Fotovoltaika ve světě

Nově budovaná rezidenční čtvrť bude 100% solární. Každá garáž bude navíc disponovat nabíjecí stanicí pro elektromobily. Budoucnost je tady?

Nově budovaná rezidenční čtvrť bude 100% solární. Každá garáž bude navíc disponovat nabíjecí stanicí pro elektromobily. Budoucnost je tady?
Foto: Unsplash

V mnoha zemích se do popředí začínají dostávat zajímavé projekty, které jsou od počátku plně koncipovány v souladu s efektivním využitím solární energie. Tyto projekty, troufáme si říct, budou v následujících letech představovat základní pilíř rezidenční výstavby.

V South Burlingtonu ve státě Vermont v USA vzniká revoluční čtvrť, v níž bude zavedena solární energii do každého domu, stejně tak bude k dispozici nabíjecí stanice pro elektromobily v každé garáži. Aktuálně se již tato unikátní víceúčelová čtvrť, jež bude čítat celkem 155 „solárních“ domů, úspěšně staví.

Tyto domy jsou navrženy i s ohledem na jejich odolnost vůči nepřízním klimatu a bouřkám, neboť každý z nich je vybaven bateriemi Tesla Powerwall, nabíjenými 8 kW střešními solárními systémy. 

Moderní čtvrť nezávislá na fosilních palivech

K dispozici bude také komunitní mikrosíť se záložními bateriemi, aby byla celá čtvrť napájena i v případě nenadálých problémů. O tom, že se bude jednat o skutečně plnohodnotnou čtvrť svědčí i skutečnost, že její vybavenost bude zahrnovat turistické stezky, dětská hřiště či psí park.

V neposlední řadě bude nabízet i různé styly bydlení, přístup k pracovním příležitostem, nakupování nebo stravování. Zkrátka bude se jednat o zcela nezávislou čtvrť poháněnou výhradně solární energií.

To, že k tomuto projektu byl vybrán zrovna Vermont není náhoda. Místní obyvatelé totiž čelí dvěma vyzvám – obrovskému nedostatku nemovitostí a klimatické krizi. Tento projekt tedy pomůže s řešením obou problémů, neboť se postará o výstavbu více než sto padesáti domů 100% bez fosilních paliv, a to navíc s využitím daňových úlev podle zákona o snížení inflace. 

Chytré solární řešení myslící na všechny možné komplikace

Všechna zdejší elektrická vedení budou uložena pod zemí, aby se zvýšila odolnost systému během silného větru a rozsáhlých bouří. Výstavba bude realizována v několika fázích, přičemž první obyvatelné domy budou připraveny k nastěhování již během letošního podzimu.

V rámci tohoto rozsáhlého projektu, jenž je jedním z prvních svého druhu, se do domů nainstalují také chytré panely SPAN. Tyto elektrické panely fungují jakožto domácí monitorovací systém, který umožňuje majiteli domu sledovat spotřebu energie prostřednictvím mobilní aplikace. Zkrátka jedná se o řešení, jež je skutečně plně přizpůsobeno potřebám 21. století.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

1 comment

  1. „výstavbu více než sto padesáti domů 100% bez fosilních paliv“ Takže bagry na baterky nabíjené z panelů patrně vyřezaných ze dřeva. Nebude použit žádný stavební materiál, zřejmě tedy hliněné chatrče s hliněnou podlahou. A ty FV panely budou ze štípaného pazourku. Dobrý greenwashing.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 88 = 94

Partneři