Větrná energie

Švédský start-up staví větrné elektrárny ze dřeva. Výrazně tak snižuje emise CO2

Švédský start-up staví větrné elektrárny ze dřeva. Výrazně tak snižuje emise CO2
Foto: Modvion

Švédský start-up Modvion se postavil do čela boje proti klimatickým změnám s inovativním přístupem k výrobě větrných elektráren. Tato společnost se zaměřuje na výrobu větrných elektráren ze dřeva, čímž výrazně snižuje emise oxidu uhličitého.

Nedávno společnost představila nejvyšší dřevěnou větrnou elektrárnu na světě, která stojí poblíž Göteborgu na jihozápadě Švédska. Tato 150 metrů vysoká věž je vybavena 2 megawattovým generátorem, který nyní poskytuje čistou energii pro přibližně 400 domácností.

Dřevo jako alternativa k oceli

Ocel, která je běžným materiálem pro výrobu větrných elektráren, má své výhody v pevnosti a odolnosti. Avšak s rostoucí výškou elektráren se logistika instalace stává komplikovanější. Velké kusy kovu jsou totiž těžké a obtížné přepravit. Vysoké ocelové elektrárny navíc vyžadují dodatečné zesílení, aby unesly svou vlastní váhu.

Modvion řeší tyto problémy pomocí laminovaných dřevěných elektráren. Ty se skládají z modulů, které lze snadno přepravit a které nevyžadují zesílení. Konstrukce může být díky své nižští hmotnosti sestavena pomocí malého jeřábu a poté zdvižena.

Kromě toho je lze spojit lepidlem, na rozdíl od ocelových elektráren. Pro ty jsou potřebné tisíce šroubů, které vyžadují pravidelnou kontrolu. Dřevěné elektrárny jsou natřené vodotěsnou barvou, která je chrání před povětrnostními vlivy.

Dřevěné větrné elekrátny mají také ekonomické výhody. Podle firmy Modvion jsou levnější než ocelové elektrárny v průběhu času, a to zejména pokud jsou vyšší.

Společnost věří, že dřevěné elektrárny mohou být úspěšně využity nejen na pevnině, ale i na moři po drobných úpravách.

Elektrárny by mohly dosáhnout výšky až 1 500 metrů, ale aktuální poptávka se pohybuje spíše v rozmezí 150-200 metrů.

Snížení emisí o 90 %

Kromě ekonomických výhod přinášejí dřevěné větrné elektrárny také výrazné snížení emisí CO2. V průběhu životního cyklu ocelové větrné turbíny o výšce 110 metrů činí emise kolem 1 250 tun CO2. U dřevěných elektráren jsou podle Modivonu sníženy o 90 %, na přibližně 125 tun.

Podle odhadů společnosti stavba elektráren ze dřeva rovněž snižuje emise o přibližně 30 procent na kWh. Na jednu větrnou elektrárnu je potřeba 300 až 1 200 m2 dřeva. Společnost používá skandinávské smrkové dřevo z udržitelně spravovaných lesů, kde růst převyšuje těžbu.

Zajímavý je i životní cyklus dřevěných elektráren. Když doslouží, mohou být znovu využity jako nosné trámy pro stavebnictví, což dále minimalizuje jejich ekologický dopad.

Zdroje

  • https://www.euronews.com/green/2023/12/29/can-you-make-a-wind-farm-out-of-wood-meet-the-swedish-start-up-making-clean-energy-even-gr
  • https://www.bbc.com/news/science-environment-67718719

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

76 − = 74

Partneři