Obnovitelné zdroje

Přelomová baterie se 4x větší kapacitou než lithiové? Nový objev může změnit celý obor obnovitelných zdrojů. Vyrábí se z mořské soli a stojí zlomek ceny!

Přelomová baterie se 4x větší kapacitou než lithiové? Nový objev může změnit celý obor obnovitelných zdrojů. Vyrábí se z mořské soli a stojí zlomek ceny!
Ilustrační foto: Shutterstock

Moderní energetika se neobejde bez obnovitelných zdrojů energie, to už je dnes jisté. Problém s efektivním a levným ukládáním energie řeší s nadsázkou celý svět. Aktuálním bateriové systémy mají své limity. Nový výzkum z Austrálie ovšem přináší velmi slibné výsledky s obrovskou perspektivou.

Výzkumníkům z australské Sydney University se podařilo vytvořit nový typ baterie, který se vyrábí z mořské soli a má významně vyšší kapacitu než běžné lithiové baterie!

Tato nová baterie je vyrobena ze sodíku a síry – z roztavené soli, jenž lze zpracovat z mořské vody, která je extrémně dostupná. Zároveň se také jedná o baterii se čtyřnásobnou energetickou kapacitou, než kolik dokáží nabídnout klasické lithiové baterie.

Baterie z mořské soli jsou navíc cenově dostupnější a přátelštější k životnímu prostředí než stávající varianty. Dr. Shenlong Zha, vedoucí výzkumník, dokonce označil tuto novou technologii za průlom v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Nicméně, aby mohly tyto baterie být plně implementovány do běžného fungování, je stále ještě nutné překonat řadu finančních překážek. Do budoucna se ovšem s tím, že tyto baterie z mořské soli  budou použity k napájení širokého spektra elektrických zařízení, od mobilních telefonů až po zálohování energie vyrobené fotovoltaikou

Baterie jsou základ pro obnovitelné zdroje

Baterie jsou klíčovými aspekty k zajištění spolehlivé dodávky energie vyrobené obnovitelnými zdroji energie, jako je sluneční či větrná energie. Tyto zdroje totiž nejsou tak konzistentní, jak by se nám líbilo, takže pro uložení přebytečné elektřiny a její následné využití, když nefouká vítr či nesvítí slunce, jsou efektivní a levné baterie nutností.

Výroba současných baterií se neobejde bez vzácných zemin, jako je lithium, grafit či kobalt. Avšak jejich těžbě má celou řadu negativních konsekvencí – ať se jedná o plýtvání vodou – výroba jedné tuny lithia totiž vyžaduje asi 2,2 milionu litrů vody (jak uvádí server Euronews), ztrátu biologické rozmanitosti, poškození ekosystému a degradace půdy. 

Alternativou by se tedy mohly stát baterie z mořské soli, které jsou méně náročné na těžbu a produkci. Tyto baterie totiž nevyžadují těžbu vzácných zemin, což pomáhá minimalizovat negativní dopady na životní prostředí a zároveň udržovat cenu výrazně nižší než u současně produkovaných baterií.

Jedná se o budoucnost baterií a skladování energie?

Zdá se tedy, že tyto baterie z mořské soli mohou být tím, co v budoucnu nahradí současné bateriové systémy, a pomohou tak lidstvu k cestě za větší soběstačností a udržitelností.

Baterie z roztavené soli jsou díky svým vlastnostem revolučním řešením zejména pro skladování energie – v této oblasti tedy mají největší potenciál nahradit dosavadní lithium-iontové baterie. 

Zajímavostí je, že tyto baterie z mořské soli existují už bezmála 50 let, ale až dosud byly vždy považovány za druhořadou alternativu s krátkým energetickým životním cyklem. Nově představená verze baterie však nabízí významné vylepšení, a to i díky úpravě elektrod, které zlepšují reaktivitu síry. 

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

7 comments

  1. Tak to je už asi tak 178 převratný vynález, o kterém opět za měsíc už nikdy neuslyšíme…

  2. Není to nic převratného a jak se v článku píše, jedná se 50 let starou technologii, kterou se jim podařilo trochu vylepšit. Víc v článku není, hlavně o ceně a životnosti. Z principu tyto baterky nebudou v mobilech a autech, jak se naopak v článku spekuluje, ale ve velkokapacitních úložištích elektřiny, hlavně kvůli nutnosti udržování vysoké teploty. Zahřívat jen pár metráků, nebo dokonce kil soli na stovky °C a udržovat tu teplotu dlouhodobě by asi nebylo moc levné a efektivní.

  3. Chtěl bych mít dolar za každou zprávu o nové zázračné baterii o které jsem za posledních 10 let četl.
    Myslím, že by mi to už dalo na pěknou letní dovolenou.

    1. Nestačil, protože je třeba i přidat kousek masa z tresky. Prostě se smiřte, že je k tomu třeba moře. Potom taky kuře a stavení.

  4. Akumulátor sodík/síra není nic nového. Je znám od 60. let minulého století. Má nějaké výhody a jednu velkou nevýhodu a to je pracovní teplota 300 stupňů Celsia. Ta se musí udržovat na což padne značná část akumulované energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

31 − = 21

Partneři