Fotovoltaika v ČR

Čeká vás instalace fotovoltaiky? Expert prozradil, jak rozeznat kvalitní firmu od nepoctivců

Čeká vás instalace fotovoltaiky? Expert prozradil, jak rozeznat kvalitní firmu od nepoctivců
Foto: Shutterstock

Poptali jste fotovoltaickou elektrárnu a nyní čekáte na kontaktování obchodním zástupcem vybrané společnosti? Na co by se měl obchodní zástupce instalační firmy zaměřit a co by neměl opomenout? V dnešní době je důležitější než kdy dříve umět rozpoznat kvalitní instalační firmu ještě před podpisem smlouvy. Naštěstí to ale lze relativně snadno!

V dnešním článku vám prozradíme, jak se nenachytat a zvolit opravdu kvalitní firmu a rozumné fotovoltaické řešení pro vaši nemovitost.

Chcete fotovoltaiku na míru? Tohle jsou informace, které by slušná nabídka měla vzít v potaz

Pro vytvoření návrhu na fotovoltaickou elektrárnu pro váš dům je obyčejně důležité znát spoustu technických informací o vaší nemovitosti a také o způsobu fungování vaší rodiny, tedy lidí, kteří v nemovitosti žijí.

O soubor informací, které zajímají obchodní zástupce renomovaných instalačních firem, se s námi podělil člen představenstva Cechu Akumulace a Fotovoltaiky (CAFT) a jednatel instalační společnosti SEFY Czech Republic s.r.o. pan Ing. Miroslav Mikeš.

„První a nejdůležitější otázka, která by měla padnout od obchodního zástupce, je: „Co očekáváte, že vám fotovoltaická elektrárna přinese?“. Může se to zdát jako banální otázka s jasnou odpovědí „no přece vlastní elektřinu! Co se tak hloupě ptáte?“, ale skutečně, očekávání a představy lidí mohou být velmi různé. Pokud máme zákazníkovi dobře poradit a zpracovat kvalitní návrh, potřebujeme znát jeho záměr a pak můžeme společně hledat cestu.“

„Naše zákazníky a zájemce o FVE obyčejně identifikujeme do třech hlavních skupin v poměru zhruba 65:30:5. Jsou to „ekonomové“, „preppeři“ a „ekologové“. Jiné řešení bude pro zákazníka, který hledá nejkratší návratnost (maximální úspora za minimum nákladů), jiné řešení bude u zákazníka, pro kterého je hlavní soběstačnost, nezávislost, ochrana proti výpadkům sítě a jiné může být pro zákazníka, který za fotovoltaikou vidí společenskou odpovědnost, ekologii, vlastní hodnoty. A možná si teď říkáte, já bych chtěl tak nějak všechno dohromady a ano, to se často děje. Potom spolu se zákazníkem hledáme, co je pro vás to hlavní, co druhé a co třetí.“

„Cílem prvního kroku by tedy mělo být pochopit, co zákazník očekává a hledat k tomu cestu. Nikoliv přesvědčit zákazníka pro nejdražší variantu, kterou je ochotný zaplatit. Tento jednoduchý pohled často odlišuje specialistu od prodejce a může vám ušetřit desítky tisíc.“

Stejná nabídka pro každý dům? To je nesmysl

„Při návrhu fotovoltaické elektrárny na klíč se zajímáme o faktické parametry domácnosti, které nám pomáhají odhadnout charakter spotřeby. Pro návrh je důležité vědět, kdy a jak velká spotřeba obyčejně nastává a následně jsme schopni zvolit vhodný počet panelů.“

Každá instalační společnost by se při návrhu fotovoltaické elektrárny měla zajímat o následující informace o Vaší nemovitosti:

  • Roční spotřeba elektřiny
  • adresa instalace –⁠ z leteckého snímku lze hodně informací odvodit, například zastíněné střechy, velikost střechy, orientace apod.
  • způsob vytápění –⁠ pokud topíte elektrokotlem, máte možná spotřebu 20-23 MWh/rok. FVE vám dokáže pokrýt zhruba 6-7 MWh/rok. A to jednoduše proto, že 60-70 % roční spotřeby realizujete na topení, v zimě, kdy elektrárna vyrábí jen velmi málo a naopak od jara do podzimu je zbylých 40 % – 8 MWh se kterými dokáže správně navržená elektrárny výrazně pomoct)
  • způsob ohřevu vody –⁠ pokud ohříváte vodu elektrickým bojlerem, měl by kvalitní návrh určitě obsahovat regulaci na ohřev vody z přebytků energie vyrobené z fotovoltaiky (např. prostřednictvím oblíbené regulace A-Z ROUTER). Bohužel některé firmy si usnadňují práci a o této možnosti zákazníkům neřeknou. Výsledkem je zásadně nižší úspora elektřiny, protože voda v bojleru se ohřívá kdy? Když se večer rodina vysprchuje. A protože večer nesvítí slunce, tak se voda ohřívá z baterie, což je škoda a nebo ze sítě, což stojí peníze
  • počet lidí v domácnost –⁠ počet lidí má přirozeně vliv na spotřebu
  • počet bytových jednotek –⁠ zpravidla značí více běžných spotřebičů
  • atypické spotřebiče – ⁠bazén, klimatizace, sauna, vířivka, elektromobil
  • plánované spotřebiče do budoucna

Součástí prvního kontaktu by mělo být také rámcové vysvětlení, jak funguje fotovoltaická elektrárna. Nakonec je to zákazník, kdo musí udělat informované rozhodnutí, jakou variantu zvolit. Aby to ale mohl udělat, musí získat kompletní obrázek.

