neotřesitelným královstvím fosilních paliv, ale leden 2022 se stal historickým milníkem, když tři ze šesti australských států dosáhly rekordní produkce energie z obnovitelných zdrojů. Vyplývá to z čísel zveřejněných na webu RenewEconomy ve spolupráci se společností Rystad Energy.

Australský energetický mix se mění ve prospěch čistých zdrojů

Fosilní paliva v čele s uhlím stále zajišťují výrobu většiny elektřiny na australském kontinentu, ale situace se pomalu mění. V roce 2020 byl podíl uhelných elektráren na energetickém mixu 54 % a spalování zemního plynu zajišťovalo dalších 20 % energie, jak zveřejnil vládní web Austrálie.

Obnovitelné zdroje pokrývaly 21 % z celkové spotřeby, v roce 2021 pak jejich podíl stoupl na 24 %, což představuje markantní rozdíl. Zároveň se zvýšil i přínos plynových elektráren, které produkují menší množství škodlivých emisí, než ty uhelné.

Obnovitelné energetice vévodí Nový Jižní Wales, rekordní čísla ale přichází i z jiných států

Na celém území Austrálie činily za leden 2022 dodávky elektrického proudu z větrných a solárních elektráren 3,628 GWh. Tím byl pokořen dosavadní rekord, přičemž celá čtvrtina této produkce pocházela z území Nového Jižního Walesu, kde vítr a slunce přispěly do sítě celými 995 gigawatthodinami.

Za zmínku stojí také větrná farma Badgingarra (Západní Austrálie). Ta dosáhla se svými sedmatřiceti instalovanými turbínami kapacitního faktoru 64 % – zjednodušeně řečeno toto číslo vyjadřuje, nakolik se skutečný výkon za dané období přiblížil jmenovité hodnotě, které by elektrárna mohla dosáhnout za zcela ideálních podmínek. 

Nad 50 % se u tohoto ukazatele výkonu dostalo v lednu ještě dalších 5 větrných farem, které by tak mohly svými dodávkami směle konkurovat uhelným elektrárnám.

Fosilní paliva se drží na vrcholu i díky popírání klimatické změny

Pro Austrálii je uhlí nejen zdrojem energie, ale také významnou exportní komoditou (v roce 2020 byla druhým největším vývozcem uhlí na světě). Díky tomu má toto fosilní palivo významné zastánce v politice i jiných oblastech, například v osobě mediálního magnáta a miliardáře Ruperta Murdocha.

Murdoch, který mimo jiné vlastní i televizní stanici Fox News, podle analýzy hnutí Greenpeace záměrně šířil dezinformace, aby zlehčoval dopady rozsáhlých australských požárů v letech 2019-2020 a bagatelizoval probíhající celosvětovou změnu klimatu.

Podobná nálada panuje i v tamní vládě – premiér Scott Morrison odkládal stanovení klimatických cílů své země až do loňské Konference OSN o změně klimatu v Glasgow. Teprve tam poprvé zazněly plány na snížení emisí skleníkových plynů v Austrálii do roku 2050 na nulu. Málokdo ale věří, že je tato země dokáže a chce realizovat.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

82 + = 85

Partneři