Elektromobilita

Bosch plánuje proměnu Maďarska na evropské centrum elektromobility

Bosch plánuje proměnu Maďarska na evropské centrum elektromobility
Foto: Bosch

Společnost Bosch Group plánuje výrazně investovat do svého provozu na území Maďarska. Vyrůst tam má nové moderní výrobní středisko, ale zároveň i výzkumné pracoviště, které bude úzce spolupracovat s místními univerzitami, jak referuje portál TheMayor.eu.

Centrum elektromobility ve střední a východní Evropě

Německý výrobce Bosch, který kromě jiného vyvíjí a dodává také díly pro hybridní vozy a elektromobily, letos v únoru prozradil velké plány pro svoji maďarskou dceřinou společnost. István Szászy, ředitel oblastní větve Bosh Hungary, cíle přiblížil: „výzkum a vývoj v Budapešti a Miškovci se díky stavbě nového provozu a významným investicím má dostat do popředí v oblasti elektromobility a opanovat tak středo- a východoevropský trh.“

Budapešťský závod firmy Bosch se momentálně zaměřuje na výrobu hybridních vozů i elektromobilů, dodává součástky do elektromotorů, jako jsou měniče, řídící systémy a technologie pro dobíjení baterií. Kromě toho se zde vyrábí také mikročipy na bázi křemíku nebo třeba elektrokola.

Nový výrobní a výzkumný areál by měl ten současný rozšířit v druhé půli roku 2022. S rozlohou 70.000 m2 významně navýší výrobní kapacitu a zlepší logistiku provozu, přičemž vzniknou 3.000 nových pracovních míst.

Bosch spoléhá na rozvoj e-mobility

V minulém roce (2021) společnost Bosch investovala kolem 700 mil. EUR do výzkumu elektromobility a vývoje nových palivových článků. Podle Istvána Szászyho není důvod si myslet, že se to do budoucna nějak změní – firma se chystá na rostoucí poptávku po čistých pohonných jednotkách a výrazný trend elektromobility.

Vedení společnosti odhaduje, že v roce 2035 už bude více než 60 % nově registrovaných vozidel spadat do kategorie elektromobilů. Proto také vzniklo rozhodnutí o dalších investicích do vývoje elektrických a vodíkových pohonů i související umělé inteligence a řídících prvků.

Rozšíření se dočká i spolupráce firmy s maďarskými technologickými univerzitami. Spojení výzkumného sektoru Bosch s akademiky z univerzity v Miškovci (Miskolci Egyetem) již přineslo i první skvělé výsledky v podobě nové technologie pro chlazení elektromotorů.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

38 + = 43

Partneři