Poznali jsme Vaši nemovitost a způsob, jak v domácnosti fungujete, co následuje?

V tuto chvíli už zkušený obchodní zástupce dokáže doporučit jednu nebo dvě varianty řešení a dát vám orientační cenu a parametry systému. Následným krokem je osobní setkání, kde se zaměřujeme na konkrétní technické řešení.

Po osobní návštěvě jsme schopni navrhnout přesnou cenu na klíč, kterou jako firma garantujeme a neúčtujeme žádné další vícepráce.

K tomu je ale potřeba: 

  • vybrat místo instalace technologie –⁠ z pravidla v blízkosti hlavního domovního rozvaděče; důležitá je stabilní teplota a dostatek prostoru
  • zaznamenat materiál zdi –⁠ pokud se jedná o sádrokarton nebo dřevostavbu, je nutné použít jako podklad nehořlavou desku
  • ověřit sílu signálu WiFi v místě instalace –⁠ pro správnou funkci monitoringu FVE (do budoucna ale nebude potřeba, monitoring bude možné provozovat i bez wifi)
  • určit kabelovou trasu –⁠ ze střechy k technologii
  • určit kabelovou trasu –⁠ do hlavního domovního rozvaděče
  • ověřit přístupnost půdy a tloušťku krovu –⁠ pokud je krytina šindel nebo alukryt
  • změřit střechu
  • zaznamenat typ střešní krytiny a způsob kotvení
  • zaznamenat sklon střechy a výšku domu
  • ověřit způsob ohřevu užitkové vody a možnosti propojení na fotovoltaiku
  • ověřit volný prostor v hlavním domovním rozvaděči
  • najít první rozvětvení elektroinstalace 
  • zjistit typ elektroinstalace –⁠ TN-C, TN-S, TN-CS
  • zjistit stav elektroměrového rozvaděče a rozsah nutných úprav –⁠ tohle je nejčastější Černý Petr a mnohé instalační firmy toto neřeší správně. Pokud ve smlouvě uvidíte „Cena neobsahuje úpravu elektroměrového rozvaděče dle podmínek distributora“, zbystřete!

Nutnost úpravy se totiž dozvíte v momentě výměny elektroměru, kdy máte zpravidla zaplacenou konečnou fakturu, nainstalovanou elektrárnu, která ale není připojená do sítě a není vyřízená dotace. Pokud vám v takovém momentu technik z distribuční společnosti oznámí nevyhovující elektroměrový rozvaděč, obtížně se budete bránit. Musíte najít někoho, kdo vám za 10 000 – 45 000 Kč rozvaděč upraví dle aktuálních připojovacích podmínek!

Jak je to s provozem domácnosti při výpadku elektřiny?

Po technické obhlídce místa lze se zákazníkem probrat možnosti funkce elektrárny při výpadku elektřiny. Možná vás to překvapí, ale když máte elektrárnu na střeše, tak to automaticky neznamená, že při výpadku elektřiny vám funguje celá domácnost.

Provoz elektrárny při výpadku elektřiny se dá udělat v několika variantách a je nutné to se zákazníkem vybrat dopředu, ideálně při obhlídce obchodně-technickým zástupcem.

V opačném případě se může stát, že se zákazník dozví při instalaci od technika „pane/paní domácí, tady máte jednu zásuvku u baterie, která vám funguje i při výpadku elektřiny“ nebo „pane/paní domácí, tak za každý zálohovaný jistič je to 2 000 Kč a máte jich tu 10“.

Ano, i tohle se bohužel děje a jen to vrhá špatný stín na celý náš obor, což je velká škoda. Slušná instalační společnost zveřejňuje kompletní a konečnou cenu za dílo transparentně dopředu, takže zákazník ví, že ve výsledku nebude muset doplácet za jakékoliv další vícepráce. Tomuhle říkáme návrh a instalace fotovoltaické elektrárny na klíč.

Co si z toho nakonec vzít? 

Kvalitní návrh vychází především z očekávání, které od fotovoltaiky máte. Ten, kdo návrh zpracovává, by se měl velmi bedlivě zajímat o to, co od fotovoltaiky očekáváte a tento přínos vhodným technickým řešením maximalizovat. 

Aby dokázala firma garantovat cenu na klíč, musí být technická obhlídka detailní a kompletní. Zejména si dejte pozor na způsob (ne)řešení zálohy při výpadku elektřiny a úpravu elektroměrového rozvaděče, které mohou být u některých firem bohužel vyjmuty z celkové ceny díla. 

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

35 − 27 =

Partneři