Ekologie

Kde skončí tuny solárních panelů až doslouží?

Kde skončí tuny solárních panelů až doslouží?
Foto: Shutterstock

Solární panely jsou bezpochyby klíčem k přechodu na bezemisní zelenou energetiku a ukončení závislosti na neekologickém spalování fosilních paliv. Vzhledem k jejich dlouhotrvající výkonové životnosti, kdy většina výrobců garantuje, že do 25 let nedojde k poklesu výkonu pod 80 %, ale stále existuje otázka, jak je to s jejich recyklací.

Recyklace fotovoltaických panelů musí nastat v momentě, kdy panely doslouží. Jedině tak můžeme hovořit o opravdu ekologickém a udržitelném zdroji energie.

Jak probíhá recyklace fotovoltaických panelů?

Recyklace fotovoltaických panelů je proces, při kterém se z panelů získávají opětovně využitelné materiály a snižuje se tak množství odpadu, který by jinak skončil na skládkách.

Postup při recyklaci v teorii zahrnuje shromažďování starých a poškozených solárních panelů, demontáž jednotlivých částí panelu (sklo, hliníkový rám, kabely, spojovací prvky a samotné fotovoltaické články), oddělení materiálů např. pomocí magnetických separátorů a vysokorychlostních vzduchových paprsků, očištění fotovoltaických článků od ochranných povlaků, separace křemíkového materiálu a konečně recyklaci jednotlivých materiálů, které mohou být opětovně použity pro výrobu nových panelů nebo jiných produktů.

Recyklace fotovoltaických panelů má významné ekologické výhody a je důležitou součástí udržitelného vývoje celého oboru.

Ukázka, jak může probíhat efektivní recyklace fotovoltaických panelů, ukazuje následující video:

Lze to ale dělat i lépe a efektivněji.

Austrálie hlásí významný pokrok

Tým výzkumníků z australské Deakin University vyvinul novou tepelnou a chemickou technologii ​​pro efektivní a rychlou extrakci křemíku ze zastaralých solárních panelů.

Vycházejí přitom z principu, že solární energie je obnovitelným zdrojem a stejně tak obnovitelná, respektive recyklovatelná, by měla být i všechna zařízení, jež jí s výrobou čisté energie pomáhají.

Metoda vědců z Deakin University se opírá o komplexní využití tepelné energie a o chemické procesy, nevyžaduje kompletní rozebrání panelu a zároveň nepoužívá k extrakci cenného křemíku z panelů obtížně odbouratelné chemikálie, takže je nejenom levnější, ale zároveň i šetrnější k životnímu prostředí.

„Vyvinuli jsme proces, který vrací křemík shromážděný z použitých článků do více než 99% čistoty, během jednoho dne a bez potřeby nebezpečných chemikálií. Tento tepelný a chemický proces je mnohem ekologičtější, levnější a účinnější než jakákoli jiná technika aktuálně na trhu.“

Skutečný průlom této metody spočívá až v dalším kroku. Novátorský proces dokáže čištý křemík běžné velikosti redukovat na velikost v nanoměřítku pomocí speciálního procesu kulového frézování.

„Používáme tento nanokřemík k vývoji levných materiálů pro baterie, které pomohou poskytnout výkonnější, déle trvající a cenově dostupnou technologii baterií, která je kriticky potřebná pro přechod na čistou energii,“ řekl Dr. Rahman.

Současná tržní cena nano-křemíku je asi 45 000 dolarů za kilogram, ve srovnání s asi 650 dolary běžného křemíku a je po něm ještě vyšší poptávka, jak uvádí univerzitní web ve svém článku. Nejen pro nové materiály baterií, ale také pro použití při vývoji nanohnojiv, inovativních nových metod zachycování uhlíku a vytváření vodíkového plynu na vyžádání.

Tento proces je výsledkem dlouholetého výzkumu týmu vedeného profesorem Alfredem Deakinem Yingem (Ian) Chenem, ředitelem výzkumného centra ARC pro bezpečnou a spolehlivou energii, které sídlí na IFM v Geelongu.

„Křemík získaný ze solárních panelů na konci životnosti může být masivním a udržitelným zdrojem nano-křemíku, který uspokojí budoucí poptávku po surovinách pro baterie. Pomůže pohánět domácnosti, dopravu a komunity budoucnosti.“

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

85 + = 95

Partneři